Bölgesel Yağ Aşırılıklarından Korunma
Grip - Soğuk Algınlığı

Bölgesel Yağ Aşırılıklarından Korunma

Uzmanlar, selülit ve bölgesel yağlanma mevzusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgiler verdi. Selülitten korunmak için koyu kahve ve çaydan uzak durmak gerektiğini söyleyen uzmanlar, bol su tüketiminin de selülitleri önlemede ciddi bir çözüm yolu olduğunu belirtiyor. Selülit ve bölgesel yağ aşırılıkları beden hoşluk ve estetiğini tehdit eden en inatçı meselelerden biri, o portakal kabuğu görüntüsü oluştu mu rastgele bir emek tüketmeden ondan kurtulmak hiç de kolay olmuyor. Belki makûs bir rüya ve inanılmak istenmeyen bir reel ama kaçınılmaz.
Neredeyse bayanların % 80 ’inde görülen bu sualin seneler evveline kadar, başa çıkmanın pek zaferli yolları yoktu. Bugün ise tıbbi yöntemlerden, özel rehabilitasyon edici aygıtlara kadar pek çok seçenek bize duru, pürüzsüz ve selülitlerden yoksun bedenler taahhüt ediyor. Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, mevzu ile alakalı ehemmiyetli bilgiler verdi. Selülit nedir? Estetik mi, sağlık meseleyi mi?
Selülit gerçeğinde hidrolipodistrofi olarak belirlediğimiz, cilt altı yağ dokusu ve ufak mikro damarları ilgilendiren bir nevi sağlık meseleyi. Bu problem kendisini portakal kabuğuna benzeyen inişli, çıkışı kumpassız bir görüntü biçiminde gösteriyor ve selülitli bölgelerde elastikiyet ve sıkılık kaybı görülüyor. Özellikle kalça, basen, karın ve baldırlarda görülen bu problem yağ depolanması fazla olduğu bölgelerde daha çok oluşabiliyor. Bir tek kilo meseleyi ve kilolu olan hanımlarda değil, bir çok zayıf bayanda da aynı meseleye tesadüfmek muhtemel. Tabi ki bayanlardaki hormonlar selülitlere en sık zemin oluşturan sebeplerden biri, onun için selülit problemine erkeklerde çok sık tesadüfmek muhtemel değil. Selülit ve bölgesel yağlanmaya yatkınlık yaratan etmenler nelerdir?
Bu etmenler arasında kadının natürel cilt yapısı, özellikle bayanlardaki hormonal kumpas ve metamorfozların görüldüğü ergenlik, hamilelik, menopoz gibi 3 ehemmiyetli hormonal farklılıkların yaşandığı yarıyıllar, Ağır, fazla kalorili gıdalarla kumpassız ve yanlış beslenme, bedende toksit tesirler oluşturan içki, çay, kahve ve tütünün fazla ölçüde tüketimi, hareketsiz bir yaşam, stres, gerginlik, tuz ve su balansında farklılıklara neden olan idrar söktürücü ve mushillerin gelişi hoş kullanımı, kumpassız uyku, kabızlık, karaciğer ve sindirim bozuklukları, metabolik hastalıklar. Selülit tanısı nasıl konulur?
Selülit rehabilitasyonunda erken teşhis ehemmiyetli. Aynı zamanda selülite yol açan etmenleri ortadan kaldırmak da ehemmiyetli. Böylece selülite neden olan etkenler ortadan kaldırıldığında daha erken ve zaferli neticeler alınabilir. Selülite zemin oluşturan yanlış sebeplerin ortadan kaldırılması ve yanlış alışkanlıkların yerine sağlıklı beslenme , doğru alışkanlıkların getirilmesinde bu meselelerin çözülmesinde çok ehemmiyetli rol oynar. Selülit tanısı üryan göz ve el ile muayenede konulabildiği gibi kontakt termografi dediğimiz yöntemlerle de olabiliyor. Bu yöntem doku sıcaklık değişikliklerini tanımlama temeline dayanıyor ve likit kristal kapsayan plaklar arcılığıyla selülitli bölgenin genel haritası çıkarılıyor. Böylece erken tanı konularak kısa müddetlerde ihtiyat alınabiliyor. Özellikle bölgesel yağlanma ve selülit meseleyi olan bireylerde uyguladığınız tıbbi yöntemler hangileridir?
Selülit ve bölgesel zayıflamada en çok seçim ettiğimiz tıbbi yöntemler, mezoterapi, karboksiterapi, lipolizis ve adale çalıştırma sistemleridir. Mezoterapinin 25 yıllık geçmişi, karboksi ve lipoliz yöntemleri ise takribî 10 yıllık geçmişleri mevcut. Dünyanın bir çok ülkesinde galibiyet ile uygulanan bu yöntemler bu mevzuda eğitimi olan uzman hekimlerce uygulanmalı. Zaferli ve doğru uygulamalarda selülit ve bölgesel yağlanma meselelerinde oldukça eksilme ve ya hatta tamami ile de giderme olasıdır. Son yarıyıllarda lipoliz denilen yöntemi sık dinlemiş olduk?
