KARA MÜRVERİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE TESİRLERİ
Bağışıklık Sistemi

KARA MÜRVERİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE TESİRLERİ

Bilimsel ismi Sambucus Nigra olan Kara mürver, ülkemizde çok değişik bölgelerde yetişebilen bir bitkidir. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ki tesirleri sayesinde çok yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Mevsimsu baskın geçişler başta olmak üzere bağışıklık sistemi üzerinde ki tesirleri sayesinde oldukça bereketli olan kara mürverin günümüzde oldukça zahmetli bir sürecin yaşanmasına neden olan koronavirüs tehdidine karşı da dolaylı olarak tesirli olduğu bazı kaynaklarda belirtilmektedir.

Mevsim farklılıkları sırasında insan bedeninin değişen hava şartlarına adapte olabilme çabası içinde zayıflayan bağışıklık sistemi, güç vaziyetlerde kalabilmektedir. Bu gibi vaziyetler başta olmak üzere özellikle salgınlara karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması ve bununla birlikte güçlü kalabilmesi için desteklenmesi gerekmektedir. Zayıflayan bağışıklık sistemleri dışarıdan bedene giren virüslere karşı daha az dayanabileceğinden dolayı hasta olmak, kaçınılmaz olacaktır. 

Solunum yolu rahatsızlıkları, grip, nezle, alerjik hastalıklar ve koronavirüs gibi berişici hastalıkların yaygınlaşması, sizin de bağışıklık sistemine daha fazla özen göstermeniz gerektiği anlamına gelecektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek içinse iyi yatmak ve stresten uzak durmak gibi etkenlerin yanı gizeme aynı zamanda besin dayanaklarıyla da desteklenmesi gerekmektedir. Bunun içinde en fazla seçim edilen bitkilerden birisi olan kara mürver önerilmektedir.

Kara Mürver Nasıl Kullanılır?

Kara mürver, yapı itibariyle bitki olduğundan dolayı oldukça değişik formlarda kullanılabilmektedir. Bunun için yörelere göre kullanım değişiklikleri olmakla birlikte şahısların seçim ettiği yöntemlerin de varlığından laf edebiliriz. Genel olarak kullanım biçimlerini şöyle sıralayabiliriz;

Reçel: Özellikle ülkemizde çok sık seçim edilen bu yöntem sayesinde birçok meyvenin reçeli yapılmaktadır. Kara mürverin de reçelinin yapılarak harcanması muhtemeldir.

Şurup: Meyvelerden elde edilen şuruplar, çok değişik emellerle kullanabilmektedir. Özellikle meyve şurubu yapılarak meyve suyu olarak harcanması muhtemeldir.

Çay: Her meyvenin olduğu gibi kara mürverin de çayının yapılarak bitkisel çay olarak harcanması muhtemeldir.

Meyve özü: Meyvenin muhtelif operasyonlar neticesinde özünün çıkartılması ve bu özlere bal ve limon ilave edilerek harcanması sağlanmaktadır.

Şerbet: Meyve özleri kullanılarak yapılan bir içecektir.

Kaynatma: Kara mürver gibi bereketli meyve ve bitkilerin tek başına ya da değişik meyvelerle birleştirilerek kaynatılması ve biçiminde de kullanılabilmektedir.

Krem: Kara mürver gibi bazı bitkilerin kaynatma harekâtlarından sonra daha kıvamlı hale getirilmesi ve bu sayede krem biçiminde bedene sürülerek kullanılabilir olması sağlanabilmektedir.

Bununla birlikte kara mürverin, besin dayanağı olarak alınabilmesi de muhtemeldir. Kara mürverin bağışıklık sistemi açısından oldukça tesirli olduğu bilinmekle birlikte günümüzdeki yaşanan salgın ile çaba kapsamında en fazla seçim edilen mahsullerden birisi olduğu bilinmektedir.

C Vitamini Deposu

Genel anlamda ele alındığında 100 gram mürver bitkisi içerisinde takribî olarak 73 kalori bulunduğu bilinmekle birlikte yeniden 100 gram olan mürver bitkisinde takribî 35 gram C vitamini bulunmaktadır. C vitamini açısından oldukça zengin olan kara mürverin bağışıklık sistemi üzerindeki tesirlerinin yanı gizeme çiçekleri, yaprakları ve köklerinden elde edilen özler sayesinde ağrı kesici özelliğinin de ortaya çıkmaktadır. Bu sayede romatizma, bel ağrısı ve ciddi cilt yaralanmaları üzerinde de oldukça etkilidir.

Bu bitkinin sağlamış olduğu bu bereketlerle birlikte aynı zamanda muhtelif virüsler üzerinde oldukça tesirli olduğu ortaya çıkmış gidişattadır. Bundan dolayı günümüzdeki salgın yarıyılında oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Yalnızca besin dayanağı olarak değil aynı zamanda muhtelif biçimlerde tüketilebilmesi olası olduğundan dolayı insanlar tarafından sık sık kullanılması muhtemeldir. Bu vaziyet yalnızca hastalık yarıyılında değil aynı zamanda bir besin olarak harcanması, biçiminde reelleştirerek daha sıhhatli bir yapıya ve özellikle daha sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olabilmeniz için oldukça zorunlu olacak bir kullanım sunacaktır.