Psikoloji

UYKUDA SEKS HASTALIĞI SEKSONAMİA

“Kontrolsüz güçsüz bırakır”

Adil Maviş

Seksomanya denilince, bireylerin aklına, tabiri caiz ise halk ortasındaki kullanımıyla “seks düşkünlüğü” üzere bir kavram gelebilmektedir. Fakat, seksomanya ruhsal ve nörolojik bir rahatsızlıktır. Daha anlaşılır bir lisan ile seksomanya, “uykuda seks hastalığı” manasına gelmektedir. Evvelce bir fenomen tesiri yaratmış olsa da, günümüzde artık çok önemli bir uyku bozukluğu sorunu olarak kabul edilmektedir. Daha da kategorize etmek gerekirse, seksomanya, “parasomni” kapsamında yer alan bir rahatsızlıktır. Parasomniler, bireyde ekseriyetle çocukluk periyodunda kendini gösteren, ergenlik periyoduna geçişte ve yetişkinlik devrinde azalarak kaybolan, lakin nadiren de olsa yetişkinlik devrinde de ortaya çıkabilen davranış bozukluklarıdır. Uykuya geçiş anında, uyku sırasında ya da uyku sonrasında bireylerin sergiledikleri olağandışı hal, hareket ve davranışlar bütünüdür.

Tıpkı REM (Rapid Eye Movement – uykuda süratli göz kırpma) ve uyurgezerlik üzere, seksomanya da son derece önemli sonuçlara hamile olabilen bir rahatsızlıktır. Seksomanyak birey, uykusundan ağır bir cinsel dürtü ile uyanmakta ve partnerini, istekli ya da isteksiz olup olmamasını sorgulamadan cinsel birleşmeye zorlamakta, seksi başlatmaktadır. Tıpkı uyurgezerlik rahatsızlığında olduğu üzere, bireyler seksomani sırasında gerçekleştirdikleri hareketleri hatırlayamamaktadırlar. Aksiyonlar her vakit, seksomanyak bireyin partnerini sekse zorlaması ile sonuçlanmayabilir; mastürbasyon ya da okşama, dokunma ve gibisi cinsel tatminleri gerçekleştirmesi ile de sonuçlanabilmektedir. Uyurgezerlik ve seksomani belirtileri gösterilen uyanmalar “konfüzyonel uyanıklık” olarak bilinmektedir ve “tam manasıyla uyanıklık” olarak kabul edilmemektedir. Konfüzyonel uyanıklık akabinde, birey bir müddet sonra tekrar uykuya dalar. Lakin bu uyanmalar sırasında, birey kendisine, etrafına ya da etrafındakilere önemli ziyanlar verebilir.

Seksomanya Belirtileri Nelerdir?

Bireye seksomanyak teşhisi elbette ki profesyoneller tarafından konulmalıdır. Birey, bu bahis ile alakalı rastgele bir kuşku duymaktaysa, seksomanya belirtileri olan sık sık cinsel içerikli hayaller görme, uykuda boşalma ya da ereksiyon yaşama, olağan bir gün sırasında yaşanan seks tecrübesinden tatmin olamama ve gibisi ögeleri kendisinde barındırıp barındırmadığını gözlemlemelidir. Seksomanik konfüzyonel uyanıklık sırasında, denetim seksomanyak bireyin elinde değildir, bu açıdan “uyurgezerlik” sorununa benzemektedir. Seksomanyak birey, denetimsiz bir halde, ağır bir cinsel dürtü ve istek ile parterini sekse zorlamasının yanı sıra, olağan bir seks tecrübesinde uygulamadığı fantezileri, gerçekleştirmediği davranışları sergilemektedir ve okşama, çığlık atma, orgazm sesleri çıkarma, küfür etme, partnerine ya da kendisine fizikî ya da manevi şiddet uygulama, inleme, bağırma ve doyumsuzluk üzere belirtiler göstermektedir. Birey, konfüzyonel uyanışı sırasında yaşananları hatırlamamaktadır ve bu stil bir uyanış sonrasında, sonraki güne son derece yorgun başlamakta ve algı sorunları yaşamaktadır.

Seksomanya Yaygın ve Tehlikeli Mi?

Elbette ki, parasomnik bir rahatsızlık olan seksomanya, hem hasta birey hem de etrafı açısından tehlikeli olabilmektedir. Konfüzyonel uyanış sırasında sergilenen seksomanyak davranışlar, belirtildiği üzere hastalık sonucu ortaya çıkmaktadır ve bireyin kendi tercihi değildir, denetim dışı meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü fizikî ve duygusal hasara yol açabilmektedir. Seksomanya parasomnisinin yaygınlığı konusunda net bir bilgi geçtiğimiz yıllara kadar verilemiyordu. Bunun sebepleri ortasında, hasta bireyin ya da şahit olan partnerinin yaşananlardan utanması, net bir halde paylaşamaması üzere durumlar kelam konusuydu. Lakin günümüzde, bilhassa Kanada merkezli araştırmalar doğrultusunda, seksomanya parasomnisinin sanıldığından çok daha yaygın olduğu ortaya çıkmıştır. Uykuda seks hastalığı, çoğunlukla erkeklerde gözlemlenmektedir.

Seksomanya Nasıl Tedavi Edilir?

Seksomanya tedavisinden evvel teşhisinin de konulması epeyce kıymetlidir. Bu türlü bir hastalıktan şüpheleniliyorsa, bünyesinde nöroloji uzmanları bulunan bir uyku merkezine başvurmak yapılması gereken en gerçek harekettir. Elektroensefalografi (EEG) ve polisomnografi (PSG) isimli tetkiklerin ortak vakitli yapılarak, hastalığından şüphelenilen bireyin tüm gece uykusunun izlenmesi en tahlil odaklı prosedürlerden biri olacaktır. Uykuda seks hastalığı, her ne kadar konfüzyonel uyanışlar, yani “parasomniler” çerçevesinde nörolojik bir rahatsızlık olarak ağır bassa da, nöroloji ve psikoloji ortasındaki bağ mutlaka hafife alınmamalıdır. Münasebetiyle hastalığın tedavisinde ruhsal ve psikiyatrik olarak profesyonel bir yardım almak katiyen yararlı olacaktır. Hasta birey ve partnerinin, tüm bu tedavi sürecini hızlandırmak ve düzgünleşme sürecini başlatmak ismine, utanmadan ve sıkılmadan yaşananları ve belirtileri paylaşmaları da çok kıymetlidir. Bu paylaşımlar sırasında da meydana gelebilecek olan ruhsal tahribatı en aza indirgemek ve güzelleşme sürecini hızlandırmak ismine, profesyonel bir ruhsal yardım alınması koşul olarak kabul edilmelidir.

Psk.Hipnoterapist Adil Maviş

Bu yazının telif hakkı Adil Maviş’e aittir. Kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Makaledeki bilgilere dayanarak rastgele bir teşhis ve tedavi uygulanamaz. Adil Maviş kendi geliştirdiği ve kişinin içsel dinamiklerini en üst düzeyde kullanılabilmesine dayalı koçluk ve ferdî danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu bağlamda alacağınız hizmet teşhis ve tedavi kapsamında değildir.