Aile Danışmanı

Çocuk odaklı aile terapisi

Çocuk odaklı aile terapisi, aileyi bir bütün olarak ele alarak uygulanan küme terapisi çeşitlerinden biridir.

Muhakkak vakitlerde ömür akışında zorluklar yaşayan aileler için çocuk odaklı aile terapisi uygulamalarıyla daha kolay irtibat kurabilmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan birtakım meselelerin giderilmesi ve aile fertleriyle birlikte tahlil üretilmesi için terapi formülleri tercih edilmektedir. Ruhsal hasarlara neden olabilen bu tıp meseleler, ailenin bir bütün olarak ele alınmasıyla kısa müddette tahlile ulaştırılır. Genelde ailenin olağan tertibini etkileyen durumlar, ruhsal dayanak gerektirebilir. Bu yüzden çocuklarda ortaya çıkan olumsuz durumların tespit edilmesi ve tedavisiyle ruhsal hasarların onarılması amaçlanır.

Yenidoğan bir bebeğe ahenk süreci, konut yaşantısını düzenleme, ikili ilgiler, çiftler ortasındaki uyuşmazlıklar ve davranış değişiklikleri çocuk odaklı aile terapisi kapsamında ele alınarak gereken eğitim ve tedavi takviyesi sağlanır. Aile büyükleriyle yaşamak üzere yeni kararlar da bu yüzden hayli değerli değişim evreleridir.

Çocuk Odaklı Aile Terapisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Birtakım durumlarda aile içinde örtük ya da aleni sorunlar yaşanabilir. Aileye yeni bir kardeş gelmesi, taşınma, ebeveyn kayıpları, boşanma, aile içindeki bireylerin ruhsal meseleleri üzere çok ayıda etken çocuk odaklı aile terapisi gerektirebilir. Sorunun özünün yalnızca çocukta değil, aile genelinde de aranması kelam konusu olarak terapi uygulanır.

Aile bireylerinin gösterdiği kimi davranışlardan etkilenen çocuklar, bu tesirden kaynaklı sorun yaşayabiliyor. Ailenin çocuğun gözünden olayı değerlendirmesi ve meselelerinin asıl temelinin tespit edilmesi, epey kıymetlidir. Aile içindeki bireyler bu tespitlerle tahminen de daha evvel fark edemedikleri birçok sorunu de keşfedebilir. Böylelikle birçok bahiste farkındalık yaşanması kelam konusu olabilir. Böylelikle çocuk ruhsal hasardan kurtularak daha kaliteli bir etkileşim sağlama bahtına sahip olabilir.

Çocukların Yaşadığı Aile Problemleri

Çocuklarda ahenk ve davranış problemlerinin görülmesi başta olmak üzere aileye yeni bir kardeşin katılması, yakın kayıpları, imtihan tasası, okul fobisi, boşanmalar, taşınma, irtibat sıkıntıları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, okula ahenk sıkıntıları üzere birçok durum çocuklara danışmanlık verilmesini gerektiren hususlar ortasındadır. Unsur bağımlılığı ve ergenlik devri de bu süreçte çocuk odaklı bir aile danışmanlığının alınmasını gerekli kılmaktadır.

Hayattaki her değişim, çocuk için büyük bir süreçtir. Farklı bir yere taşınmak bile çocuk üzerinde değişime bağlı ahenk sürecinin bozulmasına yol açabilir. Aileden birinin yasının tutulması, konuta yeni bir aile büyüğü ya da kardeşin dahil olması daima büyük değişimlerdir. Bu değişimlere ayak uydurmakta zorlanan bireyler üzere çocuklar da olayları anlamayabilir.

Çocuk aileye dahil olduğu hususlar hakkında da çeşitli çatışmalar yaşayabilir. Bu yüzden aile sisteminde çalışılan bu hususlar sistemin bütünü ele alınarak geliştirilir. Aile içi kuralların ve sonların belirlenmesi için de terapi takviyesinin alınması epeyce değerlidir.

Terapi Süreci

Terapi süreci her iştirakçide farklı formda işler. Birinci olarak ailenin tüm üyelerinin birlikte katıldığı tedavilerde sonraki devirde öteki üyelerin ferdî iştirakleri da kelam konusu olabilir. 15 günlük dönemlerle ilerleyen bu süreçte, birer saatlik seanslarla çocuk odaklı aile terapisi yaılır. Her danışanın kendine özel pahalandırılacak bu süreçte, aile yapının dinamikleri incelerek ortak mevzular ve çatışma yaratan öteki konular göz önünde bulundurulur.

Sorun belirlenirken gerekli testler uygulanır ve birinci seansta genelde kısa bir ön görüşme yapılır. Ebeveynlerin beklentileri öğrenilir ve yaşanılan sorun hakkında kısa bir hikaye alınır. Çocuk sahibi olmak isteyen bireyler de anne baba olmaya hazırlık etabında birçok problemle başa çıkmak için bu terapiden faydalanabilir.