UYKUDER: 1,5 milyon birey hasta
Uyku Sorunları

UYKUDER: 1,5 milyon birey hasta

Tanı koyulmuş hasta rakamının çok az olmasına rağmen 1 milyon 500bin şahsın uyku apnesi olduğu biliniyor.

Uyku Derneği UYKUDER Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ,Türkiye’de, resmi bilgilere göre 1.5 milyon uyku apne belirtili birey bulunduğunu belirterek, “Buna karşın uyku apne tanısı konulmuş hasta rakamı çok az. Tanı konulmuş kesin hasta rakamını bilemiyoruz. Avrupa’daki gidişat da ülkemizdekine benzer.” dedi.

Dernek tarafından organize edilen, “5. Uyku Bozuklukları Kurultayı”ne katılmak için Trabzon’a gelen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı da olan Prof. Dr. Karadağ, yaptığı açıklamada, uykuda yineleyen üst solunum yolu tıkanmalarıyla karakterize ve sıklıkla kandaki oksijen oranının eksilmesiyle birlikte görülen gidişatın Obstrüktif Uyku Apne Belirtiyi olarak belirlendiğini söyledi.

Uyku apnesinin ehemmiyetli bir sağlık meseleyi olduğunu ifade eden Karadağ, “Kumpassız soluk alış verişi ve soluk durmasının şiddetiyle bağlantılı olarak beden oksijen beceriksizliği yaşar. Oksijen sağlıklı yaşamın en bırakılmaz lüzumudur. Tüm sistemlerin sağlıklı yaşam için oksijene lüzumu vardır.” diye konuştu.

Erkekler, daha kısmetsiz.

Türkiye’de, resmi bilgilere göre 1.5 milyon uyku apne belirtili birey bulunduğunu belirten Karadağ, “Buna karşın uyku apne tanısı konulmuş hasta rakamı çok az. Tanı konulmuş kesin hasta rakamını bilemiyoruz. Avrupa’daki gidişat da ülkemizdekine benzer.” dedi.

Uyku apne belirtisinin, erkeklerde daha sık görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Karadağ, şunları kaydoldu:

“Erkekler, bu hastalığın görülmesi noktasında biraz daha kısmetsiz. Bayanlar ise hastalığa menopozdan sonra biraz daha yatkın oluyor ve hastalık bu yarıyıldan sonra biraz daha çoğalıyor. Uyku apne belirtiyi, yeni doğandan başlayarak 100 yaşındaki bireye kadar herkeste olabilir. ”