Lipoliz yönteminin emeli bedende istenmeyen minik yağ birikintilerini ve topluluklarını ortadan kaldırmak. Fazla kilo ve kiloluluk meseleyi olan bireylerde zaferli netice alabilmek için bu yöntem ile beraber perhiz ve egzersiz yapmaları koşul. Hangi bölgelerde ve nasıl uygulanır?
Özellikle kalça, bel bölgesi, sırttaki yağ birikintileri, göbek, karın ön duvarı, diz iç kısımları ve kolda uygulanabilir. Bu yöntemde çok ince uçlu iğne ile yerel yağlanma olan bölgelere soya fasulyesinden elde edilen fosfolipid maddesi dolaysız yağ dokuların içine enjekte ediliyor. Soya fasulyesindeki lesitin, temel madde yağ bloklarının devrilmesinde ve çözülmesinde en çok kullanılan ilaçlardan biri.
Seans sayısı bireyin probleminin yoğunluğuna göre değişir ve vasati 2-3 ay sonra bölgesel yağlanmalarda oldukça zaferli neticeler sağlıyor, bu gün Amerika ve Avrupa ’daki bir çok ülkede uygulanan bu yöntem liposuction tahtını sallayacak biçiminde gösteriliyor ve Holywood ’daki bir çok yıldız tarafından seçim ediliyor.
Çok kilolu bireylerde bir tek bu yöntem ile zayıflamak muhtemel mi?
Hayır, bu yöntem özellikle bölgesel yağ aşırılıklarında uygulanan bir yöntem, genel bedende kilo problemi söz mevzusu olduğunda ise perhiz ve egzersiz yapmak koşul. Son zamanlarda özellikle medya ve medyada sık tesadüftüğümüz karboksiterapi yöntemi hakkında bilgi verir misiniz?
Karboksiterapi metotlu ve hakimiyetli parametrelerle CO2 gazının ten altına pompalanması ile asıllaşan bir rehabilitasyondur. CO2 gazı ilk olarak Fransa ’da, Royat terminallerinde 1925 senesinden beri kullanılmakla beraber, o tarihten bu yana estetikten tıbbi alanlara kadar bir hayli alanda uygulanmaktadır. Karboksiterapinin estetik kullanım alanları nelerdir?
En sık estetik kullanım alanları selülit, bölgesel yağ doku aşırılıkları, liposuctiondan evvel ve sonra, tende kan dolaşımının çoğalması sebebi ile tenin daha çok beslendiği Antiaging bakımlar, skar, yara izi, çatlak bakımlarında.
Bu yöntemde çok ince uçlu iğne ile problemli beden bölgelerine belli dozlarda periyodik bir biçimde CO2 gazı enjekte ediliyor, enjekte edilen CO2 gazı sayesinde bedende oksijenizasyon çoğalışı ve dolayısıyla lipoliz olayı çoğalıyor. Bunun neticesinde damarlarda genişleme, bölgeye giden kan akışında süratlenme, kollogen, elastin birleşiminde süratlenme alana geliyor. Dolayısıyla bölgede görülen zayıflama ile beraber genel cilt niteliğinde iyileşme ve elastikiyet çoğalışı gibi durumlar tespit etiliyor. Karboksiterapi ile beraber hangi uygulamalar yapılabilir?
Karboksiterapi ile beraber bölgede yağ imhasını artıran mezoterapi ve lipolizis yöntemleri kombine bir biçimde uygulanabilir.
Mezoterapi nedir?
Mezoterapi günümüzde estetik alanında selülit ve bölgesel zayıflamada en sık kullanılan yöntem sayılır. 1987 tarihinden beri Fransız Tıp yüksekokulu tarafından seçenek tıp rehabilitasyonları arasında ehemmiyetli bir yer alan bu yöntem Fransa ’da takribî 15 bin hekim tarafından uygulanmaktadır.
Mezoterapinin kelime anlamı; orta tene ince uçlu 4-6mm iğne ile belirli açılarla ilacı enjekte ederek bölgeye rehabilitasyon sağlamaktır. Enjekte edilen ilaçlar yağ bloklarını imhasını ve kan dolaşımının çoğalışını sağlayarak kumpaslı bir biçimde rehabilitasyona devam eden bireylerde selülit, dalgalanmalar ve bölgesel yağ aşırılık oldukça zaferli neticeler sağlar. Seans sayısı bireyin probleminin yoğunluğuna göre değişmekle beraber asgari 6 seans genelde 8-10 seans biçiminde olur Mezoterapi estetikten başka hangi alanlarda kullanılır?
Saç dökülme ve canlandırma, surat gençleştirme ve elastikiyet kayıplarında, alerjik hastalıklarında , adale ve eklem ağrıları ve daha bir çok tıbbi endikasyon. Mezoterapi uygulama ne kadar sürer, ağrı yapar mı?
