Güz mevsiminde büyüyen bitkinlikle baş etkenin yolları!
Sağlık Yazıları

Güz mevsiminde büyüyen bitkinlikle baş etkenin yolları!

Yaz aylarının bol ışıklı, tempolu, uzun soluklu ve hafif günleri artık geride kalıyor. Bir sene süresince iple çekilen tatili tamamlayıp işe veya mektebe döndünüz. Bu geçişte uyarlama süreci her zaman kolay olmayabilir. Zira güzle beraber daha yavaş ve sakin bir yarıyıla geçilir. Bu yarıyıl bireyde kasvete, endişeye neden olabilir.

Havaların makûslaşması sarih alanlardan tekerrür güneşsiz kapalı alanlara gidilecek olması neşesizlik ve mutsuzluk verebilir. Aynı zamanda bu yarıyıl iş yaşamında alınması gereken kararlar ve yılsonu niyetlerine erişmek için artan temennilerin olduğu bir yarıyıldır. Mekteplerin açılması ve derslere konsantre olma eforlaşabilir. Birey genellikle kendisini daha üzüntülü sezer; ayrıca bazen ilişkilerinde daha tahammülsüz olur ve yalanlanmaya karşı fazla duyarlılık geliştirebilir. Bu vaziyete enerji azlığı ve bitkinlik hali ilave edilebilir.

Birey sıradana göre daha fazla yatmasına karşın sabah uyanmakta eforluk sürüklemeye başlar. Yataktan kalkmak istemez. Sevinç aldığı alanlara karşı arzu ve alaka kaybı büyür, yaşama karşı kötümserlik başlar. Daha fazla yemek yemeye başlar ve kilo alımı büyüyebilir. Cinsel enerjide eksilme görülebilir.

Bireyin güz mevsiminde büyüyen ve bitkinlik hissiyle başlayan bu vaziyetle baş etmesinin yolları ise;

Kısa süreli maksatlar –projeler tanımlamak,
Yeni şeyler bilmek,
Sosyal etkinliklere katılmak,
Edebiyat, sanat ve müzikle ruhu beslemek,
Yeni yerler görmek, kısa seyahatler yapmak
Geçmiş yaşantısıyla alakalı keşkeleri vazgeçmek,
Günışığından daha çok faydalanmak için hava bulutlu olsa dahi konuttan dışarı çıkıp kısa yürüyüşler yapmak,
Dinlenmeye ve rahatlamaya kendinize izin verebilmek,
Beden-akıl çalışmaları Yoga, meditasyon, masaj ve soluk çalışmaları yapmak,
Akşam saatlerinde aynı saatte yatmak ehemmiyetlidir zira gün ışığındaki eksilme ile bireyin biyolojik iç-saatinin circadian ritmi bozulmasına neden olur. Vasati 7-8 saat uyku bu yarıyılda yeterlidir.
Sabah saatinde kısa yürüyüşler yapmak, kumpaslı egzersizi yaşama katmak,
Beslenmeye dikkat etmek, şekerli yiyeceklerden uzak durmak,
İçki; külfetli iken harcamamak/bayağı içilen ölçüsünü aşmamak,
Psiko-faal maddelerden uzak durmak,
Kahve ölçüsünü hakimiyet etmek

Birey şayet kendi başına bu süreci aşamıyorsa kesinlikle bir psikiyatri uzmanın görüşünü almalı zira depresif bulgular şiddetlenip ‘Mevsimsel Özellikli Bunalım ’ gelişmiş olabilir. Özellikle geçmişinde Duygulanım Bozukluğu hikayesi olan, daha genç yaşlar, bayanlar ve ailesinde Duygulanım Bozukluğu olanlar tehlike altındadır.