Kolobom coloboma
Genel Sağlık

Kolobom coloboma

Kolobom; gözle ilgili herhangi bir yaradılışın göz kapağı, ağ tabaka,iris gibi doğumsal gelişim yanılgıyıdır. Genelde yarık biçiminde kendini gösterir. Gözün embriyolojisinde 4 haftalık fötus düzeyinde, gözü oluşturmak üzere ön beyinden çıkıntı yapan parçacık, gözün küresel bir yapıya dönüşmesi için kendi içine çökerek birleşir. Bu kapanma birleşme hataları kolobom olarak öğrenilir. Vaziyetin ağırlığına göre ağ tabaka, makula, optik asap, koroid, lens, iris, kapak kolobomu tekil olarak veya birkaçı bir arada ortaya çıkabilir. Ancak vaka herzaman gözlerde belirgin bir yarık biçiminde algılanmamalı, göze ait herhangi bir yaradılışın gelişiminin bütün olarak bitirilmediği biçiminde algılanmalıdır.

Koloboma neden olarak ailevi geçiş kesin bir neden olarak tespit etilmemiştir ancak, hastalıkların belli kromozomal hastalıklarla ilgili olduğu öğrenilmektedir. Schmid Fraccaro belirtiyi, Trisomy 18 E- belirtiyi gibi kromozomal hastalıklarda kolobom alana gelebiir.

Sebebi açıklanamayan tüm doğumsal anomalilerde olduğu gibi, ailevi tehlike olup olmadığı dikkatlice araştırılmalıdır.

Kolobomun tesirleri hastalığın şiddetine ve problemin yerine bağlı olarak değişir. Sarihlik genelde gözün alt kısmındadır.

Lens kolobomu; şayet büyükse iris ve koroid katmanda yanılgılara eden olabilir ve ağ tabaka katmanında yırtılma alana gelme ihtimalini azıcık çoğaldırır. Şiddetli olgularda, gözün büyüklüğünde eksilme alana gelebilir. Buna mikroftalmus ismi verilir. Ancak mikroftalmus, kolobom olmadan da alana gelebilir.

İris kolobomu, pupilde anahtar deliği görünümü verebilir. Merkezi görmede zarar oluşabilir.

Bazı kolobom olgularında, nörolojik ve kromozomal problemler de var olabilir. Bunlardan birisi son derece ender görülen CHARGE hastalıklar grubudur. C – Coloboma; H – Heart defects kalp problemleri; A – Atresia of the choanae arka burun deliklerinin kapalı olması; R – Retarded growth and development sihrime ve gelişme geriliği; G – Genital hypoplasia noksan cinsel organ gelişimi, inmemiş testis gibi; E – Ear anomalies kulak anomalileri.

Yeniden minik göz, fazla parmak ve akıl geriliği koloboma eşlik edebilir. Görme yeteniğinde eksilme, nistagmus, şaşılık, fotofobi ve görme alanı kaybı hastalarda bulunabilir.

Rehabilitasyon

Hastalığın vaziyetine göre rehabilitasyon usulleri değişiklik göstermektedir.

Ağ Tabaka dekolmanı bölmesi vaziyetinde vitrektomiyi takiben lazer argon veya kripton ile ağ tabaka altta uyuyan yapılara tutturulur.

İris kolobomunda, kozmetik emelle kontakt lensler kullanılabilir.

KOLOBOM MEVZUSUNDA BİR GÖZ UZMANI DOKTORA BAŞVURULMALIDIR.