Diğer Hastalıklar

Akupunktur ve tüp bebek

AŞILAMA, TÜP BEBEK TEDAVİ SÜREÇLERİNDE GERİLİMİ YÖNETMEDE AKUPUNKTUR TEDAVİSİNİN YERİ

Akupunktur ve Tüp Bebek – Geçmişte evlilikler erken yaşta yapılmaktaydı. Günümüzde, bayanın iş hayatına daha geniş iştiraki evlilik yaşını nerede ise 30 yaşın üstüne çekmektedir. Bununla birlikte; meslek korkusu ve ekonomik dertler yanı sıra evliliğin birinci yıllarında biraz çocuksuz olma dileği de bu yaşın 1-2 yıl gecikmesine neden olmaktadır.

30’lu yaşlarında anne olma isteği barizleşen anne adayı çocuk yapma fikrini üretirken beraberinde yaşımda 30’ un üstünde ya gebe kalamazsam korkusunu da beyninde yaratmaktadır.

İşte yalnızca bu korku bile bir bayanın gebe kalmasını engelleyebilmektedir.

Toplumsal etrafın ürettiği baskının yanına bir de aşılama yahut bilhassa tüp bebek tedavisinin başarısızlığı eklendiğinde anne adayının gebe kalamama korkusu daha da büyümekte ve muvaffakiyet daha da düşmektedir.

Yapılan çalışmalar tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının hamileliğini etkileyen en kıymetli nedenlerden birinin gerilimle başa çıkamamak olduğunu göstermektedir.

O denli ise anne adayının gerilimle başedebilmeyi sağlaması gerekmektedir. Gerilimle başedebilmek insan beyninin bir işlevidir. Bununla birlikte insan beyninin bilhassa limbik sisteminin gerilimle ilgili gerçek donatılması değerlidir. Bu çocuk sahibi olmakla ilgili fikirlere kadar uzanan bir çalışmadır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ İLE GÜCÜNÜZÜ KAZANIN

Akupunktur tedavisi, limbik sistemi düzenleyerek anne adayının gerilime karşı dayanıklılığını arttırmakta ve süreçle boğuşabilme gücünü kazandırmaktadır.

Bunun ötesinde kimi anne adaylarının kâfi kalınlığa ulaşamayan endometriumlarının kalınlaşmasını sağlayarak döllenmiş yumurtanın uterusa tutunmasını kolaylaştırmaktadır.

Akupunktur ; otonom hudut sistemimiz üzerinden hormonal istikrarın oluşmasına ve yumurta kalitesinin de artmasına katkıda bulunmaktadır.

Akupunktur tedavisi eşliğinde transfere gitmiş anne adayları ile akupunktur tedavisi görmeden transfer yapılmış anne adaylarının gebe kalma oranlarını ve bu hamileliklerin devam etme oranlarını karşılaştıran bir çok çalışma vardır.

Bu araştırmalar akupunktur tedavisi gören anne adaylarının gebe kalma ve bu hamileliği sürdürme oranlarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.