Genel Sağlık

Uçuk Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Uçuk Nedir Nasıl Tedavi Edilir, Halk arasında uçuk diye adlandırılan, tıpta ise herpes simplex adıyla geçen bu hastalık herkesin nefret ettiği bir hastalıktır. Bu uçuk virüsünün sebebi günümüz de dahi hala tam olarak anlaşılmış değildir. Yapılan istatistikler yeryüzündeki şahısların yüzde 60’ı yaşamlarında bir kere uçuk çıkarmış olduğunu söylüyor. Uçuk bu evrede tedavisi çok zor bir hastalık halini almaktadır.

Peki Uçuğun Sebepleri Nelerdir?

Uçuk bağışıklık sisteminin zayıflığından faydalan bir hastalıktır. Bu durumda genellikle kişi hastalandığında, aşırı stres yaşadığında ya da yetersiz uyuduğunda ortaya çıkabilmektedir. Aşırı üzüntü ve korku da uçuğun nedenleri arasında sayılabilir. Uçuk tedavisinde ilaç kullanması sadece geçici bir çözümdür ve zaman geçtikçe bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur.  Bu sebepten nebati tedaviler her zaman önceliğiniz olmalıdır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Uçuğun üzerine buz ile kompres yapın ve bunu düzenli aralıklarla yine edin. Buzun soğutucu etkisi ağrıyı azaltacaktır. Naturel antibiyotik olarak da isimlendirilen sarımsak bu tedavide en etkili yöntemlerden. Sarımsağı ezin ve uçuğun üstünde gezdirerek yayın. 1-2 dakika boyunca sarımsağı bu şekilde masaj yapın. Sarımsağın suyunun uçuğun her yerine değmesi gerekmektedir ve bu suyun düzgün bir şekilde dağıldığından da emin olun. Bunların haricinde şu anda ülkemizde az sayıda insan tarafından bilinen ve uygulanan özel bir metod bulunmakta. Herpes tedavisi uygulandığı insanlarda uçuğun bir daha çıkmamak üzere oranında bulunmamakta bulunduğu gözlemlenmiştir.