Meme Küçültme Reduction Mamoplasti
Grip - Soğuk Algınlığı

Meme Küçültme Reduction Mamoplasti

MEME KÜÇÜLTME REDUCTİON MAMOPLASTİ
Meme küçültme işlemi memelerinin ağırlığı ve sarkıklığından dolayı;sırt,bel,breyin ağrısı; meme altında egzama pişik,mantar enfeksiyonu oluşan,sütyen askıları omuzlarında iz bırakan, postür bozukluğu yaşayan ayrıca psikolojik olarakta memelerinin büyüklüğünden rahatsız olan şahıslara yapılabilir.
Operasyon evveli görüşme,
Şahsın yaşı,doğum yapıp-yapmamış olması,operasyon sonrası memede oluşacak izleri kabul edip-etmemesi ve operasyon sonrası beklentileri önemlidir.
Operasyon zamanı,
Harekât yaşı en erken olarak;memelerin olgunlaşmasının bitirildiği 18 yaş olup;üst hudut şahsın genel sağlık yapısı elverdiği miktarda yükselebilir.Erken yaşlarda estetik endişeler ön tasarıda iken,ileri yaşlarda büyük memelerin yarattığı kasvetlerin giderilmesi öncelikli olur.
Operasyon evveli hazırlık,
Memelerde büyüklük; genetik,hormonal,kilo aşırılığı,geçirilmiş gebelikler ve yapısal diyebileceğimiz hiç bir sebebe bağlı olmadan da oluşabilir.Hormonal olduğu düşünülen olaylarda bazı tetkilerin yapılır. Meme operasyonlarından evvel, 40 yaş altı hastalarada meme ultrosonu,40 yaş üzeri hastalarda mamografi muayeneleri istenmelidir.Bu muayenelerin ileri de meme taramalarında takip emeli içinde saklanması bereketli olacaktır.
Meme yağ ve meme dokusundan alana geldiği için,meme büyüklüğünde şahsın kilosu önemlidir.Kilo aşırılığında memelerdeki yağ kitlesinin çoğalmasına bağlı büyüme görülürken,kilo vermeye bağlı da memeler bir ölçü küçülür.Operasyon olacak şahsın,ideal kilo da ya da ideal kiloya yakın olmasıda büyük oranda yağ dokusudan oluşmuş meme biçiminin korunması açısından önemlidir.
Operasyon teknikleri ve operasyon sonrası oluşacak izler,
Operasyonda kullanılan bazı teknikler süt vermeye izin verse de,operasyon sonrası süt verememe ihtimali her zaman vardır.Hamilelik ve süt verme yarıyıllarında kilo çoğalışına ve memelerin sütle dolmasına bağlı olarak memeler bu yarıyıllarda büyüyüp sonrasında küçülecekleri için de biçimlerinde bir ölçü deformasyon oluşabilir.Bu gidişatlarda bazen,ufak revizyonlarla meme ilk operasyon sonrası haline geri döndürülmeye çalışılabilir.
Operasyon sonrası genellikle meme ucunda ve altına doğru düz olarak uzanan lolipop şekeri biçimine operasyon izi oluşacaktır.Ancak bazen çok büyük memelerde bu iz ters T biçiminde olup memenin altında da uzayabilir.Bazı gidişatlarda da memeler hafif büyük ve sarkıklık olup çok küçültmek istenmediği zaman iz yalnızca meme başında hudutlu kalabilmektedir.Meme ucundaki iz bir problem yaşanmadığı sürece vasati bir-iki senede belirsizleşecek,memenin altındaki izlerde azalacaktır.Meme küçültme işlemlerinden sonra kesinlikle memenizde bir iz kalacaktır.
