Beyin Güneş Battıktan Sonra Daha İyi Çalışıyor
Psikoloji

Beyin Güneş Battıktan Sonra Daha İyi Çalışıyor

Avustralyalı bilim adamları, bilmeyi reelleştiren beyin işlevlerinin, hava karardıktan sonra daha iyi çalıştığını ortaya çıkardı.

Avustralya daki Adelaide Üniversitesi hekime talebesi Martin Sale ve takımı, günün farklı zamanlarının, beynin çalışmasını doğrudan etkilediğini, özellikle akşam ve gece saatlerinin daha iyi bilme asıllaştırmak için uygun zamanlar olduğunu tespit etti.

Uyarılmış beyin asapları etkinliğini ölçmek isteyen Sale ve 16 bireyden oluşan takımı, bir kobayın başına koydukları manyetik bandajı, kablolarla kobayın elinin içine yerleştirilmiş elektirikli uyarıcıya bağladı. Genç tahlilciler, günün muhakkak zamanlarında, kobayın elinin hareketleriyle beynin kapasitesi arasında bağ olduğunu, kobayın akşam saatlerinde bir şeyler bilmeye çabalamasının, sabah saatlerine göre beyinde daha geniş bir alandaki asapları çalışmak için tetiklediğini keşfetti.

Moleküler ve Biomedikal alanda uzman olan Sale, yaptığı rehabilitasyon terapisiyle alaka açıklamada, “Sabah ve akşam gibi günün değişik zamanlarının organizma üzerindeki forksiyonları ender görülür. Organizmalar, 24 saatlik aydınlık ve karanlık kumpasına adapte olarak, tersi vaziyetlerin deviriciliğinden kaçarlar. Mesela bazı nebatlar gündüz açarken, kimileri gece açar. İnsanlarda ise bu cins ritimleri, pek çok vücutsal foksiyonun hakimiyet ettiği muhtelif hormonlar idarer” dedi.

Hava karardığında beynin daha iyi çalıştığına dair eş bir araştırma, 2003 senesinde Almanya nın Köln Üniversitesi nde de yapılmıştı. Deneye katılan 18 – 32 yaş arasındaki 108 bireyde, gecenin ilerleyen saatlerinde beynin problem çözme mekanizmasının daha yararlı çalıştığı ortaya çıkmıştı.