Yeşil eriğin yararları nelerdir neye iyi kazanç?
Sağlık Yazıları

Yemekten hemen sonra diş fırçalamak hasarlı mı uzmanlar uyarıyor!

Yemekten hemen sonra diş fırçalamanın dişlere çok büyük hasarı olduğunu öğreniyor muydunuz? Özellikle ekşi ve şekerli gıdalar ve bunun yanı gizeme gazlı meşrubatlar harcandıktan hemen sonra dişleri  fırçalamak diş erezyonuna neden oluyor. Ağız ve diş sıhhatine müteveccih tüm merak edilenleri Diş Doktoru Pertev Kökdemir’den bildik. 

YEMEKTEN HEMEN SONRA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAMAYIN 

Ekşi ve şekerli gıdalar ile gazlı meşrubatları harcadıktan sonra sakın dişlerinizi fırçamalayın. Bunun yerine 1 kadeh ılık su için.Taze meyve, bazı nebatsal çaylar gibi sıhhatli besinlerin yanı gizeme, asitli meşrubatlar, ekşi veya şekerli besinler de diş aşınmasına neden olur. Yapılan bir araştırmada, günde iki kezden fazla narenciye harcayanların, sık narenciye harcamayanlara göre 37 kat daha fazla diş aşınmayı tehlikeyi ile karşı karşıya olduğu neticeyi ortaya çıkarıldı.

GAZLI MEŞRUBAT HARCAYANLAR  DE TEHLİKE GRUBUNDA YER ALIYOR 

Ayrıca elma sirkesi veya sporcu meşrubatlarını haftada bir veya daha fazla harcayanlar ile her gün gazlı meşrubat harcayanlar de tehlike grubunda yer alıyor. Bu alışkanlıklar, dişlerde asit aşınmayı ihtimalini 4-10 kat arasında daha fazla artırıyor. 

DİŞ MİNESİNİ YUMUŞATIR 

Diş Doktoru Pertev Kökdemir asit aşınmasına karşı, “Yemek yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın” diyor ve uyarıyor: “Dişlerinizi özellikle asitli yemeklerden veya meşrubatlardan hemen sonra fırçalamayın. Asitli meşrubatlar, sporcu meşrubatları, asidik yiyecekler, ekşi meyveler, narenciye; diş minesini yumuşatır.”

UYUMADAN EVVEL FIRÇALAYABİLİRSİNİZ

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Bu gıdaları harcadıktan hemen sonra dişlerinizi fırçalamak, asidin diş minesi üzeriniki etkisini süratlendirebilir ve alt katmanı eskitebilir. Zira yemekte dişlere yapışan artıklar kısa zaman içinde isyankarda döner. Yemekten hemen sonra diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde dağılmasına neden olur. Asit, diş minesinin niteliğini düşürür, dayanıklılığını eksiltir. Böylece dişler çok daha kolay çürür. Dişleri yemekten hemen sonra değil, 1-2 saat sonra fırçalayın. Hakikatinde en ideal olanı gece uyumadan evvel fırçalamaktır” diyor.

BİR KADEH ILIK SU İÇİN!

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, en kolay çözümü ise şöyle açıklıyor:   “Kolay çözüm, ekşi bir şey yedikten sonra asidi nötralize etmek için ağzımızı suyla yıkamamız gerektiğidir. Dişlerinizi fırçalama lüzumu seziyorsanız, ağzınızı çalkalayın ve sonra bir kadeh ılık su için.”

KAYNAK: Pembenar