Anneler Günü
Kadın Sağlık

Anneler Günü

Anneler Günü, anneleri anmak ve şereflendirmek emeliyle tüm dünyada değişik zamanlarda kutlanan özel gün. Ülkemizde her sene Mayıs aynın 2. Pazar günü kutlanan Anneler Günü, bizlere yaşamını adayan annelerimize ufak bir teşekkür etmemize vesile oluyor. Annenize yapacağınız bir sürpriz, bazen tam mirasınızı tüketerek aldığınız armağandan daha anlamlıdır.
Anneler Günü’nün Anlam Ve Ehemmiyeti
Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 senesinde başlattığı anma günü, 1914 senesinde Kurultayın onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de dağıldı. Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye’de 1955 senesinden bu yana kutlanmaktadır. Türkiye’de Mayıs ayının 2. Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Bu evrensel günde, Dünyada milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.Anneler günü, anneleri

şereflendiren bir tatil günüdür. Farklı günlerde ve dünyada farklı ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler muhtelif armağanlar alır. Değişik ülkelerdeki insanlar senenin değişik günlerinde kutlar, zira gün sayıyı değişiktir. Anneler günü ananeyi, Antik Yunanlı’ların Yunan mitolojisindeki pekçok yaradan ve tanrıçanın annesi olan Rhea gururuna verdikleri senelik ilkbahar şenliği kutlamalarıyla başlar. Antik Romalı’lar da ilkbahar şenliklerini İsa’nın doğumundan 250 sene evvelinden ana tanrıça Cybele gururuna kutluyorlardı.
Anneler Günü dünyada değişik günlerde kutlanır. En geniş biçimde Mayıs ayının ikinci haftasında.