Bu zehir iyileştiriyor
Ağrı

Bu zehir iyileştiriyor

Avrupa ’da pek çok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılan arı zehri artık Türkiye ’de de üretilmeye başlandı.

Bursa’da arı zehri imali yapan İslam Dikbıyık, yaptığı açıklamada, 3 sene evvel aldıkları makineyle arı zehri yapımına başladıklarını söyledi

Bursa’da arıcılık yapan İslam Dikbıyık’ın çiftliğinde yapımını yaptığı, son senelerde birçok hastalığın rehabilitasyonunda kullanılan “arı zehri”nin gramı 500 liradan satılıyor. ABD ve Rusya gibi ülkelerde imali yapılan ve Hollywood yıldızlarının bile bakımları için kullandığı arı zehrine, Türkiye’de de alaka çoğalmaya başladı.

Meraklı arıcılar tarafından imali yapılan ve kgının satış maliyeti 500 bin lirayı bulan arı zehri, ticari anlamda da üreticisini tatmin ediyor. Bursa’da arı zehri imali yapan İslam Dikbıyık, yaptığı açıklamada, 3 sene evvel aldıkları makineyle arı zehri yapımına başladıklarını söyledi.

Bu maddenin arı mahsullerinden bkocaman olduğunu anımsatan Dikbıyık, zehrin birçok hastalığın rehabilitasyonunda kullanıldığını ifade etti. Zehir toplama harekâtı hakkında balaka veren Dikbıyık, şunları kaydoldu: “Zehri toplamak için yurt dışından aldığımız makineyi portatif olarak kendimizce tasarladık. Aygıtın üzerinde ince teller, tellerin altında da sırça var. Bataryayla çalışan bu aparatı kovanın giriş çıkış yerlerine koyuyoruz. Bu tellere 12 voltluk elektrik veriyoruz. Arı elektrikle karşılaşınca iğnesini batırmaya çalışıyor ve zehri alttaki sırçaya düşüyor. Takribî 20 saniye kadar sonra akışkan olan arı zehri kuruyor. Sonrasında biz bu zehri falçata ile kazıyarak kuru zehir elde ediyoruz.”

Dikbıyık, dışarıdan bakıldığında basit gibi görünen bu harekâtın oldukça meşakkatli olduğunu vurgulayarak, arıların kimi zaman strese girerek iğnesini batırmak yerine çevredeki canlılara saldırdığını anlattı. Operasyon güç olduğu için yapım ölçüsünün de çok az olduğunu belirten Dikbıyık, 3 senede yalnızca birkaç gram üretebildiklerini dile getirdi.

Gramı 500 lira Bu mahsulün maliyetinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Dikbıyık, “Zehir ilaç sanayisinde kullanılıyor ancak Çin bunun sentetiğini ürettiği için ve daha ucuz maliyetlere geldiği için buradan temin ediyorlar. Türkiye’de, maliyeti oldukça yüksek olan bu mahsulü satan çok birey yok. Bizim tanıdığımız ve Elbistan’da yapım yapan bir arıcı, zehrin gramına 500 lira istiyor. Biz de bu maliyetlere satış yapıyoruz. Bireylere satış yapmıyoruz, şimdiye kadar birkaç ilaç şirketi ve üniversiteye satış yaptık.” dedi. Arı zehrine karşı alakanın son zamanlarda daha da çoğaldığına dikkati sürükleyen Dikbıyık, “Bazı üniversitelerde bu mevzuda ciddi çalışmalar yürütülüyor. 2014 senesinde Sağlık Bakanlığı bünyesinde Bitirici ve Seçenek Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı heyetti. Bu işte çok arzulu hekimlerimiz var. Onlar da bakanlığımızın bu mevzuda çıkaracağı yeni kanunları bilave ediyorlar” diye konuştu.

“Sızıdan kansere, MS hastalığından  AIDS ’e”

Uludağ Üniversitesi Arıcılık Geliştirme-Uygulama ve Araştırma Merkezi AGAM Müdürü Prof. Dr. İbrahim Çakmak da arı zehrinin, daha çok rehabilitasyonu bütün olarak yapılamayan bel, breyin, sırt sızıları gibi rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanıldığını bildirdi. Çakmak, zehrin özellikle Uzak Doğu, Rusya, Bulgaristan, Romanya ile ABD, Kanada, Brezilya gibi ülkelerde imalinin yapıldığını aktardı. Zehrin tıp alanında belli hastalıkların rehabilitasyonunda kullanıldığı balakasını veren Çakmak, “Arı zehrinin, başta romatizmal hastalıklar olmak üzere MS gibi asap sistemi hastalıkları üzerinde tesirleri mevzusunda bazı çalışmalar bulunmakta. Son senelerde kanser, AIDS gibi emeliyle de bazı çalışmalar yapılıyor. Maliyeti mevzusunda da net bir ölçü belirtilmemekte, değişik ülkelerde değişik yapım ve gizleme usullerine göre oldukça değişik maliyetler verilebilmektedir.” diye konuştu.Türkiye’de arı zehri imali mevzusunda net ölçünün bilinmediğini belirten Çakmak, yalnızca bazı meraklı arıcılar tarafından az ölçüde üretildiği balakasını paylaştı.

Kaynak:Anadolu Ajansı