Sigarayı vazgeçmeniz için yeni nedenler
Sigara

Sigarayı vazgeçmeniz için yeni nedenler

Sigara içmenin kadınlarda daha fazla sağlık problemine yol açtığını belirten hekimler, geçirilen ilk kalp krizinin vefata neden olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladılar.

Hindistan’da Escorts Kalp Enstitisü ve Araştırma Merkezi’nden analistler, sigara içen kadınlar arasında bir dizi kalp krizi alana geldiğini doğruladılar. Kadınların damarlarının erkeklerden daha minik olmasından dolayı kadınlar arasında kalp hastalıklarının görüldüğünü söyleyen analistler, hatta ilk defa kalp krizi geçiren bir kadında ani vefat alana gelebileceğini kaydoldular.

Metro Sağlık Kurumu ve Kalp Enstitüsü’ndeki uzmanlar ise kadın içiciler arasındaki kalp karmaşıklığı tehlikesinin erkek içicilerden iki kat daha fazla olduğunu belirterek, genç yaşta sigara içmeye başlayan bir kadının kalp meseleleriyle karşılaşma tehlikesinin daha büyük olduğunu açıkladılar. Gebeliği müddetince sigara içmeye devam eden kadınların bebeklerinde ani bebek vefatı ile ilerleyen senelerde çocukta bilme bozukluğu ve dikkat yetersizliği gibi meseleler görüldüğü de vurgulanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmasına göre, Hindistan’da 10 kadından biri sigara içiyor ya da tütün çiğniyor. Raporda, büyümekte olan ülkelerdeki kadınların yüzde 70’inin sigara içtiği varsayım edildiği açıklanıyor.

Çalışmada, kadınlarda sigara içmenin yarattığı hasarlı tesirler şöyle belirtiliyor:

– Sigara, kalp hastalığı ve felç tehlikesini artırıyor.

– Sigara, erken doğuma, düşük ağırlıklı bebeğe, düşüklere ve yeni doğan vefatlarına yol açıyor.

– Sigara içen kadınların çocuklarında, daha fazla soğukalgınlığı, kulak sızısı, solunum problemleri ve hastalıklar görülüyor.

– Sigara, doğurganlığı etkiliyor.

– Sigara içen kadınlar, osteoporozdankemik erimesi daha fazla etkileniyor.

– Sigara, kadınlarda erkeklerden daha fazla soluma meselesine neden oluyor.