Cilt Hoşlaştıran Besinler
Cilt Bakımı

Cilt Hoşlaştıran Besinler

Senelerdir süren kapsamlı araştırmalar bazı besin maddelerinin cilt üzerinde yapılandırıcı, kırışıklık giderici veya yaradılışını önleyici etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. İşte yedikçe cildinizi güzelleştirecek büyülü besin maddeleri…

DOMATES

Domates ve domates suyu cilt sıhhatiniz için ehemmiyetli ve çok güçlü bir antioksidan olan likopenin birincil kaynağıdır. Cilt kırışıklıkları ve özellikle ktümörü cilt üzerinde iyileştirici etkisi çok güçlüdür.

CEVİZ

Balık ve balık yağı gibi ceviz de omega- 3’şöhret en güçlü kaynaklarından bkocamandır. Yağ asidi içeriği sayesinde cildin elastikiyetini artırarak ihtiyarlamayı geciktirir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

KIRMIZI BİBER

Bir tanesi yalnızca 30 kalori ihtiva eden, içinde günlük C vitamini gereksiniminin tamamını karşılayabilecek kadar C vitamini bulunan, ham ya da pişmiş olarak alabileceğiniz bu sebze aynı zamanda B6 vitamini kaynağı. İçindeki karoten cildinize giden kan miktarını artırıyor ve kırışıklıkları yok ediyor, cildinizi parlak bir hale getirirken aynı zamanda da akneyle savaşıyor.

BİTTER ÇİKOLATA

Ciltteki kan akışını tertip etmeye dayanakçı etkiye sahiptir. İçindeki flavonoidler ve antioksidan maddelerle cildinizin arkadaşı ve güneş zararına karşı koruyucu özelliği var. Ayrıca kakao, atar damarları genişleterek cildinize giden kan miktarını artırıyor ve cildiniz daha sağlıklı hale geliyor.

YUMURTA

Bulabileceğiniz en iyi protein kaynağıdır. Hoşluğunuz için çok ehemmiyetli olan biotin ve B12 vitaminlerini de kapsar. Cilt sıhhati için çok ehemmiyetli olan çinkodan da zengindir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Doymuş yağ asidi ambarı, antibakteriyel ve antiviral özellikler taşıyan enfeksiyon, akne ve virüslerle savaşan bir besin maddesi. İçinde bulunan esansiyel yağ esitleri ve vitamin E sayesinde teni nemli, yumuşak ve kırışıklıklardan arınmış bir hale getiriyor. Bedene ıslatıcı krem gibi uygulanan ham hindistan cevizi yağı tiroid bezi için de faydalı.

YEŞİL ÇAY

Sıcak tüketildiğinde etrafa salınan anti oksidan özellikteki kateşinler sayesinde kanseri önlemekte ve anti enflamatuar etki görülmekte. Aynı zamanda tansiyonu düşürücü, hafifletici ve stresi önleyici etkisi de var.

ISPANAK

Demir, folat, klorofil, E vitamini, magnezyum, A vitamini, sebze proteini ve vitamin C kapsayan mükemmel bir besin, içinde sanki yok, yok. Antioksidanlardan zengin olan bu besin, ten problemleriyle savaşırken içindeki A, C, E vitaminleriyle cildinizi sanki içten dışa temizler.

KEREVİZ

İçindeki K vitamini sayesinde kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını daha sağlıklı kılar. Stresle savaşan bu sebze, akne yaradılışını, migren ve hatta kanser yaradılışını azaltabiliyor. İçindeki sodyum, potasyum ve su, teni nemli meblağ, kurumasını maniler, kırışıklık yaradılışını önler. Kalorisi de çok düşüktür.

HAVUÇ

İçeriğindeki A vitamini, cildin dış katmanlarında fazla hücre yaradılışını ve birikimini maniler. Bu ölü hücrelerin arınılması ve eksiltilmesi de, akne yaradılışını ve citteki porların kapanmasını önler. A vitamini ayrıca cilt kanserini önlüyor, başka bir deyişle natürel anti kanserojen. Her gün 1 havuç yemek hem çok sağlıklı bir atıştırmalık hem de cildiniz içim mükemmel bir tercih olacak.

AYÇİÇEĞİ, KABAK, KETEN TOHUMLARI

Cildiniz için çok ehemmiyetli tohumlar. Bunlar derideki kırışıklık ve aknelerle savaşan en ehemmiyetli besinlerden. Kabak ve ayçiçeği selenyum, E vitamini, magnezyum ve protein açısından çok zengin. Selenyum ve proteinler kırışıklıkları azaltırken E vitamini teni nemli meblağ, besler, magnezyum stresi alır. Bu tohumları salata, yoğurt yerken üzerlerine serperek hem lezzet çoğaldırmak hem de cildinize hoşluk katmak için kullanabilirsiniz.

SOMON

Kaygı, stres ve bunalımla savaşan bir mucize yiyecek. İçinde bol miktarda bulunan vitamin D, beyin, kalp, kemik sıhhati için ehemmiyetli ve kolon kanserinden koruyor. Somon içindeki zengin omega-3 yağ asitleri, vücuttaki enflamasyonla, cilt kırışıklıkları ve aknelerle savaşan ehemmiyetli bir yapıtaşı; ayrıca teni içeriden dışarıya ıslatan kuvvetlendiren, sağlıklı hale getiren güçlü bir ıslatıcı etkiye sahip. Bunun yanı gizeme somon, saçlı teni hidrate ediyor başka bir deyişle su yakalamasını sağlıyor, kırılmaları önlüyor.