Spor sırasında içtiklerinizi araştırın
Genel Sağlık

Spor sırasında içtiklerinizi araştırın

Kırk beş dakikalık ya da daha uzun süreli sporda sudan başka bir şey içmek bereketli değildir. Özellikle ağır sporlarda sporculann kendilerine has meşrubatları meşrubatlar enerji …

Kırk beş dakikalık ya da daha uzun süreli sporda sudan başka bir şey içmek bereketli değildir. Özellikle ağır sporlarda sporculann kendilerine has meşrubatları meşrubatlar enerji ambarı olduğundan ya­rarlı olabilir. Ama yeniden de şişelerin üstündeki yaftaları dikkatle okumalısınız, zira bu cins meşrubatların kimilen hiçbir bereketli madde kapsamamaktadır.

Hekim olan Tim Dunn hafta sonlarında da semtinin bas­ketbol ekibinde oynamaktadır. İnsanların susadıklarında karşılarına çıkan her meşrubata dört elle sarıldıklarını ve bunlann makûs sonuçlannı birinci elden bilen bir şahıstı Tim.
“Karbonhidrat, protein, kafein, nebatsal mahsuller ve vitaminler kapsadığı ileri sürülen meşrubatların sporcular için ideal olduğu ileri sü­rülmektedir. İşler böyle olunca da insan kendisine uygun meşrubatın hangisi olduğuna nasıl karar verecektir?”Çok kolay. Daha yükseğe zıplamanıza, daha süratli koşmanıza, beyin eforunuzu çoğaldırmanıza ya da sizi seçkin bir atlete dönüştür­meye yarayan rastgele bir sihir ya da meşrubat yoktur. Sporculann meşrubatlarının emeli vücudun hidratım gözetmek ve spor sırasında yi­tirilen akışkanın karşılanmasını sağlamaktır.”

“Ayrıca sporda yitirilen akışkanın en iyi biçimde yine kazanıl­ması ancak suyla sağlanır. Su vücudumuzun çok ehemmiyetli bir parçası­dır. Su her yerde bulunur, ucuzdur ve Tabiat Ana bize milyonlarca seneden beri bu bir numaralı meşrubatı sağlamaktadır. Bununla beraber yoğun etkinlikler ya da kırk beş dakikadan daha uzun süren spor sı­rasında su yeterli olmayabilir,” diyor Dr. Dunn.
Peki ama bir sporcunun meşrubatında neler olmalıdır?

Dr. Dunn ’a göre, “Sporcu meşrubatı yüzde 8′den fazla karbon­hidrat kapsamamalıdır. Karbonhidratlı, kafeinli ya da nebatsal madde­ler kapsayan ve içinde yüzde 8′den fazla şeker barındıran meşrubatlardan uzak durmalısınız. Bu cins maddeler sporcu meşrubatını emelinden uzaklaştırır ve vücudun hidrat ölçüsünü yükseltir. Mevzuyu kolaya in­dirgeyin. Kendi hidrat ölçüsünü kendiniz ayarlayın ama sporculann meşrubatlarında da rastgele bir büyü olmadığım sakın usunuzdan çı­karmayın. Daha iyi bir performans sergilemeniz ve kendinizi daha iyi sezmeniz için beslenmenize özen gösterin, bol bol dinlenin ve vücudunuza uygun ölçülerde spor yapın.”

Colorado Eyalet Üniversitesi analistleri on bireyden doku­zunun günlük sporda en iyi meşrubatın su olduğuna inandıkları­nı tespit etmiştir. Sporcu meşrubatı daha çok profesyonel sporcular için verimlidir.