Yüzdeki Kırışıklıklar İçin Kalıcı Tedavi Yöntemleri
Grip - Soğuk Algınlığı

Yüzdeki Kırışıklıklar İçin Kalıcı Tedavi Yöntemleri

Plastik cerrahinin yüzde galibiyetli olamayacağı bir bölge artık yok!
Yanaklardaki buruşukluklar kasıktan alınan görünmeyen doku parçacıklarıyla dolduruluyor, kaşların arasındaki çizgiler saçtaki küçük bir katmanla yok ediliyor. Böylece 15 dakikada 5 yaş gençleşme sağlanabiliyor
Yaşlılığın ilk bulgusu olan küçük buruşukluklar suratınızda belirmeye başladı mı? Göz etrafınızdaki hatlar her geçen gün daha mı fazla ortaya çıkıyor? Mevzunun uzmanı hekimler, sizi otuzlu yaşlarda ihtiyarlamaya karşı ürküten bu izlerden korunmanın usulünü veriyor. Hangi yaşta buruşukluklara karşı nasıl temkin almak gerekir? Birkaç saat içinde daha genç görünmek için hangi usulü seçim edebiliriz? Bisturi ne zaman buruşukluk rehabilitasyonu için devreye girmeli?
Ünlü estetik cerrah Prof. Dr. Nazım Durak buruşukluklardan kurtulma yöntemlerini anlatıyor.
* Buruşukluk sizce yaşlılık bulgusu mu, hangi yaşta ortaya çıkmaya başlıyor, insan gençken de kırışır mı? Buruşukluğun yaşı yoktur. Her yaşta oluşabilir. Özellikle suratın, bedenin diğer yapılarından değişik bir özelliği vardır. Yüzde, ten altındaki çizgili adaleler başka bir deyişle ‘mimik adaleleri’, tene yapışkan olduğu için bu adalelerin hareketi ile tende çizgiler daha da aşikarlaşır. Alnın üst kısımlarında yatay, iki kaş arasında dikey, göz etrafında yuvarlak ve yanaklara doğru gözlerin yan taraflarında ‘kaz ayakları’ denilen çizgiler, burun kenarında alta çeneye doğru uzanan oblik çizgiler; suratın besbelli çizgileridir. Bu çizgiler, her yaşta keskinleşebilir başka bir deyişle derinleşebilir. Özellikle çok gülen, mimikleri olan bireylerde göz etrafı ve ağız kenarlarındaki çizgiler daha da derindir.
Sigara, güneş, stres, uykusuzluk ve solaryum gibi etmenler surat teninde süratli bir ihtiyarlamaya neden olur. Ayrıca süratli kilo alıp vermeler de tenin altındaki destek dokularının erinmesine neden olduğu için tenin elastikiyetini bozarak sarkmalara neden olur.

* Kadınlarda mı yoksa erkeklerde mi daha çok ve erken buruşukluk görülüyor? Böyle bir ayırım yapmak oldukça efordur. Hem kadın, hem de erkeklerde neredeyse denk oranlarda yaşlılık çizgileri görülür. Burada natürel ki cilde hasarlı etmenler, kadında ve erkekte ihtiyarlamayı daha çok süratlendirir. Özellikle, ‘minyon’ dediğimiz küçük suratlar, ihtiyarlamayı pek göstermez. Bunlarda daha çok göz etrafı ve boyunda yaşlılık çizgileri görülür. Geniş ve büyük surata sahip olan bireylerde ise yaşlılık çizgileri, alın, göz etrafı, yanaklar ve boynunda besbelli sarkmalar biçiminde ortaya çıkar.
* Suratın daha çok hangi kısımlarında buruşukluk görülür? Karşımıza çıkan ilk ihtiyarlama bulgusu göz etrafıdır. İki göz, iki kaş arası çizgiler derinleşir ve kaşlar düşmeye başlar. Surata ağlamaklı bir ifade verir. Daha sonraları burun kenarından dudakların her iki köşesine doğru uzanan çizgiler belirmeye başlar ki; bu çizgiler yanaklardaki dolgunluğun yanı altındaki yağ dokularının erimesi ve adalelerin rahatlamasıyla ağız köşelerine doğru katlantı biçiminde ortaya çıkar. * 50’li yaşlara kadar buruşukluklarla hiç karşılaşmamak muhtemel müdür? Bu imkânsızdır. Kesinlikle buruşukluk ya da çizgilerin derinleşmesi olur. Daha evvel de söylediğimiz gibi bu, bütün olarak yaşla iletişimli değildir. Misalin 30 yaşındadır, 40-45 yaşlarındaki bir kadının cildinin yapısına sahip olabilir ya da 50 yaşındadır, ama 35 yaşındaki bir kadının cildinin diriliğine sahiptir. * Bisturisiz buruşukluk gideren usuller arasında hangisini öneriyorsunuz? Bizler kalıcı çözümler peşindeyiz. Bizim önerdiğimiz daha çok kendi dokusuyla doldurmaktır, ama bu doku enjeksiyonu değil. Ufak ufak cerrahi operasyonlarla kendi dokusunu hastanın zorunlu yerlerine naklediyoruz. Böylece çizgileri yok edip 15 dakikada 5 yaş gençleşme sağlayabiliyoruz. Bedenin bir bölgesinden fasya, üzerindeki yüzeyel katı alınmış olan ten parçaları adale, adele parçacıkları özgür bir biçimde alınarak bu boşluklara doldurulabilir. İki kaşın arasına saçların arasından küçük bir katman alınarak konulabilir. Bu ömür boyu katlanır. Yanaklardaki buruşukluklar kasığından alınan görünmeyen doku parçacıklarıyla dolduruluyor. Dudak yapıyoruz. Ama bunlar tekerrür ediyorum, netlikle yağ enjeksiyonundan değişiktir. Hastanın kendi dokularıyla yapılır. Harekât 15-20 dakika sürer. Ücreti de 500 Yeni Türk Lirası ile bin Yeni Türk Lirası arasındadır.