Yaz aylarında kulağınızı ilgisizlik etmeyin
Kulak Sorunları

Yaz aylarında kulağınızı ilgisizlik etmeyin

Yüksek nemin yol açtığı terlemenin, lüzumlu duyarlılık gösterilmeyip, ihtiyat alınmadığı takdirde kulak hastalıklarını tetikleyerek geçici duyma kayıplarına neden olabiliyor.

Yaz aylarıyla beraber en ehemmiyetli mesele olan nem, özellikle alıngan olan dış kulakta meselelere yol açarak duyma kayıpları ve ehemmiyetli hastalıkları birliktesi getiriyor. Kulak Burun Boğaz uzmanı Dr. Dinç Mirata, dış kulak cildinin çok hassas olduğunu ve acele tahriş olabileceğine vurgu yaparak, Dış kulakta en küçük kaşıntı bile enfeksiyonu kolaylaştırıcı bir etmendir dedi.

Yapısı itibariyle nemin dış kulakta kolayca bir araya gelebileceğini belirten Mirata, Özellikle yaz aylarıyla beraber terleme de natürel olarak çoğalır. Ter kulak içinde saklanabilir. Oluşan nem, dış kulakta mikroorganizmaların kolay ve süratli bir biçimde üremesini sağlar. Nem, bu bölgede kaşıntıya yol açar. Kaşıntı ise dış kulakta yaralanmayı, birliktesi ise mantar yaradılışını tetikler. Nemle beraber dış kulakta oluşacak mikrobik iltihaplanmalar, ilerleyen günlerde duyma kayıpları gibi ehemmiyetli kulak rahatsızlıklarını birliktesi getirir dedi.

Dış kulak iltihaplanmalarına karşı alınabilecek önlemler

Havuza veya denize gireceğiniz vaziyetlerde tıkaç kullanın. Suya girdikten sonra kesinlikle kurulanın. Kulaklarınızı arındığınız pamuklu çubukları çok içine sokmadan hafifçe kullanın. Bünyenizde alerjiye yol açan yiyecekleri harcamayın. Hekiminiz tarafından verilmiş kulak damlalarını, özelliği dolayısıyla açıldıktan sonraki 15 günlük süreçte kullanın. Kulağınızı kaşıdıysanız ardından suyla temas etmeyin

Otitis eksterna nedir

Otitis eksterna dış kulak yolunu döşeyen cildin akut bakteriyel cerahatidir. İlk bulgu irinin başlangıcını işaret eden kaşıntıdır. Kaşıntının ardından ağrılı yarıyıl başlar. Ağrı otitis eksternanın en apaçık ayırt edici özelliği olup çok şiddetlidir. Büyüyen ödem zati dar olan bu kanalda etraf dokulara baskı yapar. Kulak kepçesini hareket ettiren her türlü eylem çiğneme gibi ağrıyı çoğaldırır. Zamanla ödeme bağlı olarak dış kulak yolu tamamıyla tıkanır ve geçici duyma kaybı olur.

Otitis ekterna rehabilitasyonu kesinlikle bir KBB Uzmanı tarafından yapılmalıdır. Zira kullanılacak kulak damlalarının dış kulak iç kısımlarına erişebilmesi için genellikle kanal içerisine ilaçlı meçler yerleştirilmesi gerekir. Bu meçlerin de iyileşme kollanana kadar sık pansumanlarla değiştirilmesi gerekebilir. Tabii bunun yanında uygun antibiyotik ve şiddetli ağrıyı eksiltmek için non-steroid antienflamatuar ilaç kullanımı da rehabilitasyonun değişik ayağını oluşturur.