Diğer Hastalıklar

Gerilim ve akupunktur

GERİLİMLİ BİR HAYAT

Bir kış sabahı zorla kalktınız; soğuk, yağmurlu karanlık bir hava yüzünüzü yıkamak için musluğu açtınız sular akmıyor. Canınız sıkılır.

İşinize gitmek için otobüs durağındasınız binmeniz gereken otobüs geldi lakin tıklım tıklım sürücü kapıları bile açmadı, binemediniz. Canınız sıkılır.

Bindiniz; kalabalık itiş kakış, gereksiz temas, gürültü. Canınız sıkılır.

İşinize vardınız geç yahut vaktinde, bütün gün başınızı kaldırmadan çalıştınız, başınızda taktir etmekten çok daima yaptıklarınızı yetersiz bulan bir amirle. Canınız çok sıkılır.

İş bitti konuta varmak 1,5- 2 saat sabahtan daha makus kalabalık, itiş kakış, gereksiz temasa, gereksiz koku ve yorgunluk eklendi. Gün tükendi neredeyse. Canınız çok sıkılır.

Tekrar de konuta vardınız. Sofraya oturdunuz, çocuklar gürültülü, hanım ödenemeyenlerden şikayetci, siz yorgun ve çaresizsiniz. Canınız çok çok sıkılır.

Kimi bağırıp çağırmaya başlar kızgın, korkulan baba.

Kimi hiç sesini çıkarmaz, içte birikir.

Ve günler birbirinin gibisi sürer sarfiyat.

Bu insan aklının gündelik eziyetidir. İnsan aklı bunun üstesinden gelemez.

Sabah saatin alarmı ile uyandınız. Kocanız kahvaltısını hazır istiyor uyandığında. Hazırlıyorsunuz lakin teşekkür yok. Kalkıyor küfür üzere bir hızla kahvaltı edip çıkıyor. Tekrar yattınız. Uyuyamıyorsunuz 3 yıl oldu evleneli her sabah birebir durum yaşanıyor. 38 yaşında bulabildiğiniz kısmetiniz bir yıl süren nişanlılık periyodunda her pazar sizi evinizden alıp kahvaltıya pikniğe götürmüştü. Artık bir pazarı olduğunu, zati işte çok yorulduğunu pazar sabahı uyumak ve meskende olmak istediğini söylüyor. Haklı”mı” lakin 3 yıl tükendi. İşten de çalışmanı istemediği için, bir de evlenen bayan tazminatini alır diyerek ayrıldın. Aldığın tazminat eşyaydı, meşyaydı gitti. Artık iş bulmak ta güç adama muhtaçsın. O da bunu bilerek ve sana bunu hissettirerek hayatını sürdürüyor.

Kimi olur olmaza dırdır etmeye başlar; dırdırcı bayan.

Kimi hiç sesini çıkaramaz, içte birikir.

Ve günler birbirinin gibisi sürer sarfiyat.

Bu insan aklının gündelik eziyetidir. İnsan aklı bunun üstesinden gelemez.

Parasız yatılı imtihanını kazandım. İlköğretim bitti, lise bitiyor. Önümde üniversite bir devlet üniversitesi kazanamazsam ailemin beni özel üniversiteye göndermesi mümkün değil. Çok çalışmalıyım, yoksa kazanamam. Çok çalışmalıyım lakin dersane, okul, konuttaki sorumluluklarım nasıl olacak. Gereğince bilgiye sahip değilim. Çok giren var, özel okullarda benden daha yeterli eğitilmiş öğrenciler. Işim çok sıkıntı. Geleceğim ne olacak? Nasıl yaşayacağım? Mesleğim ne olacak? Para kazanıp kendi ayaklarımın üzerinde durabilecek miyim? Soru, soru, soru. Yanıt yok. Bir de babam az çalıştığımı dalga geçtiğimi söylemiyor mu çıldırıyorum. O olsa şöyle yaparmış, o olsa bu türlü yaparmış. Güya hiç genç olmamış üzere. Karşı da çıkılmıyor bağırıp çağırmaya başlıyor. Üniversiteyi kazanamazsam işportacı olurmuşum lakin. Başım çatlıyor kaç vakittir. Içim içimi yiyor ne yapacağımı bilemiyorum. Ya kazanamazsam.

Ve günler birbirinin gibisi sürer sarfiyat.

Bu insan aklının gündelik eziyetidir. İnsan aklı bunun üstesinden gelemez.

Örnek durumları çoğaltmak mümkündür.

GERİLİM BİR ÇOK HASTALIĞIN TETİKLEYİCİSİDİR

İnsan aklının üstesinden gelemediği bu ve gibisi her sürecin sonucu ortaya çıkan hale gerilimli olmak, bu sürecin barındırdığı her bir olumsuzluğu gerilim uyaranı olarak isimlendiriyoruz.

İnsan etrafından beş duyusu ile topladığı tüm uyaranlara beyni ile bir reaksiyon yahut yanıt oluşturduğu üzere gerilim uyaranlarının da üstesinden gelmesini sağlayacak kanılar üretmeye çalışır. Bunu başarabilenler hayatlarını sağlıklı sürdürme talihi bulabilirler.

Başaramayanlar ise bir müddet sonra bu boğuşmadan yorgun düşerek kronik gerilim sonucu ortaya çıkan ve organ işlev bozukluğu olarak isimlendirilebilecek kabızlık, irritabl bağırsak sendromu (IBS), organik nedeni olmayan reflü özofajit, alerjik nezle, alerjik astım, ürtiker, adet düzensizliği, nedensiz infertilite, nedeni bulunamayan baş, boyun, sırt, bel ağrısı, fibromiyalji, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları ile oluşan şişmanlık yahut çok zayıflık, dert bozuklukları, panic atak, zona, yüz felci, trigeminal nevralji üzere hastalıklarla karşılaşabilirler.

Bu sıkıntıların ötesinde kişinin kendini daima huzursuz, mutsuz, huzursuz, öfkeli, korkulu hissetmesi olarak tanımlayabileceğimiz daima çok gerilimli olma hali de başlıbaşına tedavi gerektiren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

AKUPUNKTUR İLE GERİLİM TEDAVİSİ

Akupunktur; insan beyninde limbik sistem olarak isimlendirilen ve bir yandan gerilimle boğuşan ve bir yandan otonom hudut sistemi üzerinden organ işlevlerimizi yöneten bölgeyi daha güçlü hale getirerek bu işlevsel sıkıntıların tedavisini sağlar.

Ayrıyeten; gerilimli olma halinin üstesinden gelerek kişinin kendini daha sakin, huzurlu ve rahat hissetmesine yol açar.