Kış Aylarında Yapılması Gereken Öneriler
Grip - Soğuk Algınlığı

Kış Aylarında Yapılması Gereken Öneriler

Bedenininz kış koşullarından negatif etkileniyor diye üzülüyor musunuz? Unutmayın, her tasanın dermanı var! İşte kış hoşluğu için bazı teklifler… Dudaklarınız kesintisiz kuruyorsa Her şeyden evvel dudaklarınızı yalamaktan bırakın. Böyle bir mizacınız varsa ne kadar önlem alsanız da dudaklarınızın kuruması kaçınılmaz olacaktır. Ara gizeme dudak gözetici sürmenin yeterli olmadığını unutmayın. Kumpaslı bir biçimde kullanın.
Islatıcı kullanıyor musunuz? Cildiniz çok kuru ise ıslatıcı losyon yerine krem kullanmanızda verim var. Kremlerin içinde bulunan zengin yağ bileşimlerinin kuru olmayan ciltlere ağır geldiği öğreniliyor. Ancak, özellikle kış mevsiminde kuru olan ciltleri hafifletiyor.

Dirsekleriniz neden lekeli gibi görünüyor? Cildin bu bölgelerinin ten yapısı oldukça kalın. Ölü ten hücreleri bu bölgelerde grimsi bir katman oluşturuyor. Banyo sırasında bir bezle veya kese ile o bölgeleri ovalayarak arının. Böylece ölü hücrelerden cildinizi temizletin.
Sabun cildinizi kurutuyorsa Şayet kışın cildiniz kuruyor ve kaşınıyorsa daha hafif, ıslatıcı kapsayan, yağ eşi maddeler ve vitamin katkılı bir ürün kullanmak çok daha yararlı olabilir. Cilt ıslatıcılarından en fazla bereketi elde edebilmek için, bu ürünleri banyodan hemen sonra, henüz cildimiz ıslakken kullanmalıyız. Böylece cildimiz üzerinde kalan su damlacıkları bu krem katman tarafından yakalanarak, buğulaşmaları önlenir. Daha sonra bu suyu emen cilt, uzun müddet nemliliğini korur.
Kışın cilt bakımı nasıl olmalı? Cilt kuruması yalnızca bireye rahatsızlık vermekle kalmaz aynı zamanda enfeksiyonlara da zemin hazırlar. Karlı bölgelerde, güneş ışığının yüzde 80’inden aşırısı yansıdığı için ultraviyole ışınım zararı sebebiyle, 15 ve daha üzeri koruma etkenli güneş kremleri kullanılmalıdır. Her 2 saatte bir bu kremler yine sürülmelidir. Dudakları gözetmek için de yeniden en az 15 etkenli kremler kullanılmalıdır. Kış aylarında yaşam mekanlarının nemini artırmak için, ıslatıcı aygıtlar da çok yararlı olabilmektedir. Kurumuş cilt bölgelerine akışkan vaselin gibi güçlü nem yakalayıcı losyonlar ile bakım uygulanmalıdır.
Uzun banyo cildi kurutur Konutunuzun ya da iş yerinizin sıcak ve kuru etrafı, hakikatinde cildinizi dışarıdaki soğuk havadan daha fazla imha eder. Bulunduğunuz etrafın nemi yüzde 60’ın altına indiğinde, cildiniz su kaybetmeye başlayarak kurur, çatlar ve kaşınır. Bu rahatsız edici vaziyet kış süresince devam eder. Ten birkaç katman hücreden oluşan bir dokudur. Epidermis bir dizi yağ hücreleriyle desteklenen en üst katmanıdır. Bu hücrelerden kesintisiz cildin nemini gözeten yağsı bir madde salgılanır. Fakat cildimizdeki bu yağsı katman banyo sırasında kesintisiz arınılıp atıldığından, kuru civarlarda cildimizden buğulaşan suyu yakalayacak bir bariyer kalmaz ve cildimizden dış civara doğru bir su transferi olur, nemli civarlarda ise cildimize doğru su transferi olarak cilt nemi korunur. Bu sebeple kışın sıcak ve uzun banyolar cildimiz için uygun değildir. Banyo vaktini 5-10 dakika ile sınırlamalı ve suyun sıcaklığını da ılık yakalamalıdır.
Saçlarınız da özen ister Saçlarınızın kuru olduğundan yakınıyor, daha parlak görünmesini mi istiyorsunuz? İşte işe yarayacak bazı teklifler… Bir muzu iyice ezin. Bir çay kaşığı bademyağıyla karıştırıp saçınıza friksiyon yaparak uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra durulayın. Bir başka teklif ise şöyle: Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı nebatsal yağı çırpın. Bu karışımı baş teninize ovarak iyice yedirin. Saçlarınızı tarayarak tam karışımın saçlarınıza denk dağılmasını sağlayın. 15 dakika böyle bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.