Kadınlar Hangi Parfümü Kullanmalı ?
Kadın Sağlık

Kadınlar Hangi Parfümü Kullanmalı ?

asırlarca evvel mısır’da yaradan ra için yakılan hoş kokulu otlarla başladı tarihi.bilindik anlamda ilk parfüm ise 14. asırda macar kraliçesi Elizabeth için lavanta yağı , biberiye, içki ve muhtelif esanslar karıştırılarak yapıldı.iletişimde tutumlar ve ses kadar ehemmiyetli bir yere sahip koku dolayısıyla parfüm hayatımızın bırakılmazları arasına girdi.
Parfüm kuıllanıcısı ile bütünleşir.Kullanıcının kişiliği ile alakalı parolalar taşır. bilave edilmedik bir zamanda burnumuza gelen tanıdık bir parfüm kokusu bizi özlem dinlediğimiz yerlere,şahıslara götürebilir.
ünlü kadın parfümleri nelerdir ?
chanel tezsi
cacharel
emporio armani

gloria
samsara
dune
burberry
nina ricci / premier jour , l’air du temps
givenchy / my couture
jil sander / pure
gucci / envy me , rush
hugo boss / deep red
cacharel / amor amor , noa gözdem
bvlgari / blv
cristian dior- poisen, dolce vita
Emperio Armani- She
yves saint lauren -paris 238 numara,burberry weekend,kenzo,
Derinize hangi kokunun gideceğini ve mevsime göre hangi kokuyu kullanacağınızı biliyor musunuz? Peki parfümleri nasıl kullanmanız gerektiğini?
Kadın Çiçek: En büyük koku ailesidir. Taze ve keyifli aromalara sahiptirler. Temel içerikleri çiçek, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarıdır. Bunlara genellikle misk, ağaç, meyve, yeşil bitki notaları ile aldehitler eşlik eder.
Meyve: Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. Bunlara genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik eder.
Şipre: Güçlü esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Temel notaları ağaç, meşe likeni, misk ve patçulidir. Bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.
Oryantal: Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımıdır. Temel notaları misk, vanilya, amber, bedelli ağaçlardır.
Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.
Erkek Aromatik: Devingen ve hafif kokulardır. Temel notaları adaçayı, biberiye gibi kokulu bitki esanslarıdır. Deniz ve çiçek notaları ile zenginleştirilir.
Meyve: Taze ve hafiftirler. Temel notaları bergamot, portakal, limon, mandalinadır. Ağaç ve baharat notalarıyla zenginleştirilir.
Ağaç: Sıcak ve besbelli kokulardır. Temel notaları sandal ağacı, patçuli, sedir ağacı ve vetiverdir. Baharat, deniz ve aromatik notalarla zenginleştirilir.
Oryantal: Ağır ve egzotiktir. Temel notaları baharatlar, ağaç ve vanilyadır.
Hangi parfüm nerede, nasıl kullanılır? Parfümü hangi bölgelere sıkacağınızdan, nerede hangisini seçim faktörüz gerektiğine kadar tüm bildiklerinizi altüst eden bir rehber hazırladık. Seçmenin ve gizlemenin püf noktalarıyla birlikte…
Büroda Kadınlar parfüm kullanmanın en ehemmiyetli tesirinin karşı tür üzerinde olduğunu düşünür ve parfümleri cinsel bir silah olarak kabul ederler. Oysa geçtiğimiz aylarda, A.B.D. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırma parfüm kullanmanın karşı türü sürüklemek dışında verimleri de olduğunu ortaya çıkarmış. Bunlardan en başta geleni, parfüm sürmenin özgüveni çoğaldıran bir tesiri olduğu. Özgüveni çoğaldıran ve moralin yükselmesini sağlayan doğru seçilmiş bir parfüm İş yerindeki performansı da pozitif bir biçimde etkiliyor. Tıpkı aromaterapi seanslarında olduğu gibi, günlük hayatta da hoş bir şeyler koklamak insanın kendisini çok daha iyi sezmesini sağlıyor. Yalnız burada kullandığınız parfümün çok güçlü olmamasına dikkat etmek gerek. İş yerinde kullanmak için en uygun olan hafif çiçek, meyve ve sabunsu kokular.
Sporda Spor sırasında taze, canlandırıcı kokular kullananlar kendilerini daha zinde sezdiklerini belirtiyorlar. Yapılan bir araştırmada 10 bireyden dokuzu yeşil limon kokusunun pakliği ve rahatlığı simgelediğini belirtmiş. Bunun öbür bir sebebi de, vanilya ve lavanta gibi kokulara mukayeseyle, deri üzerinden daha süratli bir biçimde uçan limon kokusunun bu sırada deride bir serinlik hissi yaratması. Limon kokusunun daha süratli buharlaşmasının sebebiyse moleküler yoğunluk açısından öbür kokulardan daha hafif olması. Özellikle yaz aylarında bu kokular oldukça işe yarıyor.
