Cilt Bakımı

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir, Uzun ve yorucu bir hamilelik sürecinden sonra bebeğini kucağına alan annenin kafasında bazı soru işaretleri vardır. Bunların başlarında anne sütünün faydaları veya varsa zararları nelerdir, süt bebeğin bağışıklık sistemini nasıl etkiler, ne zamana kadar bebeği emzirmek gerekir. Şimdi bu soruları yanıtlamaya çalışalım.

Her annenin kendi bebeğine özel süt üretimi söz konusudur. Bebeğin istekleri doğrultusunda anne sütünün içeriği değişmektedir. Yani bebek açsa veya annesini hızlı bir şekilde emiyorsa beyine giden uyarı sistemi anne sütünü ona göre ayarlar. Anne sütünün özel bir yapısı vardır. Anne sütü bol miktarda şeker içerir ve bu durum bebeğin sakinleşmesini sağlamaktadır. Bebek doymaya başlayıp sakinleştiğinde ise anne sütünün içeriği tekrar değişir ve yağ bakımından daha zengin bir hal alır. Böylece bebeğin tok kalması sağlanmış olur. Peki anneler bebeklerini kaç ay anne sütü ile beslemeleri gerekmektedir? Anneler mümkün olduğu kadar bebeklerini ilk 6 ay anne sütü ile beslemeye çalışmalıdırlar. Anne sütünün bir çok avantajı vardır. Öncelikle anne sütü sterildir, özel bir hazırlama çabası gerektirmemektedir ve bebeğe uygun vücut ısısında olmaktadır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde mikrop kapması ve alerjik bir durumla karşılaşması düşük bir ihtimaldir,  gaz problemleri en aza iner, mide bağırsak sisteminin dış çevreye uyumu sağlam olur. Görüldüğü gibi anne sütünün bebeğe bir çok önemli faydası bulunmaktadır.