Vajina Daraltma Estetik Ameliyatı
Grip - Soğuk Algınlığı

Vajina Daraltma Estetik Ameliyatı

VAJİNA DARALTMA İŞLEMLERİ
Bu kısımda vajina daraltma operasyonları, vajina daraltma operasyonlarının nasıl yapıldığını ve vajen darlığının nasıl oluştuğunu bulabileceksiniz. Öncelikle vajen vajina hakkında bilgiler verelim.
Vajina vajen nedir? Vajina estetiği, vajen, vajinal kanal, kızlık çeperi, vajina daraltma
Vajina kadınlarda cinsel ilişkinin asıllaştığı 8-9 cm uzunluğunda, esneme özelliği bulunan bir adale dokusundan oluşan bir kanaldır.
Kadınlarda vajina aynı zamanda doğum kanalı ve rahimden gelen adet kanının dışarıya boşaldığı kanaldır. Ayrıca vajina içinden geçen idrar kanalı üretra kadınlarda işeme işlevini sağlar.
Vajinanın hudutları iç genitalya ile dış genitalyayı ayıran kızlık çeperi ile başlar, rahim ağzı uzvunun olduğu alanda sonlanır.
Vajina “vagina” veya “vajen” olarak da ifade edilebilmektedir.
Vajen daraltma operasyonu nedir? Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler neticesinde sıkılığı ve darlığı eksilebilir. Vajina sıkılığının eksilmesi, rahatlaması, elastikliğinin eksilmesi cinsel tatminsizliği de birliktesi getirebilir.
Genişlemiş vajinaya yine sıkılık vermek için yapılan operasyonlara “vajinal daraltma operasyonları” vajen daraltıcı harekât denir. Vajinal daraltma operasyonları, vajina estetiği operasyonları kapsamında ele alınmaktadır.
Vajina daraltma harekâtlarının öbür adları nelerdir? Vajina daraltma operasyonları; vajina daraltıcı operasyonlar, vajen daraltma operasyonları, vajina yenileme operasyonları, vagina daraltma harekâtı, vajen düzenleme operasyonları, vajina sıkılaştırma sıkılaştırıcı operasyonlar, vajina düzenleme düzenleyici operasyonlar gibi farklı adlarla da anılmakta olup “vajina darlığı” için yapılmaktadır.
Vajina daraltıcı operasyonlar İngilizce ’de “vaginal rejuvenation” veya “vagina tightening surgery” olarak geçen cinsel estetik işlemleri arasında bulunmaktadır.
Vaginoplasti vajinoplasti nedir? Vajina sıkılaştırma işlemleri vajinoplasti vaginoplasti operasyonları olarak da öğrenilmek ile beraber gerçeğinde bu deyim doğru değildir. Zira vaginoplasti vajinoplasti “ vajina oluşturma” anlamına gelmektedir.
Vajinoplasti operasyonları; vajinası âmâ biçimde sonlanan Rokitansky Meier Küstner Hauser Belirtiyi veya vajinanın doğuştan gelen yapısal anatomik problemlerinde seçim edilen bir ameliyat çeşididir.
Halbuki vajina daraltıcı operasyonlarda vajina oluşturmaktan çok vajinayı yenileme ve sıkılaştırma kastedilmektedir. Bu kısımda da sık kullanımından dolayı vajen daraltma işlemleri ile vajinoplasti eş anlamda kullanılmıştır.
Vajinoplasti İngilizce ’de “vaginoplasty” olarak geçmektedir. Vaginoplasty işlemleri özellikle yurt dışında da büyük alaka gören cinsel estetik operasyonları arasındadır.
Neovajinoplasti nedir? Neovajinoplasti neovaginoplasty, “yeni vajina oluşturmak” için yapılan ameliyatlardır.
Açmamız gerekirse neovajinoplasti , erkek cinsiyetinden kadın cinsiyetine geçiş için yapılan cinsiyet değiştirme transseksüalite operasyonlarında bireye “yeni bir vajina oluşturmak” emeliyle yapılan harekâta verilen isimdir.
Vajina daraltıcı operasyonlar hangi emelle yapılır? Cinsel haz ve cinsel tatmin emelli Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı operasyonları temel itibari ile genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini çoğaldırmak ve bu biçimde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı çoğaldırmak emelleri ile yapılmaktadır. Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında hissi çoğaldırarak cinsel hazzı pozitif güzergahta etkilemektedir.
İlişkide vajina içinden çıkan seslerin giderilmesi Hafiflemiş, esnemiş, deforme olmuş ve bollaşmış vajina içinden ilişki sırasında seslerin gelmesi çiftlerde konsantrasyonun bozulmasına da neden olabilmektedir. Vajen daraltma operasyonu sonrasında vaginadan gelen bu garip sesler de kaybolmaktadır.
