Nezaret Torbalarınıza Artık Veda Edin!
Cilt Bakımı

Nezaret Torbalarınıza Artık Veda Edin!

Hoşluğun ve surat ifadesinin en ehemmiyetli unsurlarından bkocaman olan gözler, yaşın ilerlemesiyle birlikte deforme olabiliyor. Göz kapaklarında düşme ve nezaret torbaları en hoş gözlere bile gölge düşürüyor ama basit estetik müdahalelerle senelere alan okuyan canlı ve sıhhatli bakışlara sahip olabilirsiniz. Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, göz etrafı estetiği hakkında merak edilenleri anlatıyor…

Göz etrafı meselelerinin yerel anestezi ile acısız ve çok kısa müddette düzeltilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Kışlaoğlu ‘’Göz kapağı ihtiyarlamaya bağlı olarak ya da kalıtsal sebeplerle çok genç yaşlarda da torbalanabilir. Bazen de göz kapağı teninde torbalanma olmadan yalnızca sarkma ya da hafifleme görülebilir. Tüm bunlar bireyi bitkin ve yaşlı gösterir. Bu vaziyetin estetik görünüm bozukluğuna neden olması yanında, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması şahsın görmesini de engelleyebilir’’ dedi.

Göz Kapağı Operasyonu Nasıl Yapılır?

‘’Göz kapağı estetiği operasyonu ya da blefaroplasti, göz kapaklarına uygulanan estetik cerrahi teşebbüstür. Alt ve üst göz kapaklarından fazla sarkma ve torbalanmaya neden olan ten aşırılıkları çıkarılır ancak çıkarılan doku ölçülerinin çok iyi tasarlanması gerekir’’ diyen Prof. Kışlaoğlu, işlem sırasında yapılanları şöyle açıkladı; ‘’Estetik göz kapağı operasyonu ile fazla ten alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki çeper güçlendirilir. Bu biçimde hem hoş bir görünüm elde edilir hem de şahsın rahat görmesi sağlanmış olur. Göz kapağı estetiği yerel anestezi ile yapılır ancak hastanın talebine göre veya başka operasyonlar da yapılacaksa genel anestezi altında da yapılabilir. Hastanın mevcut şikâyetlerine göre yalnızca üst veya alt kapaklar ya da her ikisi de aynı anda operasyon edilebilir. Operasyon vasati 1–1,5 saat sürer’’

İşlem Sonrası İz Kalıyor mu?

Üst göz kapağı için kesi göz kapağının sabretme yerinden yapılır. Üst göz kapağında saklı bir dikiş ve alt göz kapağında kirpik dibinde kendiliğinden kaybolan dikişler vardır. Bu sebeple iz görünmez. Ayrıca göz kapakları insan teninde en az iz bırakan bölgelerdendir. Operasyon sonrası ödem yaradılışını önlemek için göz 1 saat kapalı yakalanır. Hasta hemen evine dönebilir. Rastgele bir bandaj ya da pansuman mevzubahisi değildir. Hasta iki gün sonra banyo yapabilir, natürel lüzumlarını rahatlıkla giderebilir. Dört gün sonra üst göz kapağındaki dikiş alınır. Bu vakit zarfında hasta güneş gözlüğü takarak günlük yaşamına devam edebilir. Bu işlem tek başına uygulanırken kaş kaldırma ve surat germe işlemleri ile kombine edilebilir.

Yeni Göz Kapağı Biçimini Ne Kadar Korur?

Genellikle bu işlemler iyi netice verir ve revizyon yine cerrahi teşebbüs seyrek lüzumlu görülür. Göz kapaklarının yeni biçimi, yerçekimi dolayısıyla bazen 5–10 sene bazen de ömür boyu dayanır.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Sponsor Reklam