Bilgisi Olmayıp Fikri Olanlar Sedef Hastalarının Yaşamını Karartıyor
Cilt Bakımı

Bilgisi Olmayıp Fikri Olanlar Sedef Hastalarının Yaşamını Karartıyor

Erciyes Üniversitesi ERÜ Tıp Fakültesi Ten ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu, sedef hastalarını motive etmek için özel tetkik günleri tertip ettiklerini söyledi. ERÜ Tıp Fakültesi Ten ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Psoriasis Derneği Kurucu Azası Prof. Dr. Murat Borlu, sedef hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Borlu, “Sedef hastalığı dünyada çok yaygın bulunan bir hastalık olduğu için tüm dünyada bu hastalığın farkındalığının çoğalması, hastaların hem rehabilitasyon edilirken hem de psiko sosyal takviyede bulunmaları ve bunun bulaşıcı bir hastalık olmayan rehabilitasyon edilebilir bir hastalık olduğunu bir biçimde açıklanması için böyle bir hafta düşünülmüş. Bizde bu hafta kapsamında bugün böyle bir faallik kumpasladık. Biz her zaman sedef hastalarının birbirlerini daha iyi kavrayacağını, birbirlerini görerek bu hastalık ile birlikte başa çıkmalarının daha kolay olacağını düşünerek sosyal birliktelik yapmayı hedef aldık. Yurtdışında çok bariz bir biçimde hasta grupları ve hasta dernekleri tarafından yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Borlu, “Burada da biz muhakkak günlerde hastaları aynı gün tetkik ederek birbirleri ile bağlantılarını artırmayı kastediyoruz. Haftada 2 gün sedef hastalarına özel tetkik günü verip, bizzat hastalara bakıyorum. Banalde gizeme bulma tasaları çok olduğu için, kronik bir hastalık olduğu için tetkik olmak ve gizeme bulmak da çok hırpalayıcı olabiliyor. Buda sedef hastası olan insanları tıbbi rehabilitasyonlardan uzak kalmasına neden oluyor. Bunu önlemek için sedef muayenehanelerini yapmayı tasarıladık” biçiminde konuştu. Sedef hastalarının internet üzerinden satılan mahsullere gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Borlu, “Bizim en büyük tasamız hastanın gelmesi değil, gelen hastaya tetkik İçin gizeme vermek ve onunla ilgilenmektir. Görünen hastalıklarda bir hayli başka dalda tıbbi ve fertsel olmayan başka insanın bilgisi olmasa da fikri oluyor. Bunlarda hastaların boş yere parasal ve manevi kayıplarına yol kalemtıraş bir ekip satışlara neden oluyor. İnsanlara ümit taahhüt eden bir hayli birey değişik usuller görüyoruz” diye konuştu.