Çene Alın elmacık kemikleri Mentoplasti Burun Ameliyatı
Grip - Soğuk Algınlığı

Çene Alın elmacık kemikleri Mentoplasti Burun Ameliyatı

Profiloplasti; burun, çene, dudaklar ve alın gibi profili oluşturan uzuvların birbirine geçimli hale getirümesi emeliyle yapılan bir işlem. Hedefi, daha hoş ve anlamlı bir surat yaratmak.  Daha hoş ve anlamlı bir surat için: Profiloplasti
Büyüklerimizden kalan servetin her zaman iyi bir şey olduğunu iddia etmek muhtemel değil. Misalin; söz mevzusu dededen kalma kocaman bir burun ya da teyzeden geçen kepçe kulaklar olduğunda! Neyse ki, tıbbın “Estetik ve Plastik Cerrahi” diye bir dalı var. Bu sayede, beğenmediğimiz ya da daha hoş olabileceğine inandığımız organlanmızla bir ömür boyu yaşamak zorunda kalmıyoruz. Estetik Cerrahi, gerçekten de uzman eller tarafından uygulandığında mucizeler yaratabiliyor. Tıbbın değişik tüm dalları gibi insanlığa büyük bir hizmet veriyor. Oysa estetik işlemler, kimileri tarafından, yalnızca hoşluğu mevzusunda fazla saplantılı bireylerin müracaat ettiği, pek de lüzumlu olmayan harekâtlar olarak nitelendiriliyor. Oysa kemerli burnu sebebiyle büyük yeis yaşayan bir genç kız ya da zamanla suratında oluşan buruşuklar sebebiyle yaşama küsen bir kadın için estetik cerrahinin yapabileceği çok şey var.
Profiloplasti, isminden de anlaşılabileceği gibi, suratın profilinin düzenlenmesi anlamına geliyor. Bu da gereksinime göre, burun, çene, dudak, alın ve elmacık kemiklerini düzenlemeye müteveccih bir dizi harekâttan oluşuyor.
Profiloplasti nedir?
Profiloplasti sözcüğü bize çok tanıdık gelmese de reelinde içerdiği işlemler, iyi öğreniliyor ve uzun senelerdir uzmanlarca uygulanıyor.
Nasıl Yapılıyor?
Profiloplasti operasyonları, şahsın lüzumuna göre alttaki işlemlerden bir ya da birkaçını, bazı vaziyetlerdeyse hepsini içeriyor. Çoğu zaman tam işlemler aynı seans içinde yapılıyor.
Burun Operasyonu – Rhinoplasti
İşlem: Burun deliklerinden girilerek, kemik ve kıkırdaklar üzerinde muhtelif kesi ve tıraşlama harekâtları yapılıyor. Böylece burnun, kemerinin giderilmesi, geniş olan kanatlarının daraltılması ya da dar olan dudak-burun açısının genişletilerek, burun uçunun yukarıya kaldırılması hedefleniyor. İşlem sonrası: İşlem sonrası, burun kemiklerinin biçimini gözetmesi için alçıdan bir atel uygulanıyor. Alçı, takribî 1 hafta-10 gün kalıyor. Operasyon sonrası burunda kanama oluyor, ancak 24 saat içinde gevşeyerek kesiliyor. Ağrı kesiciler sayesinde ağrı hemen hemen hiç sezilmiyor. Bir gün süresince burunda kalan tamponlar sebebiyle ağızdan soluk almak gerekiyor.
Çene operasyonu – Mentoplasti
İşlem: İstatistiklere göre burun operasyonlarının takribî yüzde 25’inin çene geliştirme operasyonlarıyla birlikte uygulanması gerekiyor. Bunun için ağız içinden girilerek özel maddelerden yapılmış implantlar yerleştiriliyor. Ya da şahsın kendi dokusu enjekte ediliyor. Bu doku, karın, kalça gibi bölgelerden ya da liposuction ve meme küçültme operasyonlarından çoğala kalan dokulardan elde ediliyor. İşlem sonrası: İşlem bölgesinde morluklara tesadüfülebiliyor ve hafif bir ağrı olabiliyor. Doku enjeksiyonlarında doku alınan bölgede de aynı biçimde morluk ve ağrı oluşabiliyor. Ancak bu, birkaç gün içinde süratle iyileşiyor.
Alın ve elmacık kemikleri
İşlem: Geliştirilmesi istenilen bölgeye uygun tipte bir dolgu maddesi uygulanıyor. Yanaklara ağız içinden girilerek implant yerleştirilebiliyor. Bazı işlemlerde implant elmacık kemikleri üzerine dikiliyor. Doku enjeksiyonları da son derece natürel neticeler alınmasını sağlıyor. İşlem sonrası: Çene geliştirme operasyonlarında olduğu gibi işlem bölgesinde morluklar, hafif ağrılar olabiliyor, Ancak bu vaziyet süratle iyileşiyor ve birkaç gün içinde tamamen geçiyor. Doku enjeksiyonlarını yinelemek gerekebiliyor.
Kimlere profiloplasti gerekir?
Profiloplasti operasyonlarının temel hedefi, birbirileriyle geçim içinde olan burun, çene ve alından oluşan güzel bir profil ve dolayısıyla hoş ve anlamlı bir surat yaratmak.
Misalin; çenenin çok geride olduğu vaziyetlerde burun , düzenlense dahi profilde istenen armoninin tutulması muhtemel olmuyor. Ancak burada hedef, daha öncekinden hoş ve hatasız olan uzuvları yeni yapılana uydurmak değil. Yalnızca suratın kömürlerini oluşturan tüm kısımları geçimli ve olağan hale getirmek.