Masajın Faydaları ve Masaj Yapmanın İncelikleri
Kadın Sağlık

Masajın Faydaları ve Masaj Yapmanın İncelikleri

Masaj, kadın türüne kısmet olmuş en canlandırıcı, en hafifletici terapilerden biri. Siz de geri kalmayın, kendinize bir masaj ikram edin.
Doğan Burda Kadın Festivali’ne misafir mizsiniz, kayıt yaptırmak için hemen tıklayın!
Masaj doğru uygulandığında, en canlandırıcı terapilerden biri; duygusu harika ve sıhhate verimleri kezlerce belgelenmiş. Kan dolaşımını süratlendiriyor ve iç uzuvlara daha fazla kan gitmesini sağlıyor. Stres hormonu seviyesini düşürdüğü de araştırmalarla gösterilmiştir. Ayrıca kumpaslı olarak masaj yapılan bebeklerin daha iyi büyüdüğünü gösteren tıbbi ispatlar bulunuyor.
Başka araştırmalar, panik saldırı hastalarının ya da bilme bozukluğu olan çocukların ince tüylü bir fotoğraf fırçasıyla suratlarının hafifçe okşanmasından fayda gördüklerini göstermiş. Masajın faydalarından biri de lenf dolaşımını kuvvetlendirmek ve böylece suyun bedende yakalanmasıyla oluşan şişlikleri gidermek.

Tüm bunlar kendinizi kumpaslı olarak bir masaj terapistinin ellerine teslim etmek için iyi nedenler. Ancak bütçeniz buna elvermiyorsa, kendi yapacağınız bir masajı da sınayabilirsiniz. Elbette kendinize tepeden tırnağa masaj yapmanız olası değil ama hiç değilse suratınıza, kumpaslı olarak hafifletici bir masaj uygulayabilirsiniz. Bitkin cildinizi canlandırmak ve cildinizin nem oranını dengelemek için altta size önereceğimiz beş dakikalık masajı haftada bir ya da iki defa uygulayabilirsiniz.
Cildinizi dinlendirin Evvel sıcak bir banyo ile rahatlayın ve ısının. Rahat bir sabahlık giyin, yanınıza bir kadeh su alın ve hafiflemeye geçin. Soluğunuzla başlayın: Ciğerlerinizi doldurmaya odaklanarak ağır ağır uzun soluklar alın. Burnunuzdan soluk alıp ağzınızdan verin.
Sonra hafif bir yağdan badem, jojoba ya da esansiyel elinize damlatın, elleriniz ısınıncaya kadar avuç içlerinize yayın. Evvel geniş, büyük hareketlerle boynunuzun, yanaklarınızın ve burnunuzun üzerinden geçerek alnınıza kadar çıkın. Sonra yüzük parmaklarınızın uçlarını minik dairesel hareketlerle suratınızın üzerinde dolaştırın.
Gözlerinizin arasındaki, burun kemerinizin üzerindeki boşluktan başlayın, oradan şakaklarınıza dönün. Bunu, baskıyı her seferinde hafifçe artırarak üç defa yineleyin.
Kaynak : Kelebek, Nilüfer Pazvantoğlu