Vücut şekillendirmesinde liposuction I (vakumla yağ aldırma)
Grip - Soğuk Algınlığı

Vücut şekillendirmesinde liposuction I (vakumla yağ aldırma)

Hevesimiz ince, oranlı bir beden. Bunun için de hiçbir zahmetten sakınmıyoruz. Liposuction da bunlardan biri.
Genetik mirasımız olan beden özelliklerimiz, bazen istediğimiz beden şeklinden oldukça değişik olabilir. Öyle ki, senelerce diyet ve düzenli egzersiz yapabilir ve bu istenmeyeen çıkıntılardan kurtulamazsınız. Hatta bazen kilolu bile olmadığınız halde, bedeninizin bazı bölgelerinde orantısızlıklar olabilir. İşte bu cins vaziyetlerde, aradığınız takat liposuction olabilir. Liposuction vakumla yağ alma ile beden şekillendirmesi bölgesel olarak bir araya gelmiş fazla yağ birikimlerini uzaklaştırma tekniğidir. Bu işlem neticesinde daha ince ve orantılı bir görüntüye sahip olabilirsiniz.
Liposuction’la ilgili olarak geçen liposhaping yağların şekillendirilmesi, bodysculpturing bedenin artistik heykeltıraşlığı ve bodycontouring beden hatlarının düzeltilmesi gibi işlemlerin hepsi liposuction tekniği uygulanmak suretiyle yapılır.
Herkes liposuction yaptırabilir mi? Liposuction yaptırmayı düşünüyorsanız, bu uygulamanın bedeninize yapacaklarıyla ilgili gerçekçi beklentiler içerisinde olmalısınız. Bu sebeple ameliyat kararını almadan evvel, ne beklediğinizi iyice düşünüp, bunları hekiminizle konuşun. İşlem öncesinde, sıhhatli, psikolojik açıdan dengeli ve gerçekçi olmalısınız.
Liposuction yaptıracak ideal hasta, bedenen sıhhatli, düzenli egzersiz yapan ve ideal beden ağırlığının çok fazla üzerinde olmayan kişidir. Liposuction bir zayıflama ameliyatı olmayıp, düzensizlik oluşturan anormal yağ birikimlerinin alınmasıdır. Bedenin belli bir bölgesini şekillendirme, estetik bir hale sokma işlemidir. Bedeninde orantısızlık olan, örneğin üst bedeni ince, bacak-kalça kısmı kalın olan kişiler için idealdir. Ayrıca işlemi yaptıracak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Hastalar deri elastikiyeti, yağ miktarı ve yaşa göre dört gruba dağılmaktadır.
1. Grup: Deri gerginliği çok iyi ve az miktarda anormal yağ birikimi olan 30’lu yaş grubuna kadar olan bayanlardır. Liposuction uygulamasından en cok fayda gören hastalar bu grup hastalardan, tek seansla istenen neticeler alınır.
2. Grup: İyi veya orta derecede deri gerginliği olan, deri gevşekliği olmayan orta derecede yağ birikimi olan 40’lı yaş grubuna kadar olan bayanlardır. Bir veya iki seans liposuction ile iyi neticeler alınır.
3. Grup: Deri gevşekliği ile birlikte fazla miktarda yağ depolanması olan gruptur. Fazla olan yağ ve deri dokusu ameliyatla alındıktan sonra liposuction aynı anda uygulanmalıdır.
4. Grup: Yağ birikimi olmadan fazla deri gevşekliği olan genellikle 50-65 yaş arası veya fazla kilo veren gençlerin oluşturduğu gruptur. Tek çözüm bu fazla dokuların çıkarılmasıdır. Liposuction için uygun grup değildir.
Liposuction, şeker hastalığı, kalp ya da akciğer hastalıkları veya kan dolaşımı problemli olan kişiler için büyük miktarda risklidir. Ayrıca, kan inceltici aspirin, ibuprofen, ya da streoid içermeyen, antienflamatuar ilaçların kullanımı işlem öncesi ve sonrasında vazgeçilmelidir. Hamile ve süt emziren bayanlar liposuction yaptıramaz.
Uygulama Liposuction vakumla yağ emme ince kanüller kullanılarak üç şekilde: 1. Şırıngayla 2. Sağlık Kurumu merkezi vakum sistemiyle 3. Özel vakum cihazı ile yapılabilir.
İşlem, yerel ya da genel anesteziyle yapılabilir. Ameliyat, liposuction uygulanacak bölgeye yapılan takribî 0.5 cm’lik kesi ile başlar. Künt uçlu, ucuna yakın minik delikleri olan ince boru şeklindeki kanül kesi yerinden geçirilir. Dıştaki uca emici ünite bağlanır. Cerrah kanülü deri altı dokusunda, uzaklaştırılacak yağ miktarını ayırarak kullanır. Yüksek vakum tazyiki yaratılır ve yağ dışarıya emilir. Bazen istenmeyen tüm yağ depozitelerini uzaklaştırabilmek için erişim sağlamak için ilave kesi gerekebilir.Kesi ufak ve sıklıkla gizlenmiş nedbe vazgeçecek şekilde bir kaç dikişle kapatılır.
Şayet daha evvelden tesbit edilen ve doldurulması tasarlanan çukur bölgeler varsa özel şırınga ile alınan yağ bu alanları doldurmakta Ameliyatı takiben tüm tedavi edilmiş sahaya alttaki dokunun şekline pürüzsüzce geçim sağlayacak şekilde derinin çekmesini süratlendirmek için sarkmamış derisi olanlarda streç çorap diğerlerinde ise elastik bandajlarla bir sargı uygulanabilir. Ameliyat sahasında çürüme ve şişmeyi eksiltmek için sıkı baskı sağlayan bu usulle özel varis çorabı üç hafta kullanılır.
Günümüzde bu ameliyet için en çok aşağıdaki 3 teknik kullanılır:
Tumescent liposuction: Yüklü miktarda serum, tuz solüsyonu, lidoken ve epinefrin meseleli bölgeye enjekte edilir. Kullanılan akışkan, genellikle vakumlanacak yağ miktarının 3 katı kadardır. Bu, yağın daha kolay alınmasını ve daha az kanama olmasını sağlar. Yerel anesteziyle yapılır.
Super-Wet liposuction Çok yaş teknik: Tumescent teniğe benzerdir ama daha az serum enjekte edilir. Enjekte edilen serum miktarı, genellikle vakumlanacak yağla aynıdır. Bu tip liposuction is genel anestezi gerekir.
Ultrason dayanağıyla yapılan liposuction UAL: Bu teknikte, ultrason enerjisi üreten özel bir kanül kullanılır. Bu enerji sayesinde yağ hücreleri akışkanlaşır ve vakumlanmaya hazır hale getirilir. Bundan sonra ananesel liposuction’da olduğu gibi yağlar vakumlanır. Bu teknik, genellikle yan bir teknik olarak uygulanır.

Etiket Estetik Beden Estetiği liposuction I ince ve oranlı beden vakumla yağ aldırma yağ aldırma beden şekillendirme