Bedendeki Benlere dikkat !
Cilt Bakımı

Bedendeki Benlere dikkat !

Benlerinizi hakimiyet ettirin, cilt kanserinden korunun!

Bronz derinin popülerliği, bilinçsiz güneşlenme, solaryum ve vasati yaşın yükselmesi gibi sebeplerle her sene cilt kanserine tutulan insan rakamı çoğalıyor. Erken tanı ve rehabilitasyonun yanı gizeme gözetici cerrahi teşebbüsle cilt kanserinden korunmak muhtemel!

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Heyet, ten saçlı ve kıllı bölgeler dahil üzerinde iyileşmeyen veya iyileşmiş gibi görünüp tekerrür açılan her türlü yaranın ve genişleme gösteren her kirin, aksi kanıt edilinceye kadar cilt kanseri olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Görülme sıklığı ve biyolojik tutum değişiklikleri göz önüne alınarak cilt kanserleri malign melanom ve melanom dışı cilt kanserleri olarak ikiye ufaladığını ifade eden Heyet, ileri yaşlarda ve erkeklerde daha sık görülen melanom dışı cilt kanserinin yaşamı tehdit edici kalitede olmadığını söylüyor. Tende doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan benler üzerinde büyüyen malign melanom ise teşhiste geç kalındığında yaşamı tehdit edebiliyor.

Cildin iyi mizaçlı lezyonları çoğunlukla düzgün kenarlı, üniform renkte, simetrik lezyonlardır. Tende var olan veya sonradan büyüyen bir yaradılışta büyüme, genişleme, kabarıklıkta çoğalma, kanama, mevcut yaranın derinleşmesi, renk farklılığı gibi bulgular melanom dışı ten kanserinin belirtisi olabilir.Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Heyet, cilt kanserlerinin kesin tanısının problemli ten bölgesinden alınan parçanın patoloji laboratuvarında araştırılması ile konulduğunu belirtiyor ve ilave ediyor: “Dudak, gözkapağı özellikle göz/btümörün bileşkesi, btümörün, kulak, el üstü ve parmaklarda yer alan cilt kanserinde ve iyileşmeyen kronik yara üzerinde ortaya çıkan cilt kanserlerinde erken tanı ve rehabilitasyon ehemmiyetli. Zira bu bölgelerde ve kronik yara tabanında büyüyen cilt kanseri daha saldırgan seyredebilir; gecikmiş rehabilitasyon estetik ve fonksiyonel kayıplarla sonuçlanabilir.

Benler ne zaman riskli?

Bedene renk veren pigment hücrelerin yoğun olmasıyla oluşan benler; büyüme, kabuklanma, kanama, kaşıntı gibi belirtiler gösteriyor; renginde koyulaşma- açılma ve yüzeyinde bir ekip kumpassızlıklar mevzubahisi ise bu benlerden şüphelenmek gerekli.

Bu kaideye göre asimetrik, hudutları kumpassız olan veya kumpassızlaşmış, renginde metamorfoz ve çapında büyüme olan lezyonlar, melanom açısından uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Gerek görülür ise cerrahi teşebbüs ile benin çıkarılması gözetici cerrahi melanom tehlikesini ortadan kaldırıyor.