Cildinize Güz Pakliği...
Cilt Bakımı

Cildinize Güz Pakliği…

Kışın soğuk günleri süratle yanaşıyor. Güneş, kum, deniz, tatil derken aynalardan hayli uzak kaldınız. Yaz günlerinde yaşadığınız tembelliğin ardından hem kendinizi hem de cildiğinizi kış aylarının zorlu şartlarına hazırlamaya başlamanın bütün vakti.

Hazırlıklara öncelikle konutta yapabileceğiniz rutin bakım uygulamalarıyla başlayın. İşte size Estetik Medikal Doktoru, Estetik Koçu ve Beslenme Danışmanı Alp Mamak’tan cilt bakımıyla alakalı teklifler ve ufak sırlar…

Cilt bakımının temelinde, cildinizi tanımanız uyuyor. Cildiniz o anda yağlı, bayağı, karma cilt tipi olabilir veya kuru, alıngan ve güneşderi etkilenmiş olabilir. Unutmayın ki cilt tipiniz değişkenlik gösterebilir ya da mevsimsel tesirlerle aynı zamanda hem kuru hem de güneşderi hasar görmüş olabilir. Bu mevzuda yanılmamak için en iyisi bir hekimden takviye almak; böylece hem cildinizi tanımış olur hem de doğru mahsulleri seçerek doğru bakımı yapabilirsiniz. Cildinizi tanıdıktan sonra gizeme geldi bakım evrelerine… Cildinizi kışa hazırlayacak temel cilt bakımı “paklik”, “atama”, “ıslatma” ve “güneşderi koruma” olmak üzere dört basamaktan oluşuyor.

Paklik Lekeden temizletme : Devamlı makyaj, hava lekeliliği, rüzgarın getirdiği toz tanecikleri veya bulunduğunuz civardaki havalandırma sistemi sebebiyle yoğun kirlenmeye maruz kalan cildiniz için paklik çok ehemmiyetli. Krem ve jel stili surat arınıcılar iyi bir tercih olacaktır. Şayet cildiniz çok yağlı ve iltihaplı sivilceye yatkın değilse sabun stili arınıcılara yönelmeyin, zira cildinizi fazla kurutabilirsiniz. Suyla arınmaya gerek vazgeçmeden sür-sil stili kremler olsa da porları tertip etmesi ve cildi lekeden bütün temizletmesi için kesinlikle devireme kapsayan bir mahsulü seçim faktörüz yerinde olur. Surat devirirken ılık su kullanmak da yeniden ehemmiyetli bir nokta, asla sıcak veya soğuk su kullanmayın. Şayet size sezdirdiği rahatlığı beğeniyorsanız tonikleri de cilt bakımında kullanabilirsiniz. Cilt ve makyaj arınma toniği olarak gülsuyu kullanabilirsiniz, gözeneklerinizin daha iyi göründüğünü farkedeceksiniz.

Atama Derinlemesine Paklik : Derinlemesine paklik, haftalık cilt bakımınızda yer alması gereken operasyonlardan biri. Erkeklerde cilt sarkmasının ve kirlerin daha az olmasının yanısıra ciltlerinin de daha nemli kalmasının en ehemmiyetli sebeplerinden biri her gün traş olarak bir anlamda cilt atama operasyonu yapıyor olmaları. Sizin de haftalık olarak yapacağınız atama operasyonu uzun vadede cildinizin daha nemli ve parlak olmasını sağlar, ihtiyarlama sürecini hücreleri yenileme istikametinde uyararak geciktirir. Retinoic asit türevleri, kimyevi peeling ve mikrodermabrazyon gibi bir çok yolla atama uygulamaları yapabilirsiniz. Haftada bir uygulama ile cildinizde asıl bir fark yarattığınızı göreceksiniz. Cilt yüzeyinizdeki ölü hücreler arınılacak ve çok daha canlı bir görüntü elde edeceksiniz.

En kolay uygulayabileceğiniz yöntem mikrodermabrasyon. İnce granüller kapsayan jeller ve kremler iyi bir tercih olacaktır. İnce granüller kapsayan jeller ve kremleri seçim etmenizde verim var, zira büyük granüller ciltte yırtılmalara neden olabilir. Ayda bir defa hekiminize uğrayarak uygulatabileceğiniz kimyevi peelingler takribî beş yaş daha gençleşmenizi sağlayabilir. Ayrıca, hekiminize reçete ettirerek kullanabileceğiniz A vitamini türevleri olan retinoik asitleri de çok kısa vakitte cilt renginizi tertip ederek kollajen imalinizi destekleyecektir. İnanılmaz tesirleri olan retinoik asit türevlerini uygulamak için güz bütün zamanı.

Islatma : Ne kadar ıslatmanızı gerektiğini size en iyi cildiniz söyleyebilir. Şayet gerginleşmeye başladıysa ciddi bir nem azlığı sözkonusudur. İnce bir katman halinde yaşınıza ve cildinize uygun bir ıslatıcı kullanın. Şayet menapoz tesirleri kendini gösterdi ise nebatsal östrojen destekleyici mahsuller kapsayan kremleri de seçim edebilirsiniz.

Ağız etrafı, göz altı, dudak ve boyun bölgesinin çok daha ince bir yapıda cilde sahip olduğunu unutmayın. Göz altları gibi az yağ dokusuna sahip olan bu bölgeleri özellikle desteklemelisiniz; kimse genç görünen bir yüzde solgun dudaklar ve yaşından büyük görünmesine neden olan boyun ve dekolte bölgesine sahip olmak istemez.

Güneşderi koruma : Ciltte oluşan buruşuklukların, cilt kirlerinin en ehemmiyetli sebebi güneş… Kışın hatta kapalı havalarda dahi güneş gözetici kullanmanız cildinizi gözetmek için son derece yararlı olacaktır. En kolay olarak, bir ıslatıcıyı sabah-akşam uyguladıktan sonra sabahları en az 15 SPF kapsayan bir güneş gözeticinin ince bir katman halinde cildinize yumuşak hareketlerle yedirin ve her iki saatte bir bunu yenileyin. Makyaj üstüne uygulama yapmak isterseniz sprey stili bir güneş gözetici de kullanabilirsiniz.

Dr. Alp Mamak, rutin cilt bakımını tekliflerine bir de yeniden konutta uygulayabileceğiniz pratik maske ilave ediyor. Cildinizi ılık suyla nemlendirdiğiniz bir havlu ile dinlendirin ve porlarınızı açın. Ardından cildinize bal sürerek takribî 15 dakika bekletip sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi de haftada bir uygulayın. Işıldayacaksınız!