İdrar torbası ve barsak sarkmasının düzenlenmesi Vajina darlığı için yapılan operasyonlar sırasında hastada idrar torbası sarkması sistosel, idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması rektosel problemleri de varsa aynı seansta bu meseleler de düzeltilebilir.
Doğum izlerinin düzenlenmesi, ağrılı cinsel ilişkinin rehabilitasyonu Makûs iyileşmiş ve iz vazgeçmiş doğum izleri epizyotomi skarları de vajen darlığı operasyonu sırasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilir.
Doğum sonrasında makûs atılan dikişler, doğum dikişlerinin yakalamaması, cerahat kapması veya konutta doğum yapma gibi sebeplerle vagina dokusunun zarar görüp kumpassız iyileşmesi neticesinde “perine” ismi verilen dış genital alanda izler epizyo skarları, nedbeler oluşabilir. En altta Fotoğraf 1 de
Vajina ve dış genitalya vulva üzerindeki kumpassız nedbeler zaman içinde cinsel ilişkide ağrı disparoni şikayetleri yapabilir. Muayenehanemizde, vajen daraltma operasyonları ile eş zamanlı olarak bu epizyo doğum kesisi izleri de çıkartılabilmektedir.
Vajinal ameliyat izlerinin giderilmesi Daha evvel bartholin absesi, vajinal kist operasyonları geçirmiş olan şahıslarda vajinanın görünümü bozulabilir. Bu mevzularda da yapılan vajinal estetik operasyonları ve vajen daraltıcı işlemler ile bireylere hoş bir genital estetik görünüm kazandırılabilinir. En altta -Fotoğraf 2 de
Özgüven ve cinsel ilişkide orgazm çoğalışı Estetik açıdan hoş görünümlü bir vajina kadınlarda kendilerine olan güvenleri çoğaldırmakta ve cinsel açıdan tatmini, orgazm olmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında erkek eşin iyi bir biçimde tatmin olması evlilikleri ve beraberlikleri güçlendirmektedir.
Cinsel açıdan makûs görünen bir vajina kadında kabusa dönüşebilir; bu şeklide kadınlarda bunalım, öz güvensizlik, cinsel tatminsizlik, eşinden utanma, cinsel ilişkiden sakınma ve cinsel gönülsüzlük gibi meselelere yol açabilir.
Özetle vajina sıkılaştırıcı ve vajina yenileme operasyonları hem cinsel işlev hem de estetik görünüm açısından şahıslarda ve eşlerde memnuniyet verici olmaktadır.
VAJİNA DARALTMA OPERASYONLARI ve MERAK ETTİKLERİNİZ Vajina daraltıcı operasyonlar ne biçimde yapılır? Vajen darliğı nasıl sağlanır? Muayenehanemizde vajina darlığı operasyonlarının büyük kısmı yerel anestezi eşliğinde vajina dokusunun yerel anestezik ilaçlarla uyuşturulması sonrasında yapılmaktadır. Ancak dileyen hastalarımıza anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel yattırma sağlanarak da operasyonlar yapılabilmektedir.
Muayenehanemizde uyguladığımız vajen sıkılaştırma operasyonları vaginoplasty vasati olarak 30 dakika kadar sürmektedir.
Yerel anestezi ile operasyonları tasarlanan hastalarımızın muayenehanemize tok, genel anestezi ile tasarlanan hastalarımızın ise aç karınla gelmeleri uygun olacaktır.
Vajen daraltma operasyonlarında, vajen girişinden başlayarak uzunlaması 3-4 cm içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu biçimde vajina girişi, şahsın vajinasının genişliğine göre 1-2 cm daraltılmış olur. Bu biçimde vajen darlığı sağlanmış olur.
Atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için görünmemekte, dışarıda ise sadece 5-6 dikiş gözükmektedir.
Vajen daraltma harekâtı ağrılı bir operasyon midir? Hayır. Vajina yenileme işlemleri tecrübeli bireyler tarafından yapıldığında oldukça rahat tolere edilebilen, ağrısız ve tehlikeleri son derece az olan operasyonlar grubundadır.
Vajen daraltma operasyonu orgazm olmayı da pozitif bir biçimde tesirler mi? Evet. Vajina girişinde üst kısımda bulunan ve kadınlarda cinsel ilişki sırasında orgazm işlevini sağlayan uzvun ismi “klitoris”tir.
Vajen daraltma operasyonlarında vajinanın alt kısmına cerrahi operasyon yapılsa da vajen girişi dalacak ve mekanik tesir ile penis klitorise daha fazla temas edeceğinden dolayı haz alma ve orgazm olma kolaylaşacaktır.
Tabi ki insanlarda cinsel istek ve hevesleri idareyen pek çok etken vardır. Vajen daraltma operasyonları gibi cinsel estetik operasyonları cinsel isteği düzenlemekten çok, cinsel ilişki sırasında haz ve orgazm olmayı arttırmayı amaçlamaktadır.
