O Daha Öncekindendi
Psikolojik Sağlık

O Daha Öncekindendi

Evvelden evlenmenin kolay boşanmanın güç olduğu yarıyıllardı. Fakat gün geçtikçe vaziyet bütün tersine dönüyor. Üstelik boşanmalar giderek sıradan bir hadise haline geliyor.

Evlenme sürecinin gitgide uzadığı günümüzde konutluluk önerisinden evlenmeye kadar uzun bir süreçten geçen şahıslar, iş boşanmaya gelince neredeyse tek celsede boşanır hale geldiler.

Dünyanın genelinde boşanmalar çoğaldığı gibi Türkiye ’de de son senelerde boşanma oranlarında son derecede çoğalmalar mevzubahisi. Üstelik yapılan istatistikler boşanmaların; kandırmalardan çok düşüncesizlik sebebiyle hakikatleştiğini göstermekte.

Meryada Aralıksız Boşanma Haberleri Yer Alıyor

Boşanma haberleri medyada sık yansıma bulan başlıklardan birisi. Ajans Press ’in arşivi gösteriyor ki; son 5 yıldır mevzuyla alakalı aralıksız bir çoğalış yaşanmış. 2010 senesinde bin ortamı yansıma bulan boşanma haberlerinin; 2014 senesinde 2 bin 300 ortamı bir rakama erişmiş olması istatistikleri dayanaklar nitelikte.

Boşanmaların En Büyük Sebeplerinden Bkocaman Whatsap

2014 senesinde İtalya ’da yayınlanan bir rapora göre iletileşme uygulaması Whatsapp ’ın; boşanmalarda yüzde kırk oranında rol oynadığı belirlendi. İkinci sırada Facebook olduğu söylenirken; Whatsapp ’ta iletinin okundu anlamına gelen yeşil ışık özelliği de boşanma sebepleri arasında yer aldı.

Konutluluğun ilk 5 seneyi kritik olarak gösteriliyor. Araştırmalardan çıkan bir netice olarak boşanmaların yüzde 40 ’ı konutluluğun ilk 5 seneyi içerisinde hakikatleşirken; yüzde 21,5 ’i; 6-10 senelik konutluluklarda yaşanıyor.

Ünlü çiftlerin biten konutlulukları ile zaman zaman medyatikleşen “boşandı” haberleri; bazı yarıyıllarda modaya da dönüşebilmekte.

Boşanmalar her ne sebeple olursa olsun en büyük hasarı ne yazık ki çocuklar görüyor.