HPV virüsü nedir cinsel ilişkiden bulaşıyor!
Sağlık Yazıları

HPV virüsü nedir cinsel ilişkiden bulaşıyor!

Cinsel ilişki yoluyla bulaşarak kansere neden olan HIV vürüsü hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. Peki HPV virüsü nedir? Ne sıklıkla görülür? Hangi hastalıklara yol açar? gibi suallerin cevaplarını ARKASI Tıp Merkezi Kadın Hastlıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai AKSOY’dan bildik. İşte tüm merak edilenler! 

100’DEN FAZLA ÇEŞİDİ BULUNUYOR 

HPV olarak adlandırılan virüs cilt teması ile şahıstan bireye bulşan bir virüstür. Bu virüsün 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu virüslerden takribî 30 tanesi cisel temas yoluyla bulaşmaktadır. Yapılan araştırmalar her 4 şahıstan en az 3’ünün yaşamının bir yarıyılında genital HPV enfeksiyonuna tutulacağını öne devam ettir. 

CİNSEL İLİŞKİDEN BULAŞIYOR 

HPV virüsü en fazla cinsel ilişki esnasında bulaşmaktadır. Bu vajinal, anal ya da oral ilişki fark etmemektedir. Cinsel yolla bulaşan dier hastalıklar gibi pek fazla bulgu vermeden ilerleyen bir virüs çeşididir. 

GENİTAL SİĞİLLERE YOL AÇMAKTADIR 

HPV virüsünün yol açtığı pek çok hastalık bulunmaktadır. Genita siğillere yol açan en ehemmiyetli faktörlerden biridir. Bu siğiller ya vajinanın içerisinde ya da penisin üzerinde görülmektedir. 

MUHTELİF USULLERLE ÖNLENEBİLİR 

HPV virüsü muhtelif usullerle önlenebilmektedir. Çok fazla çeşide ufalayan bu virüslerin kimileri HPV aşısı ile önlenmektedir. Bunun yanı gizeme bu virüsü bedeninize bulaştırmamak için dikkat etkeniz gereken bazı noktalarda bulunuyor. Bunlar; tek eşli olmak, cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak. Bu iki tutuma özellikle dikkat etkeniz uzmanlar tarafından öneriliyor.