Tenimizdeki Sinsi Düşman
Cilt Bakımı

Tenimizdeki Sinsi Düşman

Ulus arasında kurbağaya değerek ya da parmakla yıldız saymanın neden olduğuna inanılan siğiller çok sık görülen viral bir enfeksiyondur. Siğillerin berişme biçimi direk tenden kontak seklinde olup, virüsü taşıyan bireylerle temas, tenden tene aktarılmasına neden olur. Bu sebeple de siğil taşıyan bireyler bunu öteki aile bireylerine, dostlarına kolayca bulaştırabilirler. Genital siğiller ise genellikle seksüel temas ile bulaşır.

Siğiller insan papilloma virüslerinin sebep olduğu ten ve mukozaların bölgesel kalınlaşması ile karakterize bir ten hastalığıdır. Siğiller Daha Önceki Yunanlılar ve Romalılardan beri bilinmektedir. 19. asra kadar bu hastalığın frengi ve bel soğukluğunun bir belirtisi olduğu düşünülmekteydi. Siğil mikrobu bedenin her bölgesinde bulunabilir. Cinsel bölge dışında yerleşen siğiller çocuklar ve genç yetişkinlerde sık olarak izlenir. Kız çocuklarda oğullara oranla daha sık izlenir. Kırsal bölgelerde kentlere oranla daha sık izlense de son senelerde kentlerde de giderek artan sıklıkta görülmektedir. Siğiller bireyden şahsa direk temas ya da dolaylı olarak bulaşık yüzey ve eşyalarla temas ile bulaşabilir. Ten üzerinde minik yaraların, çatlakların olması virüsün kolay berişmesinde ehemmiyetlidir. Minik çocuklarda tendeki minik sıyrıklar, ellerden surata, dizlere ve dirseklere dağılmasını sağlar.

Siğiller zamanla rakamca çoğalıp büyüyerek rehabilitasyona mukavemetli hale geçebilir. Virüs ile temas eden şahsın bu virüse karşı bağışıklık sisteminin gidişatı da kolay berişip berişmemesini etkileyen ehemmiyetli bir etkendir. Doç. Dr. Pınar Öztaş, ayak tabanı meskenli siğillerin en sık yalın ayak yapılan faaliyetler ile ve kalabalık kullanılan havuzlardan beriştiğini belirtti. “Ayak tabanında nasırlar ile sık karışabilen taban siğilleri, özellikle kemik çıkıntıların üzerinde olmaması ile nasırlardan ayrılabilir. Siğiller el üzerleri ve ayak tabanlarının yanı gizeme sakal bölgesinde de izlenebilir. Traş sırasında jilet ile virüsün dağılması kolaylaşır. Tırnak kenarları meskenli siğillerin tırnak yiyenlerde sık olduğu bilinmektedir. Bu vaziyetlerde ağız içi ve dişetlerine de beriştiği izlenebilmektedir” dedi.

Cinsel bölgelerdeki siğiller, en sık tesadüfülen cinsel yolla berişen hastalıktır. Bunlar ten üzerinde 2-5 mm çapında ‘et beni’ ne benzeyen ve genellikle de birden fazla odakta başlayıp dağılan siğillerdir. Hastalarda makad çevreyi ve kasık gibi kapalı ve nemli etraflarda süratle artarak karnabahar benzeri yaradılışları alana getirebilmektedirler.