Gece Gece için parfüm seçerken en ağır kokuları bile seçim etmek olası. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; şayet miktarı biraz fazla kaçırırsak çevremizdekiler parfümle banyo yaptığımızı düşünüp bundan çok rahatsız olabilir. Peki gece için hangi kokular daha uygun? Estee Lauder’ın “koku stilist’lerinden Karyn Khoury, gece için en uygun kokuların baharatlı ve odunumsu, oryantal kokulardan oluştuğunu belirtiyor. Zevkinize göre seçeceğiniz kadınsı bir koku, daha evvel de belirttiğimiz gibi çok fazla kullanmamak kaydıyla, partnerinizin başını döndürebilir.
Parfüm seçerken bunlara dikkat edin • Parfüm sınamak için en uygun zaman akşamüzeri; zira bu saatlerde koku alma duyusu güçlü çalışıyor. Ayrıca kış mevsiminde de – tabii burnumuz tıkalı değilse- yaz mevsimine göre daha güçlü koku alıyoruz.
• Parfümü sıktıktan sonra en az bir saat derinizde olgunlaşması için bilave etmeniz gerek. Bu zaman sırasında parfümdeki içki uçacak ve parfüm derinizdeki kimyevi maddelerle etkileşime girerek asıl kokusunu verecektir.
• Mecmualarda parfüm bültenlerinin kenarlarında kart üzerine sınamanız için sürülen koku misalleri o parfüm hakkında iyi bir fikir verebilir. Ancak yeniden de sizin derinizde bütün olarak nasıl durduğunu bilmek için bir parfümeride parfümü sıkarak sınamanız koşul.
• Parfüm sınamaya gitmeden evvel yediklerinize biraz dikkat faktörüz gerekiyor. Niçin mi? Zira baharatlı, acı ve yağlı besinler derinizin kimyasını biraz değiştiriyor, bu da parfümünü kokusuna yansıyarak sizi yanıltabilir.
Daha dayanıklı parfümler için İyi şaraplar gibi parfümler de havayla temas ettikten sonra bozulabiliyor. Ama iyi baktıktan sonra parfümünüzün bir sene ve onsekiz ay arası dayanmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl mı?
• Dökme değil spreyli şişeleri seçim edin. Bunun en ehemmiyetli sebebi, ellerinizle temas eden parfümün bakterilere sarih hale gelmesi ve daha kısa zamanda bozulması. Ayrıca spreyli parfümleri kullanması çok daha ekonomik.
• Parfümünüzü paketinde gizlemeniz onun ışığa maruz kalmasını önleyecektir. Işık parfümün hem kokusunu hem de rengini bozan bir faktör. Bu sebeple parfümü paketinde ya da kolisi yoksa karanlık bir yerde gizlemek en iyisi.
• Sıcak ve nemli civarlarıyla banyolar parfümleri gizlemek için pek de uygun mekanlar değiller. Buradaki sıcaklık ve nem parfümlerin kısa zamanda bozulmalarına neden olabilir. Yatak odaları parfüm gizlemek için çok daha uygun.
Ne zaman çok fazla? Parfüm kullanmayı hoşlananların yaptığı en büyük yanılgı bunu biraz abartmak. Peki, ne zaman az, ne zaman çok? İşte bunu kavramanızı sağlayacak birkaç ipucu.
• Parfüm kullanırken en ideal sayı, parfümü farklı bölgelere iki ya da üç defa püskürtmek.
• Parfümün tipi de ölçüsünü belirlemede ehemmiyetli bir faktör; Eau de Parfum güçlü olduğu için her zaman daha az kullanılmalı. Eau de Toilette ise daha hafif ve uçucu.
• Burnunuzda kokuya duyarlı müşteriler bir müddet sonra tesirsiz olacağı ve kokuyu sezmeyeceği için parfümü az mı, çok mu sıktığınıza karar vermeniz güç olabilir. Yakın bkocamanına bunu sormaktan çekinmeyin.
• Cilt tipi de kokunun kalıcıcılığını etkileyen bir unsur. Şayet yağlı cildiniz varsa koku daha yoğun ve uzun müddet kalacaktır.
• Şayet fazla kaçırdığınızı fark ederseniz, nemli bir havluyu derinize değdirerek parfümün aşırısını alabilirsiniz.
Neresi doğru, neresi yanlış? Bilek içi ve kulak art: Bilek içleri ve kulak art parfüm uygulamasındaki normal bölgeler. Bunun sebebi bu bölgelerin bedenin her yerine mukayeseyle daha sıcak olması ve parfümün yayılmasını kolaylaştırması. Oysa bu aynı zamanda parfümün uçup gitmesine de neden oluyor. Başka Bir Deyişle hakikatinde bu bölgeler parfüm sıkmak için pek de ideal değil.
Surat: Parfümde bulunan içki özellikle hassa ciltlere hasar verebileceği için surata parfüm sıkmak hiç doğru değil. Yalnızca bazı içkisiz parfümler surata sürülebilir. Erkeklerse tıraştan sonra after-shave uygulamasını suratlarına değil, göğüslerine müddetbilirler.
Göğüs, kalça kemiği ve bacak üstleri: Bu bölgeler parfüm sürmek için en ideal bölgeler. Havayla temas etmedikleri için parfümünüz derinize hapsoluyor ve kalıcılığını çok uzun müddet gözeterek, koku yaymaya devam ediyor.