Genital sorunlarda kullanılan lazer uygulamaları
Cinsel Sağlık

Genital sorunlarda kullanılan lazer uygulamaları

Günümüz teknolojisiyle lazer uygulamaları daha konforlu, hızlı ve günlük hayatı aksatmadan birçok tedavi yönteminde kullanılıyor. Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, genital estetik işlemlerinde de sıkça kullanılan yöntemlerden biri olan lazer uygulamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Lazer uygulamalarının kullanım alanları

Lazer uygulamaları kollajen dokuyu ısıtarak dokunun sıkılaşmasını sağlar. Bu şekilde vajen sarkmalarında ve idrar torbasının sarkmalarında ameliyata ihtiyaç olmadan tedavi mümkündür.

Lazer cihazlarının genital estetikte kullanım alanları şunlardır:

1- Vajen daraltma

2- Stres idrar kaçırması

3- Vajen kuruluğu

4- Sık tekrarlayan vajen enfeksiyonları

5- Dış genital cilt yenileme

6- Genital renk açma

Dış genital bölgedeki büyük dudaklar, küçük dudaklar, bacak arası, makat çevresindeki renk koyulaşmaları lazer ile giderilirken beraberinde sıkılaşma ve kırışıklıkların giderilmesi sağlamak mümkündür.

Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojenin azalmasına bağlı olarak vajen mukozası incelir ve salgılar azalır. Bunun sonucunda vajen kurur. Vajen kuruluğu, hem kadın hem erkek cinsel hayatını olumsuz etkiler. Özellikle hormon tedavisi alamayan kadınlarda vajinal lazer uygulamaları ile vajen mukozası gençleşir, kalınlaşır ve ıslanır.

Vajenin doğal bir mikrop ortamı vardır. Biz buna vajinal flora demekteyiz. Tekrarlayan enfeksiyonlar ve kullanılan antibiotik tedavileri ile vajinal flora bozulur. Bu durumda vajinal lazerler vajen mukozasını yenileyerek doğal vajinal floranın düzenlenmesini sağlayabilirler.