Kalp Hastalığı Ve Bayanlar
Kalp - Damar Hastalıkları

Kalp Hastalığı Ve Bayanlar

Kalp hastalığı Amerika Birleşik Devletleri De öbür tıbbi meselelere göre her sene daha çok rakamda kadının vefatına yol açmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri De kalp hastalığı sebebiyle can veren bayanların rakamı inme, meme kanseri, over ya da rahim kanseri ve HlV e bağlı vefatların toplamından yüksektir. Kalp hastalığının en yaygın olarak görülen biçimi olan koroner kalp hastalığı kalbe kan götüren koroner atardamarların tıkanması, genellikle önlenebilir bir durumdur.

FARKLILIKLAR EHEMMİYETLİDİR

Daha evvelleri yapılan kalple alakalı araştırmaların çoğunda erkekler ele alınmıştır. Bu sebeple, kalp hastalığı olan bayanların özel lüzumları bakımsızlık edilmiştir. Günümüzdeki araştırmalarda, kalp hastalığının bayanlardaki gelişimi ve ilerlemesini daha iyi kavramak emeliyle, bayanlar özellikle dikkate alınmaktadır.

Afrika orijinli Amerikalı ve Hispanik bayanlarda, kalp hastalığı sebebiyle vefat ihtimali, beyaz ırktan bayanlara mukayeseyle daha yüksektir. Diyabetli bayanlarda ağır kalp hastalığının büyüme ihtimali, diyabetli erkeklere göre daha yüksektir.

Bayanlarda kalp hastalığının ağrısız izleme ihtimali de yüksektir. Kalple alakalı ağrı, erkeklerde genellikle olduğu gibi, göğsün sol tarafında olmayabilir. Mide bölgesindeki ağrı ya da rahatsızlık hissi, yanlışlıkla hazımsızlık olarak bakımsızlık edilebilir. Bayanlarda ayrıca kalple ilişkili bulgular olarak, bulantı, bitkinlik, baş dönmesi, bir ya da iki kolda ağrı, boyun ya da çene ağrısı ya da soluk darlığı büyüyebilir. Eskiki bulgular ya da tehlike etkenleri bakımsızlık edildiğinden, bir hayli bayanda ilk kalp krizi ölümcül olabilmektedir.

Kalp hastalığıyla alakalı tehlike etkenleri, bayanlarda da erkeklerdeki gibidir. Sigara içme, yüksek kan tazyiki, fazla kilo, hareketsiz yaşam stili çok az egzersiz ya da hiç egzersiz yapılmaması, diyabet, yüksek kolesterol seviyeyi, yaş ve ailede kalp hastalığı hikayesi, bayanlarda kalp hastalığının büyüme ihtimalini artırır.

KALP HASTALIĞI TEHLİKESİNİN AZALTILMASI

Kalple alakalı tehlikeler hakkında hekiminizle kumpaslı olarak görüşün

Tütün kullanmayın

Sağlıklı bir kiloyu koruyun

Diyabet, yüksek kan tazyiki ve yüksek kolesterol seviyesini hekiminizin dayanağıyla hakimiyet altına alın

Her gün en az 5 öğün meyve ve sebze yiyin

Haftanın çoğu gününde en az 30 dakika olmak üzere kumpaslı olarak fiziksel faallik yapın

Hormon yerine koyma rehabilitasyonunun kalp hastalığının önlenmesindeki rolü geniş çaplı bir çalışmada denetlenmiştir. Göründüğü kadarıyla hormon yerine koyma rehabilitasyonu, menopoz sonrası yarıyıldaki bayanlarda kalp hastalığını önlememekte, hatta kalp hastalığı tehlikesini artırmaktadır.