Kısa Breyli ve Kiloluysanız Dikkat!
Uyku Sorunları

Kısa Breyli ve Kiloluysanız Dikkat!

Kısa breyli ve kilolu şahıslar uyku apnesine davetiye çıkarıyor.

Obezite hastalarının uyku apnesi olma tehlikeyi yüksek. Zati uyku apnesi hastalığına sahip bireylerin çoğunluğunu da onbezler oluştutuyor. Çene yapısı geride, geniş ve kısa boyunlu bireylerde fazla kilolar uyku esnasında soluk alamama tehlikeyi ile karşı karşıya.

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Çiftçi, uyku apnesi olan hastaların çoğunun obez olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Çiftçi, bilinen 85 uyku hastalığından bkocamanın uyku apnesi olduğunu ve her 100 bireyden 4’ünde bu hastalığın bulunduğunu aktardı.

Uyku apnesi olanların çoğunluğu obez

Prof. Dr. Çiftçi, “Uyku apnesi olan hastaların çoğunun obez olduğunu söylemek muhtemeldir. Çene yapısı geride, kısa boyunlu, erkeklerde 43, bayanlarda 38 santimden daha fazla olan geniş breyin ve üst solunum yollarında darlık bulunan bireylerde kiloların çoğalması uykuda soluk durmalarının ortaya çıkışını basitleşmektedir. ‘Ensesi kalın’ olarak tabir edebileceğimiz bu bireylerde hastalığın görülme tehlikeyi daha fazla” diye konuştu.