Sağlık Yazıları

Sinüs lifting nedir ameliyatı nasıl yapılır implant imalini maniler mi?

Özellikle son zamanlarda sıklıkla yaşanan diş kayıplarında hastanın ağız içi sıhhati yeterli uygun miktardaysa implant rehabilitasyonu yapılmaktadır. Ancak implant rehabilitasyonunun reelleşebilmesi için muhtelif uygun sağlık şartları olması gerekmektedir. Sıklıkla sorulan suallerden biri olan Sinüs Lifting nedir, Sinüs Lifting  operasyonundan ne kadar zaman sonra implant yapılabilir gibi sualleri  Dent Suadiye Ağız ve Diş Sıhhati Polikliniği Takma  Uzmanı İlker Arslan mevzu ile alakalı bilgi verdi.

Sinüs lift, üst çene maxiller sinüslerin bir işlem desteği ile yukarıya itilerek küçültülmesi ve elde edilen bu boşluğun da kemik tozları ile doldurulmasıdır.  Arslan, ”Kafa kemikleri arasında, sinus ismi verilen sinus boşlukları yer almaktadır. Üst çene arka bölge dişleri kaybedildiğinde, bu bölgenin üzerinde yer alan sinüsler  hava tazyikinin tesiriyle  genişleyerek altındaki kemiğin incelmesine  ve kayıplara yol açar‘ ’ dedi.

Bu kemik kayıpları natürel fizyolojik bir süreç olarak görülebilir ancak implant rehabilitasyonu evveli mesele oluşturabilir. Sinüslerin sarkması sebebi ile kemik hacminde eksilme yaşayan bir hastaya implant rehabilitasyonu uygulanacaksa, rehabilitasyonda öncelikle Sinüs Lifting ismi verilen bir cerrahi müdahele uygulanır. Eksilen kemik ölçüsünü çoğaldırmak  emeliyle sinus tabanının cerrahi olarak yükseltilme operasyonu yapılır. Bu harekât ile kemiğin  içine bütün olarak yerleştirilmesi gereken implantın boyu ve genişliği için yeterli hacim yaratılır.

SİNÜS LİFTİNG AMELİYATI NASIL YAPILIR?

İşlem yapılacak bölge local olarak uyuşturulur ve diş eti kaldırılarak sinüsün yan harekât için seçilmiş uygun aletlerle bir pencere açılır. Sinüsün içini kaplayan sinus mebranı yükseltilerek, alttaki kemikle arasına greft ismi verilen kemik tozu yerleştirilir ve daha sonra işlem alanı dikişlerle kapatılır.

SİNÜS LİFTİNG OPERASYONUNDAN SONRA İMPLANTLAR NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Sinüs lift yapılan bölgede hastanın kendi kemik yüksekliği 4 mm ’den az ise implantları yerleştirebilmek için kemik tozlarının kemik dokusunda dönüşmesini beklemek gerekmektedir. İşlemden sonra takribî 6 ayda kemik dokusu yeterli sertliğe ulaşır ve implantlar yerleştirilebilir.

Sinüs lift harekâtı yapılan bölgede 4 mm ’den fazla kemik mevcutsa sinüs lift işlemiyle aynı anda implantları yerleştirmek muhtemeldir. Son olarak Diş Doktoru İlker Arslan, işlem sonrasında kanama olmaması için  ilk 24 saat tükürülmemeli, sıcak yiyeceklerden ve sıcak banyodan da uzak durulmalı ihtarında bulundu.