Genel Sağlık

Aksırmayla baş etme yolları

.jpg

Gün içinde en sık dinlediğinuz tümce ‘çok yaşa’ ise bedeninuz kırmızı alarm veriyor demektir!

Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Göğüs Hastalıkları Kısmı ’nden Uz. Dr. Yelda Turgut Çelen aksırmayla baş etme yollarını sizler için anlatıyor.

36055.jpg

Stres ve sigara kullanımı gibi bir hayli sebebin yol açtığı alerjik rinit, dikkat edilmediği takdirde alerjik sinüzit ve astımla beraber riskli ebatlara varabiliyor. Aksırma, burun akıntısı ve damakta kaşıntı ile kendini gösterebilir.

Alerjik rinit, etrafta bulunan alerjenin soluk alma esnasında burun iç yüzeyine yapışması neticeyi duyarlılığı olan bireylerde aksırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve damakta kaşıntıya neden olan bir hastalıktır.

19252.jpg

Bunlardan bir tanesi, sene boyu süren alerjik rinit başka bir deyişle; ev tozu akarı, mantar, ülkemizde seyrek olan hamam böceği, kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar ve nebat polenlerine bağlı olarak görülebilir.

Sene boyu süren ancak mevsimsel çoğalışlar gösteren alerjik rinit ise mesul alerjenler ise mitelar ve polenlerdir.

19113.jpg

Alerjik rinit, genellikle alerjik konjonktivit göz nezlesi, alerjik sinüzit veya astımla birliktelik gösterir. Alerjik konjonktivit eşlik ettiğinde gözlerde yanma, batma, kaşınma, sulanma gibi belirtiler de görülebilir.

Yeniden bu hastalarda şayet alerjik sinüzit varsa geniz akıntısı, baş sızısı, gece gelen öksürük nöbetleri olabilir.

Ayrıca alerjik rinit, kronik sinüzit ve orta kulak cerahatinin en sık tespit etilen sebebidir. Alerjik rinitli hastalarda bronş alerjisi başka bir deyişle alerjik astım sıklığı ve tehlikeyi 2-8 kat daha yüksektir

16093.jpg

Solunum yolu alerjisine yol açan alerjenler haricinde stres, hava lekeliliği, sigara dumanı, deterjan ve parfüm gibi kimyevi maddeler de alerjik yakınmaların ortaya çıkmasında ya da çoğalmasında tetikleyici rol oynar.

Tedavide temel yöntem, tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır.

Alerjik rinit tanısı netleştirildikten sonra rehabilitasyon için izlenecek yol, alerjilerden sakınma ve korunma, ilaç rehabilitasyonu ve seçilmiş hastalarda aşı rehabilitasyonu uygulanması şeklindedir.

19119.jpg

Hapşırmanın burun kanallarındaki asapların uyarılması neticeyi oluşan psikolojik bir tepkin olduğunu belirten Dr. Ümit Hazar ise sık aksıranlar için ehemmiyetli ipuçları sunuyor.

3528.jpg

Polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın!

18393.jpg

Sarih havada spor yapmayın!

36056.jpg

Güneş gözlüğü kullanın!

6926.jpg

Eve geldiğinizde burun ve gözlerinizi su ile yıkayarak yapışan polenleri uzaklaştırın.

11480.jpg

Otomobiliniz ile seyahat ederken sırçaları kapalı tutun.

33222.jpg
.