Aile Danışmanı

Cinsel terapi nasıl yapılır? Neden yapılır ?

Toplumumuzda tabu olan cinsel meselelerin büyük bir kısmı cinsel terapi aracılığıyla tedavi edilerek çiftlere uygulanmaktadır.

Cinsel terapi, kognitif davranış tedavisi uygulanarak birey ve çiftlerin cinsel meselelerinin tedavi edilmesine yardımcı olur. Cinsellik, bedensel, ruhsal ve toplumsal sorunlardan etkilenir. Toplumdaki kalıplaşmış niyet ve inançlar cinselliğin doğal etkileşimini bozabilir. Bu durumda hem kişinin hem de partnerin cinsel psikoterapi takviyesi alarak, tedavi edilmesi tercih edilebilir. Tedavide tesirli olacak ilaç ve psikoterapiler şahsa özel olarak belirlenerek süreç başlatılır.

Cinsel Meseleler Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel meseleler, kişinin bedensel ve ruhsal sorunları nedeniyle artabilir. Kişinin yetiştiği toplumdaki yerleşmiş kimi yanlış inançlar, ikili bağlantılarda sorunlara neden olabilir. Cinsel terapi bu durumda ilaç tedavisiyle birlikte kullanılarak tahlil sağlayabilir. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Ürologlar ve Psikiyatrlarla birlikte psikoterapistler tedaviyi gerçekleştirirler. Fizikî sorun yoksa psikoterapistler tarafından desteklenen cinsellik terapileri ferdî ya da çiftlerin her ikisi için de uygulanabilir.

Cinsellik terapisi konusunda eğitim alan uzmanlar, bilimsel ve etik süreçlerin ele alındığı yaklaşımlarla tedavi uygulamaktadır. Bilimsel prensiplere uygun çalışalar yapılarak, her kişi için farklı bir tedavi süreci ele alınır.

Hangi Cinsel Sıkıntılar Tedavi Edilir?

Ülkemizde gelen olarak vajinismus, erken boşalma, disparoni, cinsel isteksizlik, sertleşme ve uyarılma bozuklukları, orgazm bozukluklarında cinsel terapiden dayanak alınır. Ortalama 2-4 ay süren tedaviler şahsa nazaran değişen seans aralıklarıyla gerçekleşir.

Kişinin mahremiyetine hürmet gösteren ve inançlı bir terapi ortamı düzenlenerek tedaviye başlanır. Kişi evvel kendi vücudunu keşfeder ve bağlantısını de bu öz keşif sonrası yine öğrenmeye başlar. Terapist hastayı yargılamaz, etik ve esnek davranır. Bu da muteber bir münasebet kurulmasını sağlar. Teşhis koyulmadan evvel hastanın genel hikayesi ele alınır. Hikaye ele alınmadan teşhis koymak etik açıdan gerçek değildir.

Cinsel Terapide Neler Yapılır?

Psikoterapi oturumlarının yapılacağı muayenehanelerde cinsel terapiye başvuran kişi ve varsa eşi de başvurmalıdır. Tedavinin muvaffakiyetini arttıran çift terapileri daha düzgün sonuç vermektedir. Teşhis koyulmasının akabinde danışana tedavinin aktifliği hakkında bilgi verilir. Hasta hikayesinin akabinde tedavi süreci hakkında bilgilendirme yapılır. Her iki partnerle farklı başka görüşülerek cinsel hikaye alınır. Maksatlar çiftle birlikte saptanır. Cinsel bölgelerin işleyişi ve fizyolojisi hakkında bilgilendirilen danışanlar, yanlış bilgi ve inanışlar konusunda cinsel terapi ile tedavi edilir.