Memelerin büyüklüğü; şahsın breyiyle,kilosuyla,omuz genişliğiyle,göğüs yapısının biçimiyle orantılı olmalıdır.Bunlardan orantısız olarak yapılacak fazla ya da yetersiz küçültme de güzel olmayan bir görünüm verecektir.Bu sebeple,operasyon evveli hastanın da seçimleri dikkate alınarak ,operasyon sonrası oluşacak olası sütyen miktarına karar verilmelidir.B,C cup gibi
Operasyon tekniği,memelerdeki büyüklük ve sarkıklık derecesi,her iki memelerin denk olup-olmaması,meme başlarının doğrultuları,meme başı büyüklükleri, memeden koltuk altına doğru uzanan kitlenin olup-olmaması ve memelerin ne kadar küçültüleceğine göre belirlenir.
Operasyonda hedef;meme dokusundaki ve cildindeki aşırılığı çıkararak memeyi yine şekillendirmek, meme ve meme uçlarını ideal büyüklüğe kavuşturuken simetrilerini de sağlamaktır.
Operasyondan çıkarılan meme dokusu patolojik incelemeye sevk edilir.
Operasyon süresi ve anestezi cinsi,
Operasyon süresi vasati 2,5-3 saattir.Operasyon;genel ya da sedasyon anestezisi ile yapılabilir.
Operasyon sonrası ağrı, basit ağrı kesicilerle giderilebiliyor.
Operasyondan sonraki saatler ve sağlık kurumunda kalış süresi, operasyondan sonra takribî 4-6 saatlik yatak istirahatinden sonra,yiyip-içmeye başlıyor ve ayağa kalkıp yürüyebiliyorsunuz.Bir gün sağlık kurumunda kalıp,ertesi günde drenlerin alınması ve pansumanın yenilenmesi ile eve dönebiliyorsunuz.
İyileşme süreci, operasyon sonrası iyileşme genellikle süratli oluyor.İlk pansumanınız sağlık kurumundan çıkmadan yapılıp özel operasyon sonrası sütyeniniz giydirilmiş olarak eve dönüyor, vasati 48 saat sonraki hakimiyete kadar dinleniyorsunuz.Bu görüşmenin ardından günlük yaşama geçişiniz ve iyileşmeniz kısa müddette tamamlanıyor.
Operasyondan vasati 7 gün sonra basmakalıp yaşama geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.
10-15.günlerde yürüyüş biçiminde sizi fazla yormayacak etkinlikler yapmanızda fayda vardır.Tempolu egzersizlere başlama vasati 4.-6. hafta olmalıdır.
Meme biçiminin bütün olarak oturması ve operasyon izlerin gevşemesi vasati 6ay-1yılda olacaktır.
Ameliyatın karmaşıklıkları nelerdir,
Operasyon sonrası;kanama,operasyon bölgesinde kan ve serum birikmesi,enfeksiyon büyümesi gibi istenmeyen tehlikeler tüm cerrahi harekâtlar gibi bu harekât içinde olasıdır.Operasyon sonrası kanamanın durdurulması,hematomun kan birikmesi boşaltılması ameliyatane etrafında tekerrür müdahale edilmesini gerektirir.
Meme küçültme harekâtlarında meme ucu ve meme cildinin kan dolaşımının takibide çok önemlidir.Meme ucunda ve meme cildinde dolaşım bozukluğuna bağlı renk metamorfozu oluşabilir.Bu gidişatlarda problem ilerlerse o bölgenin çıkarılıp arınılması gerekir.
Meme ucundaki his duygusunda kayıp,süt verememe ihtimali serbest meme ucu aktarımlı teknikte her zaman olsa da öteki tekniklerde de görülebilir.
Meme ve meme ucunda asimetri,meme uçlarının yukarıya ya da yanlara doğru bakması da oluşabilecek karmaşıklıklardandır ki, düzenlenme kaderi için memelerin iyileşmesi beklenmelidir.
Şahsın yara iyileşmesine verdiği tepkine bağlı olarak dikiş hatlarında kabarıklık ve kızarıklık görülebilir.
Unutmayın ki,meme küçültme operasyonu estetik bir işlemin yanında,sıhhatiniz içinde lüzumlu bir girişimdir.Bilimsel olarak,meme dokusunun çıkarılmış olması bir ölçü de olsa şahsı meme kanserinden gözettiği gösterilmiştir.