Aile Danışmanı

Bebek ve çocuk uyku terapisi

Bebek ve çocuk uyku terapisi biyolojik ve ekolojik gelişim açısından kıymetli olan bu bozukluğun tedavisi için uygulanır.

Bebeklikten itibaren biyolojik ve ruhsal bir ihtiyaç olan uykunun yetersiz kalması durumunda uyku terapisi uygulamaları gerçekleşmektedir. 2 yaşına kadar günde 14 saat, 3-5 yaş ortasında 11-13 saat, okul devrinde ise ortalama 10 saat uyku ihtiyacı vardır. Uykunun tertipli olması, çocuk gelişimi açısından epeyce değerlidir. Hem ruhsal hem de sıhhat sorunlarına neden olan birçok uyku bozukluğu vardır. Bunlar daima uyku hali, gece uyanmaları, uyku apnesi, uyurgezerlik üzere birçok sorundur. Bilhassa çocuğun uykuya dalmakta zahmet çekmesi ve uykudan evvelki hazırlık sürecinin yanlış olması olumsuz tesirlere neden olabilir.

Çocuklarda Görülen Uyku Bozuklukları

Bebek ve çocuklarda uyku terapisi gerektiren birçok bozukluk vardır. Bunların başında gelen gece terörü, çocuğun uyku sırasında kendine ziyan vermemesi açısından kıymetlidir. Meskende yapılan uygulamalar ve uyku rutininin oluşturulması için tercih edilen tertibin sağlanması için ruhsal dayanak kıymetlidir.

Kabuslar, uyurgezerlik ve misal durumlar da çocukların yaşadığı travmalar, gerilim ve tasa nedeniyle görülebilmektedir. Çocuklarda görülen uyku bozukluklarının tedavi edilmesi için bilişsel davranışçı terapi uygulanarak, sorunun tahlili sağlanır. Fizikî bir sorun yoksa çocuğun uyku sistemini bozan duygusal sorunlar ele alınır. Ebeveynlerin konut içinde gerçekleştireceği düzenlemeler beraberinde uyku tertibinin sağlanması hedeflenir.

Çocuğun uykuya dalmasında rastgele bir fizikî mahzur yoksa, çocuğun dışarda geçirdiği vaktin arttırılması, uyku rutininin oluşturulması ve istikrarlı bir şeklde ebeveynin de terapi sürecini desteklemesi epey değerlidir. Yetişkinler için de değerli olan uyku bozukluklarının bilişsel davranışlı tedaviyle tedavi edilmesi için uzmanlarımızın takviyesini alabilirsiniz.

Uyku Terapisi Yararları

Uyku terapisinin yararları, çocuğun duygusal ya da fizikî sıkıntılar nedeniyle yaşadığı sorunları çözebilmesi açısından epey fazladır. Çocuklarda uyku bozuklukları, sakarlık, kazalar ve davranış sorunlarının yanı sıra akademik alanda da aksiliğe neden olur. Konsantrasyon bozuklukları, dikkatsizlik ve öğrenme sıkıntıları uyku bozukluğunun en olumsuz etkileridir. Bunun çocuğun bütün hayatını etkilememesi için bilişsel davranışçı uyku terapisi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Hastaya nazaran değişen terapi süreci ve seanslar belirlenecek rutinin oluşturulması açısından epey kıymetlidir. Ayrıntılı bilgi almak için uzmanlarımızdan yardım alabilir, bebek ve çocuğunuza özel uyku terapisi seansları için randevu alabilirsiniz.