Kalp krizi tehlikesini bilmenin en kolay yolu:
Kalp - Damar Hastalıkları

Kalp krizi tehlikesini bilmenin en kolay yolu:

Kalp krizi tehlikesini bilmenin en kolay yolu: Kalsiyum skorlaması

Çağdaş makinelerle, ilaçsız ve çok kısa vakitte yapılabilen kalsiyum skorlaması, dört sene içerisinde kalp krizi geçirme tehlikesinin derecesini ortaya çıkarıyor. Kalsiyum skorlaması buzdağının görünen suratını değil; suyun altını da gösterdiği için uyarıcı ehemmiyet taşıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vefat sebeplerinin başında gelen kalp ve damar hastalıklarının evvelden fark edilmesini sağlayacak testler hayat kurtarıyor. Derin bir soluk alma zamanında yapılabilen kalsiyum skorlaması, kalp damarlarındaki kireçlenme ölçüsünü ve buna bağlı olan koroner atardamar hastalığı tehlikesini ortaya çıkarıyor. Kalsiyum skorlaması neticeleri, şahsın gelecek senelerine ait balaka veriyor.

Kalp krizi tehlikesinin evvelden belirlenebilmesini sağlayan yöntemler arasında ilk akla gelenin anjiyo olduğunu söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, anjiyo ile kalsiyum skorlamasının birbirinden değişik iki yöntem olduğunu vurgulayarak şu balakaları veriyor: “Anjiyoda şahsın varolan koşulları belirlenip, rehabilitasyona lüzum dinleyip dinlemediğine karar veriliyor. Kalsiyum skorlamasında ise şahsın damarındaki büyümeleri görmek hedefleniyor. Böylece, ilerleyen senelerde kalp krizi geçirme tehlikesinin daha iyi belirlenmesi sağlanıyor.”

40 lı yaşlara dikkat!

Belirgin rastgele bir şikayet olmamasına rağmen ailede kalp hastalıkları görülüyorsa şahsın kalsiyum skorlaması yaptırması öneriliyor. Dr. Gürsel Ateş, “Koroner atardamar hastalıkları, 40’lı yaşlardan itibaren giderek artan bir seyir izliyor. Aile hikayesi olan bireylerde, genç yaşlarda da kalp krizi tehlikeyi ihtimali var. Araştırmalar, damarlarında kalsiyum birikmesine tesadüfülmeyen bireylerin dört sene boyunca kalp krizi geçirme tehlikesinin çok düşük olduğunu gösteriyor” diyor.

Kalsiyum skorlamasında istenen, neticenin sıfır olması. Netice sıfır değilse, damardaki kalsiyum birikiminin ölçüsüne göre şahısta düşük, orta ya da yüksek derecede kalp damar hastalığı tehlikeyi olduğu düşünülüyor ve çıkan neticeye göre ilaçla rehabilitasyona başlanıyor. Ciddi bir damar tıkanıklığı tespit etilenlere ise koroner anjiyografi uygulanıyor.

Kalsiyum skorlaması nasıl yapılıyor?

Hastaya ağızdan veya damardan hiçbir ilaç verilmeden, bilgisayarlı tomografi ile yalnızca bir davranışlık soluk zamanında yapılan kalsiyum skorlaması, doktorlara göre en ehemmiyetli tarama testlerinden bkocaman. Çağdaş makinelerle yapılan ölçüm ile daha az ışınım alınıyor.

Kalp-damar hastalıkları açısından tehlikeli gruplar

• Sigara kullananlar

• Trigliserid ve HDL seviyeyi yüksek bireyler

• Diyabet ve hipertansiyon hastaları

• Kilo aşırısı olanlar

• Metabolik hastalıkları bulunanlar

• Bel etrafı erkeklerde 102, bayanlarda ise 96 santimetreyi geçenler