Cinsel yaşamınızı bırakırsanız eğer...
Sağlık Yazıları

Cinsel yaşamınızı bırakırsanız eğer…

Cinsel yaşamınıza ara verir ya da bırakırsanız vücudunuz da değişimler meydana geliyor. Düzenli seks hayatınızı bıraktığınız zaman olabilecekleri Mirror’dan sizler için derledik.

42865_5.jpg

2. Vajina duvarı incelebilir.

Bu, genellikle menopoza giren kadınların başına geliyor. 
Sari “Düzenli bir şekilde cinsel ilişki yaşamadığınızda, yaşınız ilerledikçe vajina duvarınız incelir ve cinsel ilişkiye girmeye başladığınızda canınız acır.” diyor.
Bu amaçla Kuzey Amerikan Menopoz Toplumu menopozda iken vajinanın sağlığı için düzenli olarak seks öneriyor.

42865_1.jpg

3. Vajinal kuruluk yaşayabilirsiniz.

Özellikle yaşı ileri olan kadınların yaşadığı bir diğer yan etki de, bir süre ara verdikten sonra yeniden cinsel ilişkiye girdiklerinde vajinada ıslanma problemidir. Buna sebep olan da vajina duvarının incelmesinin yanı sıra östrojen hormonu eksikliğidir. 
“Eğer 20-30 yaşlarındaki bir kadını ele alırsak, cinsel ilişkisi olmasa da vücudunda vajinanın sağlıklı, esnek ve ıslak kalması için yeteri miktar östrojen salgılandığını göreceksiniz. Eğer 60 yaşında bir kadını ele alırsak, bunun bir kısmının artık var olmadığını göreceksiniz.” dedi Dr. Lauren Streicher. 
Yaşlanmanın ve seks eksikliğinin bu etkilerini azaltmak için ise;
“Vajinal ıslaklık yaşa bağlı olarak azalır ve eğer mastürbasyon, erotik kitaplar, videolar veya aktif bir partner ile cinsel isteğinizi yeniden uyandırmazsanız, vajinanız çok daha hızlı bir şekilde kuruyacaktır.”
diyor Dr. Lauren.

42865_2.jpg

4. Regl ağrılarınız artabilir.

Genel kanının aksine, regl döneminde cinsel ilişkiye girmek regl ağrılarını azaltabilir. 
“Rahim bir kastır ve birçok kadın orgazm olduklarında kanın çok daha hızlı atılmasına, dolayısıyla da regl ağrılarının azalmasına yardımcı olan uterus kontraksiyonu durumunu yaşarlar.” diye açıklıyor Dr. Streicher.
“Ayrıca regl ağrılarının azalmasına yardımcı olan endorfinde de artış olabilir.”

42865_3.jpg

5. Fakat bütün bunların yanı sıra idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riskiniz azalır.
Sonunda bir güzel etkisinden bahsedebiliyoruz. Bu durumda yalnızca cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz değil, idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz de azalıyor. 
“Tekrar eden idrar yolları enfeksiyonu riskinin artmasından sorumlu olan da cinsel ilişkidir.” diyor Dr. Streicher.
Menopoz öncesindeki kadınlardan idrar yolları enfeksiyonlarına yakalananların yüzde sekseninde bu durum seksten sonraki 24 saat içinde gerçekleşiyor. “Cinsel ilişkinin sıklığı, sürekli tekrar eden idrar yolları enfeksiyonuna zemin hazırlayan en güçlü etmendir.” diyor American Family Physician’da.

42865_4.jpg