Vajina yenileme harekâtı kimler tarafından yapılır? Vajina yenileme işlemleri bu mevzuda uzmanlaşmış ve tabir sahibi jinekolog doktorlar tarafından yapılmaktadır.
Daha evvel doğum yapmamış şahıslarda vagina daraltma operasyonu yapılabilir mi? Evet. Daha evvelden hiç doğum yapmamış şahıslarda sık cinsel ilişkiye bağlı vajina esnemesi kolay bir işlemle düzeltilebilmektedir.
Vajen daraltma operasyonları ile beraber labioplasti de yapılabilir mi? Evet, muayenehanemizde bu olası. Muayenehanemizde aynı seansta hem labioplasti iç dudak estetiği hem de vajen daraltma operasyonları yapılabilmektedir.
Vajina yenileme işleminin ne gibi tehlikeleri vardır? Vajina yenileme operasyonları genital bölgenin anatomisini bilen, deneyim sahibi jinekologlar tarafından yapıldığında her operasyonda görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde tehlikeleri yok denecek kadar azdır.
Ancak vajina anatomisine egemen olmayan ve deneyimsiz cerrahlar, estetik plastik cerrahlar tarafından veya hijyenik olmayan civarlarda yapıldığında oluşabilecek karmaşıklıklar tehlikeler oldukça fazladır.
Vajen estetiği sonrasında ne zaman işime dönebilirim? Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik operasyonlarından 2-3 gün sonra işinize dönmenizde bir mahzur olmamaktadır.
Vajina estetiği sonrasında nelere dikkat etmem gerekecektir? Vajina estetiği operasyonlarından sonra şahsi hijyeninize dikkat faktörüz, dikişlerinizin pansumanlarını kumpaslı olarak yapmanız ve tarafımızdan size reçete edilecek ilaçları kumpaslı olarak kullanmanız yeterli olacaktır. Ameliyat sonrası yapmanız gerekenler kağıtta yazılı olarak size verilecektir.
Vajina estetiği sonrasında ne zaman banyo yapabilirim? Vajinoplasti vajina daraltma gibi vajina estetik operasyonlarından bir gün sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir mahzur bulunmamaktadır.
Vajina estetiği sonrasında ağrım olacak mı? Vajen estetiği operasyonu sonrasında hastalarımızda ciddi bir ağrı olmamaktadır. Verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik ödem ve hafif pislenme stili kanamanın olması ise normaldir.
Vajen estetiği sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim? Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik operasyonlarından 1-1.5 ay sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir mahzur olmamaktadır. Yeniden, bir ay sonra havuz veya denizde yüzmenizde de bir mahzur olmamaktadır.
Vajen estetiği sonrasında ne zaman bütün iyileşme sağlanacaktır? Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında 15 -20 gün sonra dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Muayenehanemizde yapılan operasyonlar sonrasında dikiş aldırmanıza gerek bulunmamaktadır. Bir ay sonrasında da dikişleriniz hiç ameliyat olmamış gibi iyileşecektir.
Ameliyattan 1-1.5 ay sonra dahi değil partneriniz tarafından, bir jinekolog tarafından muayene bile edilseniz bu cins bir ameliyat geçirdiğiniz siz söylemedikçe anlaşılmayacaktır.
Vajen estetiği sonrasında vajinada yine genişleme olur mu? Vajen estetiği sonrasında basmakalıp doğum yapmadığınız sürece yine bir vajinal genişlemeniz olmayacaktır. Vajen estetiği sonrası sezaryen ile doğum yapan şahıslarda ise vajinal genişleme meseleyi olmamaktadır.
Genital estetik operasyonu sonrasında basmakalıp doğum yapabilir miyim? Evet. Vajinoplasti vajen daraltma operasyonu veya labioplasti operasyonu olmanız basmakalıp doğum yapmanızı engellemez.
Ancak vajinal daraltma operasyonu sonrasında basmakalıp doğum yaptığınız takdirde vajinanın yine genişleyecektir.
Vajina daraltmayı sağlayan krem veya ilaçlar var mıdır? Hayır. Vajinanın sıkılaşması vajinoplasti gibi kolay cerrahi operasyonlar ile sağlanabilmektedir. Vajina daraltmayı sağlayan tesirli krem veya ilaçlar bulunmamaktadır.
Vajina daraltma egzersizleri var mıdır? Vajina daraltma egzersizleri ismi altında ve vajinayı daraltıcı bir egzersiz bulunmamakla beraber, vajina adalelerini kuvvetlendiren, vajinanın adale tonusunu çoğaldıran “kegel egzersizleri” kadınlarda oldukça faydalar sağlayabilmektedir.
Kegel egzersizleri hafif seviyede geniş vajinası olan kadınların seçim edebileceği egzersizlerdendir. Ayrıca 50 yaşından sonra kadınlarda ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerini de önlemek açısından kegel egzersizi yapılmasını hastalarımıza önermekteyiz.