Kış Mevsiminde Alınacak Önlemler
Grip - Soğuk Algınlığı

Kış Mevsiminde Alınacak Önlemler

Soğuk ve rüzgarlı hava, cildin daha fazla kurumasına neden oluyor. Beden kuruluğu ise kaşıntıya neden olabiliyor. Uzmanlar, ıslatıcı kullanmayı ve bol su içmeyi öneriyor…
Soğuk hava ve klima ile ısınan kapalı civarlar cildin kurumasına neden oluyor. Beden kuruluğu ise kaşıntıya neden olabiliyor. Uzmanlar bu surattan cilt bakımına havaların ani farklılık gösterdiği zamanlarda daha fazla dikkat edilmesini nasihat ediyor. Ancak cilt bakımı yaparken mübalağaya kaçmamak gerekiyor.
Cilt bakımı deyince akla pahalı kozmetik ürünler geldiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, servet tüketmeden, kolay usullerle de cildin korunabileceğini belirtti. Dr. Akın, ”Cilt bakımında en ehemmiyetli kusuru cilt tipi ve özellikleri tanımlanmadan ürün kullanılması oluşturuyor” ifadesini kullandı.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIN
Cilt bakımında doğru öğrenilen çok rakamda yanlışın olduğunu ifade ede Dr. Akın, ”Misalin güneş gözetici kremlerin yaz ve kış kullanılmasını nasihat ediyorum. Zira ultraviyole ışınları tenin dışsal ihtiyarlamasına neden oluyor. Bu sebeple yaş kış aralıksız olarak ultraviyole ışınların yarattığı zarardan korunmak için bu kremleri kullanmak gerekiyor” biçiminde açıklamalarda bulundu.
HER YAŞTA SU İÇİN
Suyun cilt bakımındaki ehemmiyetine değinen Dr. Akın, ”Cildin nem lüzumu her yaşta ehemmiyetli. Bu sebeple her gün en az 2,5- 3 litre su tüketimi sağlıklı bir cilt bakımında ehemmiyetli rol üstleniyor” biçiminde konuştu.
HİNDİSTAN CEVİZİNE DİKKAT
Hindistan cevizi yağının yüzde siyah nokta gelişimine neden olduğunu anlatan Dr. Figen Akın, ”Siyah noktaların çoğalmasını yasaklamak için hekime müracaat etilmesinin ehemmiyetini vurguladı.”
JEL Mİ YOKSA KREM Mİ DAHA İYİ?
Cildin sabah akşam cilt tipine uyun bir arınma ürünü ile arınılmasını nasihat eden Dr. Akın, şu tekliflerde bulundu: ”Yağlı ciltlerde jel formu, kuru ciltlerde krem formu ürünler seçim edilmeli. İleri yaşlarda, apaçık cilt hassasiyeti yoksa, genelde ceddici özelliği daha apaçık olan hidroksi asit AHA veya retinoid kapsayan ürünler seçim edilmeli. Yalnızca su ve sabun ile yapılan cilt pakliği cildi kurutur” biçiminde açıklamalarda bulundu.
Cilt pakliğinden sonra cilt tipine uygun bir ıslatıcının sabah akşam uygulanmasının bereketli olacağını aktaran Dr. Akın, ”Elastik, iyi ıslatılmış bir cilt daha yumuşak ve parlaktır. Cilt bakımı için kullanılacak ürünleri seçmeden evvel şahsi cilt özelliklerinin tanımlanması ehemmiyet taşıyor” ifadesini kullandı.
PARFÜMLÜ ÜRÜNLER
Piyasada bir hayli marka ve ürünşan bulunduğunu aktaran Dr. Figen Akın, parfüm kokulu ürünlerin alerjiye neden olabileceğini belirtti.
Dr. Akın, ”Surat ve beden bakımında kullanılan parfüm kapsayan ürünler, banyo yağları, ıslatıcı, şampuanlar ve öbür kozmetik ürünlerde kullanılan natürel yağlar, ürünlerin içeriğinde bulunan metaller, gözetici olarak kullanılan lanolin, PABA ve türevleri, propilen glikol gibi maddeler alerjik kontakt dermatite neden olabilir. Bu surattan hekime danışmadan cilt bakımı ürünleri kullanmayın” dedi.

Yafta kışın güneş kremlerinin kullanılması kışın alınacak ihtiyatlar kış mevsiminde alınması gereken ihtiyatlar kışın ne gibi ihtiyatlar alınmalı kış aylarında alınacak ihtiyatlar Ten Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın Anadolu Sağlık Merkezi cilt kuruluğu bedenin kuruması kışın alınacak temkinlerde uzman teklifleri Hindistan cevizinin hasarları alerjiye neden olan ürünler