Sıkıntılı bağırsak belirtiyi nedir tüm sindirim sistemini etkiliyor!
Sağlık Yazıları

Sıkıntılı bağırsak belirtiyi nedir tüm sindirim sistemini etkiliyor!

Sıkıntılı bağırsak belirtiyi günlük yaşantıyı negatif etkileyen, genellikle erişkin kişlerde daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Stres ve makûs beslenme alışkanlığının neden olduğu bu rahatsızlık hakkında tüm bilinmezleri sizler için hazırladık. Sıkıntılı bağırsak sendrumu nedir? Bulguları nedir? Sebepleri nedir? Nasıl rehabilitasyon edilir? İşte sıkıntılı bağırsak belirtiyi hakkında tüm merak edilenler! 

TÜM SİNDİRİM SİSTEMİNİ ETKİLEYEN BİR RAHATSIZLIKTIR 

Sıkıntılı bağırsak belirtisinin bir öteki ismi irritabl bağırsak ya da sıkıntılı olarak da geçmektedir. Bu hastalık muhtelif nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır ve yalnızca bağırsağı değil aynı zamanda tüm sindirimi de etkilemektedir. Bu rahatsızlık erkeklere oranla bayanlarda daha çok görülmektedir. 

STRES BAĞIRSAKLARDA GAZ OLUŞMASINA NEDEN OLUYOR

Bu rahatsızlık kenidini daha çok karın ağrısı biçiminde göstermektedir. Bağırsak belirtisinin oluşmasına neden besin ve meşrubatlarla bedene giren bakteriler bağırsaklarda yoğun gaz oluşmasına neden olmaktadır. Bu da bir müddet sonra bağırsakların tıkanmasına neden olur. Bağırsaklar tıkanınca karında ağrı ve kabarıklık gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar bağırsakta ortaya çıkan gaza stresin de neden olabileceğini ortaya koymuştur. Stres altındaki beyin bedene sıhhatli asap sinyalleri vermediğinden bağırsaklar işlevlerini yerine getirmez. 

BAĞIRSAK BELİRTİSİNİN OLUŞMASINA NEDEN OLAN PEK ÇOK ETKEN VARDIR

Bağırsak belirtisinin oluşmasına neden olan pek çok etken vardır. Bu etmenlerden en genel olanları; sindirim sisteminde gaz birikmesi, bağırsakların iltihaplanması veya enfeksiyon kapması ya da bağırsaklarda yemek viranelerine bağlı büyüyen kasılmalar bağırsak belirtisinin oluşmasına neden olan etmenler arasında yer almaktadır. 

BİR HAYLİ BULGUSU BULUNMAKTADIR 

Bağırsak belirtisinin bir çok bulgusu bulunmaktadır. Bunlar; sık sık yaşanan ishal hamleleri ve uzun süreli yakalamakta zorlanma, karın bölgesinde balanssız kabarıklık ve kabarıklığa bağlı büyüyen ağrı, dışkılama sırasında gelen salgı, yemek sonrası karın alt bölgesinde sertleşme ve kramplar, ishalin yanı gizeme kabız olarak da görünebilir.

HASTALIĞIN KESİN BİR REHABİLİTASYONU BULUNMAMAKTADIR 

Bağırsak belirtisinin kesin bir rehabilitasyonu bulunmamaktadır. Ancak bağırsak belirtiyi yaşam niteliğini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Stres hastalığın tetikleyicisidir. Bunun yanı gizeme hastalığı tetikleyen bazı gıdalar da bulunmaktadır. Bu yiyecekler; buğday, mısır, süt, peynir, yulaf, kahve, çavdar, yumurta, çay ve narenciye gibi gıdalardır. Uzmanlar bağırsak belirtiyi rahatsızlığı yaşayan şahısların bu yiyeceklerden uzak durması gerektiği mevzusunda uyarmaktadır.