Kan ve sağlık
Genel Sağlık

Kan ve sağlık

Bedeninizdeki kan ölçüsünü düşü­nünce, sıhhatinizde ve kilonuzda kanın oynadığı ana rol çok anlamlı geliyor. Herkesin takribî 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut süresince gezdirmek için …

Bedeninizdeki kan ölçüsünü düşü­nünce, sıhhatinizde ve kilonuzda kanın oynadığı ana rol çok anlamlı geliyor. Herkesin takribî 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut süresince gezdirmek için kalp günde 100.000 kezden faz­la atar ve her atışta takribî 7 kilo kanı hareket ettirir – günde takribî 8 ton. Bedendeki tam kan her üç dakikada bir kalpten geçer.

Muhtemelen, kırmızı kan hücrelerinin bedeninizin gene­line oksijen taşıdığını ve hücresel atık maddeleri uzaklaştırdığı­nı öğreniyorsunuzdur. Bunun da ötesinde, kanınız ideal, sağlıklı kiloda yaşamanın anahtarını da elini yakalıyor. Her şeyden ön­ce, kan bedeninizin iç civarının aynasıdır: asidik kan asidik beden, bazik kan bazik beden demektir. Ayrıca, kan hücreleri sonunda beden hücrelerine dönüşür veya bütün tersi. Kanınızı pak, saf ve asitsiz yakalamalısınız. Önerdiğim besin ve meşrubat­leri de buna uygun olarak seçtim: Bunlar sağlıklı kan hücreleri yaratacak. Bedeniniz her saniye 3-4 milyon yeni kan hücresi ve 11-13 milyon beden hücresi üretir, bu sebeple her zaman en iyi malzemeyle çalıştığından emin olmalısınız.
Kan insan bedeninin en temel maddesidir. Beden hücrele­ri, kan tarafından her tip doku kullanılarak oluşturulur. Bu, as­lında iki doğrultulu bir yoldur ve beden hücreleri de kan hücrelerine dönüştürülebilir. Yeniden de en iyisi, sindirim ve terlemeye dolaysız bağlı olarak bedenin kan imalinde klasik yolunu takip et­mesidir. Bu en ehemmiyetli noktada yalnızca ne yediğiniz ve içtiği­niz değil, aynı zamanda içinize sürüklediğiniz soluk da ehemmiyetlidir.

Klasik kan hücresi imali incebağırsakta hakikatleşir. Sin­dirim operasyonu yoluyla hür kalan yiyecekler, incebağırsak bo­yunca takribî 8 metre hassas mikro tüyler incebağırsağın iç duvarlarını kaplayan mikroskobik tüyler tarafını gezdirilir ve kan dolaşımı sırasında kan hücreleri, dokular ve uzuvlara dönüştürülür. Akciğer yoluyla solunan hava arterlere gi­rer, mineralleri ve öbür elementleri yeni kan hücreleri yapmak için birleştirir. Bu kırmızı kan hücreleri, daha sonra gereksinim du­yulduğunda kemik, kas, kalp, karaciğer hücreleri gibi pek çok hücreye dönüştürülebilir.

Bedeniniz sağlıklı olduğunda ve bazik/elektron zengini gıdalar yediğinizde, sağlıklı kan hücreleri ve dolayısıyla sağ­lıklı beden hücreleri üretirsiniz. Sindirim operasyonu, yediğiniz yiye­cekleri oksidasyon denilen pak ve tesirli bir harekât yoluyla par­çalar ve bu harekât kan hücrelerini devamlı bir oksijen akışıyla yı­kar. Bedeniniz dinamik kalır ve sağlıklı kilosunu korur.
Asidik/proton zengini besinlerde ısrar etmenizin sonu­cunda incebağırsak hasar gördüğünde veya tıkandığında, kan imali bozulur veya durur. Sabit kan imalini her milimetre küp için beş milyon! gözetmek için beden, beden hücrelerini kan hücrelerine dönüştürür – başka bir deyişle sözcüğün bütün anlamıyla çöpe atar.

Kan neyse beden de odur. Beden neyse kan da odur. Kanın niteliği -ve bedenin niteliği- yediklerimizin ve içtiklerimizin niteliğine bağlıdır. Asidik gıdalar yerseniz cılız kan hücrele­riniz ve cılız beden hücreleriniz olacaktır – ve fazla kilonuz. Başka bir alternatifiniz daha var: Bazik besin ve meşrubatlarla, sağlıklı bir kana sahip olabilir ve ideal kilosunu natürel olarak gözeten sağlıklı bir beden geliştirebilirsiniz.