Yeşil zeytinin faydaları vücuttaki toksinleri atıyor!
Sağlık Yazıları

Yeşil zeytinin faydaları vücuttaki toksinleri atıyor!

Siyah zeytinin olgunlaşmamış hali olan yeşil zeytinin insan sağlığına inanılmaz yararları bulunduğunu biliyor muydunuz?  Peki ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen yeşil zeytinin faydaları nelerdir? Günde 5 tane yeşil zeytin yerseniz ne olur? Tüm merak edilen soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

CİLT VE SAÇ SAĞLIĞI İÇİN OLDUKÇA İDEAL BİR BESİNDİR 

Yüzyıllardır tıbbi tedavide kullanılan zeytin yapraklarından çekirdeğine kadar pek çok konuda fayda sağlamaktadır. Şubat ayında hasadı yapılan yeşil zeytinler siyah zeytinin olgunlaşmamış halidir. Yeşil zeytin siyaha zeytine oranla içerisinde daha çok E vitamini barındırmaktaıdr. Cilt ve saç sağlığı için oldukça ideal olan bir besindir. 

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDANDIR 

Yeşil zeytin güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki bütün zararlı toksinleri idrar yoluyla atmaktadır. Özellikle mesanede biriken toksinleri atmaktadır. 

GÖRME KAYBINI ÖNLÜYOR 

Göz içerisindeki vitamin ve mineraller azalınca ciddi hastalıkların yaşanmasına sebebiyet verir. Göz sağlığı için de gün içerisinde bazı besinler tüketilmelidir. Bunların başında da havuçtan sonra yeşil zeytin gelir. Yeşil zeytin aynı zamanda görme kaybını önler.

KAN HÜCRELERİNİ DENGELEMEKTEDİR 

Yeşil erik aynı zamanda kan hücrelerini dengelemektedir. Bu nedenle şeker hastalarının bile rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

ORUÇ TUTMAK İÇİN İDEAL BİR BESİNDİR 

Ramazan ayı yaklaşıyor. Özellikle oruç tutmak isteyenler için ideal bir besindir. Sahurda tüketilen yeşil zeytin hem susuzluğa hem de oruç süresinde kişinin sağlığını korumaktadır. 

KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLÜYOR 

Yeşil zeytin aynı zamanda karaciğerin yağlanmasını da önlemektedir. Bunun yanı sıra akne ve sivilce oluşumunu önler. İçeriğindeki E vitamini sayesinde saç dökülmesi ve yıpranmasına engel olur.