Stres Bağışıklık Sisteminizi Etkiliyor
Bağışıklık Sistemi

Stres Bağışıklık Sisteminizi Etkiliyor

“Brain, Behavior and Immunity” Beyin, Tutum ve Bağışıklık isimli mecmuada yer alan araştırmaya göre, insanlarda stres iki biçimde tesirli oluyor. Stres kimilerinde kalbin şiddetli kan pompalamasına, kimilerinde ise damarların sertleşmesine yol açıyor. Stresin kalbi zorlamasıyla tansiyonun yükseldiğini belirten uzmanlar, damarların sertleşmesiyle de kan dolaşımının etkilendiğini kaydediyor.

Önceki araştırmalarda psikolojik kronik stresin bağışıklık sistemi üzerinde negatif tesir alana getirdiği ve bağışıklık sistemi kapasitesinin hastalıklarla savaşta eksildiği tanımlandı. Yeni araştırmada, kalbin strese karşı büyük duyarlılık gösterdiğini tespit eten analistler, bu tepkinin kalp hastalıklarında rol oynadığını belirtiyor.

California Üniversitesi’nde 56 sıhhatli erkek ve kadın kobay üzerinde yapılan araştırmalarda, kobaylara stres alana getirebilecek, reel hayattan alınmış iki ayrı hadiseyle alakalı konuşma yapıldı. Kobaylara bağışıklık sistemini ölçen kan testi uygulayan analistler, strese karşı yalnızca kalp duyarlılığı gösteren kobaylarda, kandaki beyaz kürelerden lökosit türü lenfositlerin tekerrür parçalandıklarını ve dağıldıklarını gözledi.

Bir çeşit beyaz kan hücreleri olan lenfositlerin tekerrür parçalanıp dağılmalarının, kalp hastalıklarında alana gelen “iltihaplanma” ile alakalısı olduğu düşünülüyor. Strese karşı damar sistemiyle duyarlılık gösteren kobaylarda ise aynı vaziyete tesadüfülmediği bildirildi.