Günümüzde Artık Küçük Göğüsler Moda
Grip - Soğuk Algınlığı

Günümüzde Artık Küçük Göğüsler Moda

Günümüzde bayanlar artık ufak göğüsü seçim etmeye başladı… Dünyada seçim edilen göğüs miktarı 85’ten 80’e indi. Peki bayanlar büyük göğüs isteklerinden neden bıraktı? Haberiniz olsun: Artık ufak göğüs moda!
Bayanların muhtelif kasvetlerden kurtulmak ve yaşam kalitelerini artırmak için göğüslerini küçülttüğü, dünyada seçim edilen göğüs miktarının da 85’ten 80’e indiği bildirildi.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Barutçu, büyük göğüslerin bazı tıbbi meseleleri de birliktesi getirdiğini vurgulayarak, özellikle çok kocaman göğüslü bayanların ”sırt ve boyun sızısı”, ”sutyen bantlarının omuzlarını kesmesi” gibi şikayetlerle ”meme küçültmek” için müracaat ettiklerini söyledi.
Prof. Dr. Barutçu, ”Kocaman memeler, bayanların günlük etkinliklerini kısıtlamaktadır. Bu kısıtlama da onların sosyal yaşamlarına negatif yansımaktadır” dedi.”Meme geliştirme” harekâtlarının ise daha çok sanatçılar tarafından seçim edildiğini anlatan Prof. Dr. Barutçu, buna rağmen bugüne kadar çalıştığı farklı merkezlerdeki plastik cerrahi ünitelerinde en sık uygulanan göğüs operasyonunun ”meme küçültme” olduğunu kaydoldu.

Bu harekâtların göğüslerin kocamanlığı sebebiyle oluşan psikolojik problemleri de çözdüğünü dile getiren Prof. Dr. Barutçu, ”Meme küçültme operasyonları, sosyal yaşamın stresini eksiltmekle beraber kadının günlük yaşam kalitesi ve iş yaşamındaki zaferini artırmaktadır” biçiminde konuştu.
Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ayşen Bilge Sezgin de cemiyette kadının yerinin değiştiğine işaret ederek, ”Günümüz bayanı iş yaşamında daha çok yer alıyor. Dolayısıyla etkin ve atletik. Bu sebeple artık dünyada kabul edilen ideal göğüs miktarı 85’ten 80’e düştü” dedi.
Büyük göğüslerin kadının hareketini kısıtladığını vurgulayan Dr. Sezgin, ”Bununla beraber her istediğinizi giyemezsiniz. Ayrıca büyük göğüsler, sırt sızısı, meme altlarında pişik, kızarıklık ve mantar enfeksiyonu yapar. Özelikle son zamanlarda silikonların çıkartılmasının nedeni, daha öncekisi kadar büyük göğüslerin hoşlanılmaması” diye konuştu.
Dr. Sezgin, 10 sene evvel 90-95 vücutluk büyük takmaların revaçta olduğunu, ancak günümüzde bayanların artık büyük göğüs istemediğini belirtti.
Ufak göğüslerin bayanların yaşını da daha ufak gösterdiğini kaydolan Dr. Sezgin, bayanların göğüslerinin sarkmaması için ise ani kilo alıp vermekten sakınmaları ve günde yarım saat müddetle göğüs adalelerini çalıştıracak biçimde spor yapmaları gerektiğini söyledi.
Dr. Sezgin, göğüs bakımı için en iyi sporun yüzme olduğunu ifade ederek, bunun yanında aralıksız konutta bulunan bayanların da ağırlık kaldırma, asılma ve sürükleme gibi egzersizler yapabileceklerine sözlerine ilave etti.