Yöntemin en büyük avantajları arasında seansların kısa sürmesi, iğneler ince uçlu olduğundan çok fazla bir ağrı, acı yapmaması, doğru şahıslarca uygulandığında rastgele bir yan tesir kapsamaması, yerel veya genel anestezi alımına gerek olmamasıdır. Bazen uygulama sonrasında birkaç yerde ufak morluklar büyüyebilir. vasati 5-7günde geçer. Selülit oluşmaması için nasıl beslenmeli?
Selülit yaradılışında en ehemmiyetli sebeplerden biriside balanssız ve yanlış beslenmedir. Doğru ve kumpaslı beslenmeyle, selülit ve bölgesel yağlanmalar yasaklanacağı gibi var olan selülit meseleyi de eksiltilebilir, Bu mevzuda en çok kabul edilen tezler ise hareketli, natürel ve sağlıklı beslenme ve toksik madde atıcı sistemlerin günlük hayatımızda var olmasıdır. Dolayısıyla uzman hekim hakimiyetinde yapılan periyodik hakimiyetler bedendeki hormonal ya da genetik bozukluklar ve dolaşım bozukluğu durumların tespit edilmesinde oldukça bereketli yöntemlerdir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bu tip meselelerin önüne geçilmeli.
Selülitten korunmanın en iyi yolları natürel ve sağlıklı mahsullerle beslenmek ve antioksidan ve A, C, E vitaminler açısından zengin bir besleneme stili seçmek, tuz, içki, şeker , sigara, tütün, içki, kızartmalardan uzak durarak selülit ile gayretin daha zaferli hallediğini söyleyen Eczacıbaşı, haftada 4-5 gün 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş ve günde en az 2 litre saf su içmeninde selülit rehabilitasyonunda ehemmiyetli rol oynadığı belirtiliyor. Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler
Selülit ve bölgesel yağlarla gayret etmek için pratik çözüm teklifleri:
– Besinlerinize tuz yerinde baharat, limon ve aromatiklerle tatlandırmaya bakın.
– Koyu kahve, koyu çay, gazlı meşrubat ve kola tüketimine kesin.
– Sentezinde lif oranı yüksek beslenme stilini seçerek toksik madde atılımını kolaylaştırın.
– Kesinlikle günlük içtiğiniz su ölçüsünü artırın. – Rezene, elma kabukları ve yeşil çayı karıştırarak hazırladığınız bu nefis nebat çayını günde en az 4 defa içmeye çalışın. Muhtemelse her gün bir demet maydanoz, bol bol kereviz, lahana ve enginar yiyin.
– Tatlı gereksinimlerinizi meyve, tatlandırıcı ile hazırlanmış meyve kompostoları ve sütlü tatlılardan karşılamaya çalışın.
– Şarküteri mahsullerinden, yağlı soslardan uzak durun.
– Kızartmalar yerinde fırın, buğulama ve haşlama yemekleri seçim din.
– Fazla tuz ve yağ kapsayan şarküteri mahsullerinden ve yağlı sos ve yemeklerden uzak durun. Kozmetik makinelerle selülit rehabilitasyonu
Pressoterapi: Presso terapi, lenfatik ödemin bedenden atılımında ve ödemin giderilmesinde kullanılan bir aygıt, uzmanların verdiği bilgiye göre aygıt bazal metabolizma süratini artırarak zayıflamaya da bir dereceye kadar kolaylaştırıyor.
Vella Smooth: Birleşmiş enerji teknolojileri tarafından kuvvetlendirilen bu aygıt, iki değişik enerji kaynağını, radyo frekans enerjisi ve kızıl ötesi ışığı kullanan bir estetik aygıt, aynı anda yağ dokusunu hareketlendirmesinde tesirli bir yöntem, yöntemin uygulanması son derece pratik olup bir el aplikatörü taşıtıyla yapılır, haftada 2 defa olmak üzere vasati 10 seans uygulamak gerekir, seanslar takribî 40 dakika sürer.
LPG: Bu yöntemin tekniği dokuya pozitif tazyikle masaj harekâtı ve aynı anda pozitif tazyikle vakum harekâtının yapılması anlamına geliyor, doku farklı hareketlerle vakumlanıp, sıkıştırılıyor, bu sayede dokuların arasında sıkıştırılmış olan lenf akışkanı da özgür hale geliyor, dokuya giden kan akışı süratlendiğinden oksijenlenme çoğalıyor ve oksijen yağ dokuların devrilmesini kolaylaştırıyor, aynı anda dolaşım eksikliği sebebiyle bozulmuş cilt , cilt altı kan akışının süratlenmesi ile yine canlanıyor, elastin ve kollojen seviyesi çoğalıyor, bu operasyonlar haftada 2-3 defa olmak üzere vasati 5 defa yineleniyor, vasati 40 dakika sürüyor.
Starvac: Lenf düğümlerini uyararak selülitli ve toksik olan maddeleri bedenden dışarıya atıyor ve öylece bedenin tahlilini sağlıyor. kan dolaşımını süratlendirerek dokulara daha fazla oksijen gitmesini dayanakçı oluyor ve selülitli bölgeye canlılık kazandırıyor, incelme emelli program vasati 15 seans ve seanslar 30-45 dakika sürüyor.