Zehirden beyin ilacı üretiyorlar
Kanser

Zehirden beyin ilacı üretiyorlar

Yıldız Teknik Üniversitesi nden iki analist, Ekvator bölgesinde yaşayan bir kurbağanın teninden elde edilen iki molekülü birleşimleyerek, parkinson, alzheimer ve şizofreni hastalığına yüzde surat tesirli olabilecek bir ilaç üzerinde çalışıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Organik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Nüket Öcal ile Doç. Dr. Çiğdem Yolaçan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Müesseseyi nun TÜBİ- TAK takviyesiyle, bugüne kadar dermanı bulunamayan alzheimer, parkinson ve şizofreni hastalıklarını yüzde surat rehabilitasyon edebilecek ilaç birleşimleri üzerinde araştırma yürütüyor. Hekime talebesi İrem Kulu ile yüksek lisans talebesi Aslı Köprüceli nin de yer aldığı projede, 18 sene evvel Ekvator bölgesindeki “Ecuadorian” denilen kurbağa türünün teninde tespit etilen maddenin, ağrı kesicilerden 200 kat tesirli bir ilaç haline getirilmesi amaçlanıyor. Bu emelle, zehiri sebebiyle faydalanılamayan “Epibatidin” maddesi yerine, “Epiboksidin” ve “Tandospiron” isimli, daha faal iki molekülün türevlerinden ilaç üretilmesine çalışılıyor.

DÜNYADA İLK OLACAK

Hastalık üzerinde daha tesirli ve içeriğinde zehir bulunmayan yeni türevler keşfetmek için deneyler yapan araştırma ekibi, bu senenin dünyada “kimya seneyi” olarak kutlanması nedenini çalışmalarını süratlendirdi. 2012 de bitirilecek projenin fikir babası Prof. Dr. Öcal a göre, bir senede ciddi ilerlemeler kaydolundu. Kurbağanın üzerinden izole edilen molekül yapısı temel alınarak, dünya literatürüne girecek yeni biyoaktif moleküller bulduklarını belirten Öcal, “Şu ana kadar elde ettiğimiz birleşimlerin ehemmiyeti, toksik zehirli olmamaları. Elde ettiğimiz zehirsiz türevler, dünyada ilk olacak” dedi.

TÜBERKÜLOZA TESİRLİ OLDU

Öcal,neticeleri test için Amerika da bir işletmeye yolladıklarını belirterek, “Türevlerin zehirli olmadıkları anlaşılınca işletme fiyatsız olarak tüberküloz üzerinde tesirli olup olmadığını test etti. Netice pozitif çıktı. Birleşimlerimizin tüberküloza karşı yüzde surat tesirli olduğu sınanmış oldu” diye konuştu. Bundan sonra bulunan birleşimin asap sistemi üzerindeki tesirlerine yoğunlaşacaklarını belirten Prof. Dr. Öcal, “Bunun için eczacı ve tıp hekimlerinden oluşan bir grubun dayanağını arıyoruz. Çalışmamızın dünya literatürüne ilaç olarak girmesini istiyoruz. Bulacağımız maddelerin faal olacağına inanıyoruz” dedi. Dünyada 26 milyon alzheimer, 6 milyon parkinson hastası bulunuyor. Türkiye de ise 345 bin alzheimer, 120 bin parkinson, 600 bin ortamında şizofreni hastası var.

LİTERATÜRE GİRECEĞİZ

Prof Dr. Nüket Öcal ve Doç Dr. Çiğdem Yolaçan başkanlığındaki takım buluşla dünya literatürüne girmeyi kastediyor.

200 KAT TESİRLİ

“Ecuadorian” kurbağanın teninden elde edilen maddenin, banal ağrı kesicilerden 200 kat tesirli olacağı öngörülüyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Organik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Nüket Öcal

Doç. Dr. Çiğdem Yolaçan